Bir Gazete Makalesi Yazma İpuçları – Son 5 Özgün Haber Yazma İpucu

Gazete için haber yazmak belirli bir biçime sadık kalınmasını gerektirir. Aşağıdaki ipuçları nitelikli haberler yazmanız konusunda size yardımcı olabilir.

1. Güncel ve haber değeri olan hikayeler kullanın. Klavyenizin başına oturmadan önce kendinize “Ne tür hikayeler okuyucularımın dikkatini çeker?” sorusunu sorun. Okuyucular hiç şüphesiz henüz olmuş ya da o anda olmakta olan ve bir süre önemini koruyacak konulara ilgi duyarlar.

2. Kapsamlı araştırma. Araştırmanızı yaparken derine gidin ve incelenmemiş bir şey kalmadığından emin olun. Haber makalenizi tam olarak anlamak için okuyucularınızın bilmesi gereken her tür bilginin yazınızda bulunması önem taşır.

3. Lütfen yorum olmasın. Editör yazısı yada görüş bildiren yazılar yazmıyorsanız, yorumu haberden ayırdığınızdan emin olun. Sunduğunuz verileri analiz etmeyin ve kişisel önyargınızın yazıda nüfuz etmesine izin vermeyin.

4. Olgularınızı doğrudan ortaya koyun. Bu alanda doğrulanmamış bilgilerin makalenizde bulunması affedilemez. Bu bakımdan, yazılarınızda kullanmadan önce topladığınız tüm verileri doğruladığınızdan emin olun. Bu okuyucularınızın yanlış yönlendirilmemesi ve şikayetler ve davalardan kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

5. Uygun bir üslup ve yazım tarzı kullanın. Kullanacağınız üslup ve yazım tarzını seçerken yazdığınız gazeteyi ve okuyucu profilini göz önünde bulundurun. Eğer bir siyasi gazete için yazıyorsanız, okuyucu kitlesi için uygun ciddi bir tarz gerekir. Buna karşın bir bulvar gazetesinde daha konuşmaya dönük bir üslup kullanabilirsiniz. Yazım biçimi konusunda her zaman tutarlı olmalısınız.

Benzer Yazılar