10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

İçerisinde gizem, gerilim olan bir film ararken karşıma 10 Cloverfield Lane çıktı. Hem John Goodman’ın başrolde olması hem de 2016 yapımı olması nedeniyle filme hemen kanım kaynadı. Karşıma çıkan her filmi izlemediğim için film hakkında biraz araştırma yapayım dedim, demez olaydım. Daha fragmanı izlerken sağlam bir spoiler yiyorsunuz. Filmin tamamında mevcut olan gizem havası fragmanı izlemişseniz eğer tamamen kayboluyor. Aslında senaryo yüzünden böyle oluyor diyebiliriz. Yazının ilerleyen bölümlerinde buna değineceğim. Bu arada paylaştığım fragmanda dediğim spoiler yok, gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Filmin başrollerinde John Goodman ve Mary Elizabeth Winstead oynuyor. Michelle erkek arkadaşından ayrılıp şehri terkederken bir kaza geçiriyor. Howard, Michelle’i kurtarıp kendi yaşadığı yere götürüyor. Burada Howard’dan başka bir adam daha var. Tabi Howard Michelle’i neden kurtardı, amacı ne gibi soruların cevaplarını filmin sonuna kadar anlayamıyorsunuz. Acaba iyilik mi yapmak istiyor yoksa kötülük mü muamma. Hatta bunu filmin sonunda da doğru düzgün anlayamıyorsunuz.

— SPOILER — Filmin başlangıcı oldukça güzel. Hatta izleyicinin, Howard’ın Michelle’i kaçırdığı mı yoksa kurtardığı mı muammasına düşmesini güzel işlemişler. Ta ki o masada yemek yeme zamanına kadar. Tam akıcı bir film olacak diye beklerken masa başındaki sahnede uyukladım resmen. Ondan sonra film biraz daha iyi olmaya başladı. Hatta filmin sonuna kadar iyiydi. İzleyiciye acaba neden o sığınakta kalıyorlar sorusunu her saniye sorduruyordu. Ne zamanki filmin sonu geldi, olay koptu. Ne olduğu bilinmeyen yaratıklar dünyayı istila etmiş, uzay gemisi vari makinelerle havaya zehirli gaz atıyorlar, insanları öldürüyorlar. Dünyayı istilaya gelmiş yaratıklar için filmin sadece 15 dakikasını ayırmak az olmuş. Gerçi filmin konusu bunu göstermek olmasa da ben biraz daha fazla görmek istedim. Howard’ın amacının kötü olduğu izlenimi sizde yavaş yavaş yer edinirken bir anda yaratıkların ortaya çıkması kopukluk yaratıyor. En azından Howard’ın bunu önceden nasıl tahmin edebildiği bilseydik fena olmazdı. Ya da jeneratörlerin bulunduğu odanın çıkışındaki camda yazan help yazısı neden içeriden yazılmıştı veya Howard’ın kızına ne oldu? — SPOILER —

Filmde John Goodman’ın kalitesini bulunduğu her sahnede hissediyorsunuz. Kendisinde tam bir tonton amca edası var. Mary Elizabeth Winstead’te John Goodman’a iyi ayak uydurmuş. İzlenmeyecek bir film değil. Fakat final daha iyi olabilirdi. Ya da belki de iyiydi ama benim beklentim farklıydı.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

3 Yorum
 1. Soner
  25 Ağustos 2016 - 11:14
  Cevapla
 2. Ali
  12 Kasım 2016 - 11:07
  Cevapla
 3. Salih
  25 Şubat 2017 - 09:51
  Cevapla