Aşk Filmi Sevenler İçin Bir Varmış Bir Yokmuş

Film türlerini iyi kavramak çok önemlidir. Çünkü dürüst olmak gerekirse insanlar sinemaya şaşırmak için gitmezler. Kahramanın kurtulacağını, kadının sevdiğine kavuşacağını ve kötü adamların ise kaybedeceğini bilirler. Kimse bir romantik komediden hayata dair ciddi ciddi laflar etmesini beklemez. Ancak gerçek şu ki, aşk acıtır ve bazen kötü adamların da kazandığı olur. Ancak sinemada aşk hayat iksiridir ve kahramanımız her zaman kötü adamları alt eder. Senaryo yazarken Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmenize gerek yoktur. Satılabilir bir film çekmenin anahtarı, film türlerini iyi kavramak ve izleyicinin beklentilerini karşılayacak bir senaryo yazmaktır.

Örneğin aşk filmleri; hikayenin iki baş karakterin aşkı üzerine temellendirildiği filmlere dayanır. Bu film türü genelde aşk içinde yer alan bir diğer konu üzerinde geliştirilir. Böyle bir zorunluluk olmasa da aşk filmleri genelde şu konular üzerine yoğunlaşır: ilk bakışta aşk, yasak aşk, aşk üçgeni, aşk ve fedakârlık. Aşk filmlerinin sahip oldukları dil farklılık gösterebilir. Mutlu son ile biteceği gibi kötü bir sonla da bitebilir. Ancak aşk filmlerinin ortak özelliği, izleyicinin ağır basan duygularını uyandırmak yönündedir.

Bir Varmış Bir Yokmuş

Türk sinemasında örnek vermek gerekirse aşk ve romantik konulu film Bir Varmış Bir Yokmuş izlemek isteyenler için hali hazırda. Filmde; Anaokulu öğretmeni olan Nehir, bir gün tesadüfen bir şarkı dinler ve dinlediği şarkı genç kadını derinden etkiler. Nehir şarkıyı o kadar çok beğenir ki notaların ardından, şarkıyı yapan müzisyenin peşine düşmeye karar verir… Yolun sonundaysa şarkının sahibi olan Ozan’ı bulur. Ama Ozan hayatında yaşadığı derin bir travma yüzünden ve adeta çıkmaz bir sokak gibidir… Bir tarafın kararlılığı ile diğer tarafın bocalamaları arasında sıkışıp kalan bu ilginç aşk hikayesi, acaba mutlu sonlu bir masala bağlanabilecek mi bağlanamayacak mı tüm mesele bu.

Masal tadındaki Bir Varmış Bir Yokmuş filmi izlemek isteyenler daha fazla beklemeyin. Masal da olsa çoğu aslında her birimizin yaşadığı hayatlar. Keyifli seyirler.

Benzer Yazılar
Cevap Bırakın