saat

2015 Saat Modellerinde Yeni Trend Chopard

Ünlü saat markası Chopard’ın Lüks saat modelleri yeni serisindeki saat modeli, görenleri gerçekten büyülüyor. Öncelikle saatin ilk olarak belirtilmesi gereken özelliği, 18 ayar kırmızı altından yapılmış olması. Bu renk, saate oldukça asil bir hava veriyor. Fakat bu özellik yine de onun en önemli özelliği değil.

L.U.C Tourbillon Dragon adı verilen tasarım saat, nesli tükenmek üzere olan İsviçre’deki Fleurier köyündeki geleneksel oyma tekniğini yaşatan enfes model niteliğinde. Bu oyma tekniği yavaş yavaş tarihe gömülürken, bize 2015 yılında eskinin ne kadar değerli olduğunu hatırlatacak özellikler sağlıyor. Köyün geleneksel el sanatlarından biri olan ‘gravure à filet’ adındaki teknik, altın ve diğer metal parçalar üzerine işlenen kabartma süslere dayanıyor. Bu, yetenekten ziyade uzun süreli çalışma ve ufak aletleri kullanma becerisi gerektiren bir teknik. Yani titizlikle çalışılması gereken, özen ve sabır isteyen bir işçilik.

Chopard saat, bu tekniği daha önce de kullanmıştı. Şöyle ki 2010 yılında 150. kuruluş yılını kutlamak için ürettiği saatlerde bu tekniğe genişçe yer vermişti. O serideki saatlerden sadece15 adet üretilmişti ve oldukça da ilgi görmüştü. Şimdi ise Çin Ejderha Yılı için özel olarak tasarlanan L.U.C Tourbillon Dragon serisi saatler, sadece 8 adet üretilecek. Bu kadar özel bir saatin, bu denli az sayıda üretilecek olması elbette üzücü fakat konsept saat olmanın bir gerekliliği de maalesef bu sınırlı üretim.

Kapak görseli JanFillem

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?