TurkNet

2 Yıllık TurkNet Deneyimim

1993 yılından beri Türkiye’de internet kullanılmakta. Yaklaşık 30 yıllık bir süreçte Türkiye olarak interneti ne denli hızlı kullanabildiğimiz, aldığımız hıza verdiğimiz paranın değip değmediği sanırım uzun yıllar daha tartışılacak. İnterneti kullanmaya başlayalı o kadar yıl geçmesine rağmen aldığımız hız ortalama sadece 29,43 mbps. Ülkenin pek çok bölümünde fiber altyapısı hala mevcut değil. Dünyada en hızlı internet kullanan ülkeler arasında 107. sıradayız. *

İnternet Sağlayıcı Tercihim

Ülkemizdeki internete dair onca olumsuzluğun içinde 2 yıldır kafam rahat bir şekilde internet kullanabiliyorum aslında, ufak tefek sorunların dışında tabii ki. 2 yıl önce yeni evime taşınırken hangi internet sağlayıcısını kullanacağımı uzun süre araştırmıştım. Açıkçası aklıma ilk gelen Türk Telekom olsa da kesinlikle kullanmak istemedim. Uygun fiyata sağladığı hız çok düşük olmakla beraber, yüksek hız isterseniz diğer internet sağlayacılarına göre daha fazla para ödemeniz gerekiyordu. Ardından Superonline ve Kablonet’i araştırdım. Araştırdım diyorum fakat firmaların büyüklüğünü zaten takdir edersiniz. Ben daha çok kullanıcı yorumları ve alabileceğim hıza odaklanmıştım. Superonline istediğim hızlar için pahalı, Kablonet’in ise bulunduğum konumda altyapısı yoktu. Sonrasında TurkNet’in kullanıcı yorumlarını araştırmaya başladım. Sunduğu hız istediği paraya göre oldukça iyiydi fakat TurkNet’in de kullanıcı yorumları çok iç açıcı değildi. Temmuz 2020’de 95 liraya 75 mbps’lik internet paketi sağlıyorlardı. Ki aynı hızda bir paket almak isterseniz farklı internet sağlayıcılarda o günlerde en az 200 lira ödemeniz gerekiyordu diye hatırlıyorum. Kullanıcı yorumları olumsuz olsa da fiyat performans bakımından beni cezbettiği için TurkNet kullanmaya karar verdim. Sanırım 75 mbps’in büyüsüne kapıldım.

Bu 2 yılın 1,5 yılında vadettiği hızı iliklerine kadar sömürdüm diyebilirim. Yüksek hızlarda internet kullanmak gerçekten de büyük velinimetmiş. Ben 75 mbps’lik hız için bile bunu diyebiliyorsam günümüzde standart kullanıcılar için sağlanmaya başlanan 1 gbps’lik hızları kullanmak bulutların üzerinde gezmek gibi olsa gerek. Eğer ki altyapınız destekliyorsa 139,90 lira karşılığında 1 gbps’lik paketi kullanabiliyorsunuz.

TurkNet İle Yaşadığım Sorun

1,5 yılda sorunsuz bir internet kullanırken son 6 ay için bu kadar olumlu konuşamayacağım maalesef. Şu an herhangi bir sorun yaşamıyorum fakat ilk kullanmaya başladığımda almış olduğum 75 mbps yerine 50 mbps’lik bir hız alıyorum. Bu da nasıl oldu? 1,5 yıl sorunsuz bir internet kullanırken günün birinde internetimde sürekli kopmalar olmaya başladı. Modemi kapatıp açıyorum, birkaç dakika sorunsuz bir şekilde internete bağlanırken ardından tekrar kopmalar başlıyor. SNR margin değeri 8-10 arasında değişiyor. Düzelir herhalde diyerek birkaç gün bu şekilde kullanmaya çalıştım fakat düzelmedi. Hal böyle olunca destek bildirimi açtım. (TurkNet’i arayıp teknik destek isteyebileceğiniz bir birim yok.) Teknik destek ekibi ertesi gün sorunu çözmek için bana ulaştı. Söylediği şey tam olarak şuydu; altyapınız bu hızı desteklemediği için kopmalar oluyor. Ama ben 1,5 yıldır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum diyorum, bakır kablolardan dolayı bu hızı almanız mümkün değil diyor. Port değiştirdi, birkaç işlem yaptı. Birkaç gün bu şekilde kullandım. Sorun çözüldü derken yine kopmalar başladı. Tekrar aynı işlemleri tekrarladım. Bu sefer gelen teknik destek ekibi hızınızı düşürürseniz sorun çözülür dedi. Mecburen kabul ettim. Hızımı 50 mbps’ye düşürdükten sonra kopma sorunu da çözülmüş oldu.

TurkNet İnternet Hızı
TurkNet’ten almış olduğum download ve upload hızları.

İnternetteki pek çok olumsuz TurkNet yorumlarına rağmen bu 2 yıllık süreçte ben TurkNet’ten kısmen sorunsuz hizmet aldığımı söyleyebilirim. 2 yıl içinde sadece 2 haftalık bir süreçte sorun yaşadım, onu da bir şekilde çözdüler. Tüm bunların yanında sağladıkları referans sistemi ile de yaklaşık 3-4 ay ücretsiz internet kullandım.

TurkNet Fiyat Artış Politikası ve Alternatif Arayışım

Almış olduğum hizmeti eleştirebileceğim bir durum pek yok. Fakat fiyat artış politikaları gerçekten berbat. İlla ki sağladıkları hizmete zam yapacaklar ki günümüz şartlarında zaten bu oldukça olağan bir durum. 2 yıl önce uygun fiyata bu hızları sağlayabiliyorlarken bugün sağladıkları hizmeti ne yazık ki çok da uyguna satmıyorlar. Zaten TurkNet’in tercih edilmesinin nedeni de kesinlikle fiyat performans açısından iyi olmasıydı. Ben Temmuz 2020’de aylık 95 lira öderken, Ağustos 2021’de 99,90 lira oldu. Haziran 2022’de 139,90 lira, Eylül 2022’de ise 169,90 lira oldu. Yani 1 yılda yaklaşık yüzde 70’lik bir zam yaptılar.

Hal böyle olunca ben de yeni arayışlar içine girdim ve Kablonet’i aradım. Bulunduğum konuma altyapıyı döşemişler. 100 mbps’lik kayıpsız ve sınırsız interneti ilk 3 ay 105 liraya, sonraki 21 ay 179 liraya veriyorlar. Tabii ki 24 ay taahhüt sözünüze. TurkNet’in bir diğer güzel yanı ise herhangi bir taahhüt yapmamasıydı. Şimdilik TurkNet’i bırakmayı düşünmüyorum, Kablonet’e abone olup TurkNet’i iptal etmek gözüme çok yorucu bir iş gibi geliyor ve ben oldukça üşengeç bir insanım.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

6 Yorum
 1. Kerim Potuk
  17 Ekim 2022 - 10:48
  Cevapla
 2. Onur
  30 Ekim 2022 - 05:55
  Cevapla
  • Usluer
   30 Ekim 2022 - 10:26
   Cevapla
 3. Görkem CAN
  2 Kasım 2022 - 10:08
  Cevapla
 4. Ömer
  20 Kasım 2022 - 23:31
  Cevapla
 5. Hami
  2 Nisan 2023 - 05:19
  Cevapla