Bilgisayar Oyunlarının Zararları – Şiddet İçeren Oyunların Etkileri

Bilgisayar oyunlarının etkileri ve zararları çoğu zaman, hakkında konuşulan bir konudur. Özellikle de bu tip konular piyasaya şiddet içeren oyunlar çıktıkça tekrar tekrar gündeme gelir. Bazı insanlar ve kuruluşlar bunun gibi bilgisayar oyunlarının oynanmasını yasaklamak için gerekli yerlere başvurularda dahi bulunurlar. Peki bu kadar tepki çeken bu bilgisayar oyunlarının etkileri nelerdir?

Bilgisayar oyunlarının dünü, bugünü ve yarını

Geçmişten bugüne bir çok konuda büyük gelişmeler kaydedildi. Özellikle de teknoloji alanında devrim niteliğinde buluşlar insanların tüm hayatını değiştiren ilerlemelerin yaşanmasına sebep oldu. Teknolojinin geliştiği alanlar içinde bilgisayar oyunlarının yeri ise oldukça büyük. oyunlar teknolojinin de etkisiyle daha gerçekçi, daha güzel ancak bir o kadar da şiddet içeren birer sanal dünya haline geldi.

Bilgisayar oyunları eskiden sadece eğlence için oynan zararsız birer oyundular. Ancak günümüzde ciddi işler haline geldiler ve çoğu insan tarafından bağımlılık düzeyi denecek düzeylere kadar çıkabilen birer bağımlılık makineleri halini aldılar. İnsanların hayatlarının önemli bir parçası haline geldiler.  Her yaşta ve cinsiyette kişilere hitap etmeleri de bilgisayar oyunları oynayanların sayısının oldukça yüksek olmasına sebep oldu.

Bu tip bilgisayar oyunlarının yarattığı etki o kadar büyüdü ki, bazı insanlar gerçek yaşam ile sanal yaşam arasındaki çizgiyi aşıp oyunda gördüklerini kendileri de uygulamak istediler. Bunun en açık şekilde görüldüğü olaylardan birisi de “Columbine Okulu Katliamı” oldu.

Bu olay bilgisayar oyunu oynayan iki gencin oynadıkları oyundan etkilenip okullarında benzeri şeyler yaparak bir sürü öğrenciyi öldürdükleri bir katliamdı. Daha sonra yapılan araştırmalarda da, bu iki kişinin de, bir bilgisayar oyununda yarattıkları dünyaları, okul koridorlarıyla aynı şekilde tasarladıkları anlaşıldı. Daha sonra oyundan sıkılıp bu şekilde bir heyecan katmaya çalıştıkları yönünde bir çok yorum yapıldı.

Kısacası bilgisayar oyunları gerçekten de çok tehlikeli olabilirler. Özellikle de vahşet içerenler, insanları hem en çok etkileyen hem de en çok şiddet içeren davranışlarda bulunmaya iten oyunlardır. Bu nedenle yasaklanmaları çok daha iyi olacaktır.

Benzer Yazılar