kedi maması

Acana, Orijen Ve Nd Kedi Maması Sektörü Büyüyor

Acana kedi maması gibi öncü firmaların sektörü getirdiği durum ortada. Bu tarz markalar yüksek üretim standartları ile diğer firmalara yol gösteriyor. 1903 yılından beri Kanada’da yerel üretim yapan firma başarısını son yıllarda Avrupa piyasasına da taşımış durumda. Avrupa piyasası içinde tahıllı ürünlerin yoğun olarak kullanılması bu tarz firmalara ciddi bir boşluk oluşturmuş durumda. Düşük tahıllı ve tahılsız ürünler ile müşterilerine sağlıklı ürünler üreten markayı benzerlerinden ayıran birçok faktör bulunuyor. Kediler özellike tahıl konusunda ciddi anlamda hassaslar ve sindirim sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden tahılsız ya da düşük tahıllı beslenmenin faydaları saymakla bitmiyor.

Sektörü değiştiren, Orijen kedi maması gibi markalar da en büyük fark protein seçimi konusunda gerçekleşiyor. Protein seçimi sırasında güvenilir ve güvenilirliği ispatlanabilir kaynakların kullanılması son tüketici olan kedilerin yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıyor. Bilinçli hayvan severler bu fark yaratan markalara ciddi aidiyet duygusu beslemekte. Fan kulüplere varabilecek orandaki bu hayranlık marka aidiyeti açısından tez yazmaya değer bir konu. Türkiye’de ise bilinçsiz olan hayvan severler, “nasıl olsa karnı doyuyor” felsefesi yüzünden dostlarını çok daha erken kaybedebiliyor. İçerik ve ürünün nasıl üretildiği konusunda sahip olunan arge birikimi ile diğer firmaların önüne geçmenin mümkün olduğu bir piyasa olması açısından oldukça reel faktörlere dayandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yine ND kedi maması üreticisi İtalyan farmina da tahılsız mamaya ilave olarak düşük tahıllı mama seçeneklerinide kedi severlere sunmuştur. İçerik olarak yine en kaliteli balık, kuzu, tavuk ve domuz eti kullanmaya özen gösteren işletme yine karbonhidrat kaynağını balkabağı, portakal, elma ve yaban mersini gibi meyvelerden sağlayarak glisemik endeksi düşük ve alerjik özelliği çok düşük mama çeşitleri üretir.

Tüketicinin, üreticiyi ürünü satın alarak ödüllendirdiği bu tarz sektörlere ise ülkemizde doğru düzgün yatırım yapılmıyor. Super Premium’u geçtik, premium kategoride bile ürün bulmak imkansız. Oysa sektörde bu işin pazarlamasını hayvan sağlığını gözeterek yapan oldukça bilinçli mağazalar mevcut. Petmamashop.com bu mağazalardan belki de en önemlisi. Sadece üst kategori ürünleri tüketicisi ile ulaştıran firma, birçok bilinçli tüketicinin favori markası olmuş durumda. İşini iyi yapan bu tarz şirketlerin çoğalması ile sektöre yatırım yapacak şirketlerin artacağını düşünüyorum. Bu tarz Türkiye’de boş olan sektörlere yapılacak girişimlerin başarı ile sonuçlanması çok da hayal değil. Pazarlama konusunda sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum. Girişimcilerin bu konudaki acığı devlet desteği alarak gidermesi gerekiyor.

Kapak görseli freestocks.org

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?