Ali Kundilli Sizler İçin Hazırlandı

Komedi filmi, seyircisini güldürmeyi amaç¬layan bir filmden başka bir şey olmamaktadır. Sinemanın ilk yıllarından beri çok büyük ilgi görmüş ve bu sanatın temel türlerinden biri olmayı başarmıştır. Lumiere Kardeşler’in 28 Aralık 1895’te Paris’te düzenledikleri ilk sinema gösterisin¬de yer alan konulu kısa film L’Arroseur arrose (Sulanan Sulayıcı) bir komediydi. Filmde, su kesilince hortuma bakan bahçı¬van, hortuma basan çocuğun ayağını kaldırmasıyla sırılsıklam oluyordu. Sinemanın ilk komedi filmleri de bu tür sakarlıkları, ıslanma, izleme, muza basıp kayma gibi beklenmedik komik durumları (gag) temel alan ve slapstick adı verilen tarzda yapım¬lardı. Sinemanın ilk komedyenleri de Fran¬sa’da ün kazandı. Bunlann başında, filmlerinde kendini hep çılgın bir kargaşa içinde bulan Max Linder geliyordu.

Ali Kundilli

Türk sinemasında ise son zamanlarda komedi türünde bir film izlediğimizden şüpheliyim. Keza İvedikgiller türediğinden beri bu böyle sanırım. İvedikgiller ailesine bir yapım daha katıldı Ali Kundilli izleyicisi ile buluştu. Bekleneni karşıladı mı aslında millet olarak alıştığımız bu film türü bekleneni tam olarak karşıladı denilebilir. Filmde; Cem Gelinoğlu’nun yaratmış olduğu Ali Kundilli karakteri, modern hayat şartlarını, sigortalı ve sabit bir iş olanağını reddeden, sürekli olarak kendi projelerini üreten ve günün birinde bi projelerinin birileri tarafından keşfedileceğine inanan bir mucittir. Kendisiyle aynı hayalleri paylaşan Vedat ile aynı mahallede yaşayan Ali, en yakın arkadaşının sisteme yenik düşmesi ve birlikte kurdukları bu hayalleri terk etmesiyle birlikte yalnız kalır. Nitekim Vedat’ın sevdiği kadın ile evlenebilmesi için düzenli bir hayata ve sigortalı bir işe ihtiyacı vardır. Ne yazık ki benzer şartlar Ali için de geçerlidir. Fakat genç mucit, sevdiği kadın olan İlknur’u prensesler gibi yaşatabilmek adına hayallerinin kuyruğunu kovalamaya devam eder. Ancak her şey Vedat ile Ayşe’nin kına gecesinde tamamen değiştiğini bizlere sunuyorlar.

İvedikgillerden olan Ali Kundilli filmi izlemek isteyenler sinema salonlarında yer bulmakta güçlük çekecekler. Keyifli seyirler.

Benzer Yazılar
Cevap Bırakın