3 Idiots

Yıl olmuş 2015 ben 3 Idiots‘u daha yeni izledim. Bir kişi film tavsiyesi istediğinde çoğunlukla 3 Idiots ilk birkaç filmin içinde tavsiye edilirdi. Yahu ne var bu kadar bu filmi övecek diye söylenirdim kendi kendime. Filmi izleyince anladım ki övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Başrollerinde Aamir Khan, Madhavan, Sharman Joshi ve Kareena Kapoor‘un oynadığı, yönetmenliğini ise Rajkumar Hirani‘nin yaptığı 2009 yapımı 3 Idiots filmi içerisinde hem komediyi hem de dramı barındırıyor. Hatta bu iki türü bana göre çok iyi de harmanlamış. Ne dramın içinde komedi sırıtıyor ne de komedinin içinde dram…

Fimlin konusu aslında benim buradaki yazımda da bahsettiğim sisteminin nasıl köle yetiştirdiğini eleştiriyor. Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunu kazanan üç öğrencinin okulda arkadaş olup başlarından geçen olaylar güzel bir şekilde işlenmiş. Filmin ana kahramanı Ranço ve diğer iki arkadaşı Farhan ve Raju sistemin insanları yarış içerisine sokup bu yarışta herkesin birinci gelmeye çalıştığı bir okuldaki sistemi değiştirme çabasındadırlar.

Senaryosu bence çok iyiydi ve izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Özellikle bazı sahneleri vardı ki spoiler vermemek için anlatmıyorum. Birde bu filmde önceki izlediğim Bollywood filmindeki gibi dans sahneleri sıkıcı değildi. Aksine çok da hoşuma gitti. Ol iz vel ve zubi dubi melodileri dilime dolandı. Zaten bu ikisinden başka da var mıydı hatırlamıyorum.

Oyunculuklara da değinmezsek sanırım büyük ayıp etmiş oluruz. Aamir Khan’ın izlediğim ilk filmi olmasına rağmen oyunculuğunu bu kadar beğeneceğimi hiç tahmin etmezdim. Birçok kişi zaten Aamir Khan’ın çok iyi bir oyuncu olduğunu söylüyor. Fakat Kareena Kapoor’u da es geçmemek lazım. Aamir Khan ile güzel bir ikili olmuşlar bu filmde. Özellikle filmin bazı sahnelerindeki jest ve mimikleri… (bkz. iyak)

Şahsen şu filmden sonra Hint filmlerine karşı olan önyargım kalmadı. Sizin de Hint filmlerine karşı bir önyargınız varsa bu önyargınızın tamamen yersiz olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Ufuk’un burada Aamir Khan ve Hint filmleri hakkında yazdıklarını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada Aamir Khan’ın 50 yaşında olduğunu biliyor muydunuz?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

8 Yorum
 1. Muammer
  12 Nisan 2015 - 22:00
  Cevapla
  • Usluer
   12 Nisan 2015 - 22:48
   Cevapla
 2. Ufuk
  12 Nisan 2015 - 22:39
  Cevapla
  • Usluer
   12 Nisan 2015 - 22:59
   Cevapla
 3. Burak Göç
  13 Nisan 2015 - 00:34
  Cevapla
  • Usluer
   13 Nisan 2015 - 10:06
   Cevapla
 4. Ayhan
  24 Nisan 2015 - 22:47
  Cevapla
 5. Mustafa
  17 Mayıs 2015 - 00:08
  Cevapla