ahşap cephe

Ahşap Cephe Nedir

Günümüzde ahşabın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Doğal olmasından ötürü sağlık açısından da son derece kuvvetli bir malzeme olan ahşap, yeni nesil binalarda bile ilk tercih olarak kabul edilmiştir. Kimi zaman binanın tamamına uygulanmış olsa bile kimi zamanlarda da sadece bir kısmına uygulanarak dekor amaçlı tercih edilebiliyor. Baktığımız zaman kimi insanların bile tam olarak bilmediği ve akıllarda soru işareti bırakan ahşap cephe nedir Sorusunun cevabı ise oldukça kolaydır. Buna karşılık olarak belirteceğimiz en güzel yanıt ise tamamen doğal malzemeden yapılan ve dış cephenin komple bu malzeme ile kaplanmış halidir diyebiliriz. Sadece malzeme olarak değil aynı zamanda özellikleri bakımından da oldukça fazla üstünlüğe sahip olduğunu görüyoruz. Isı bakımından, ses bakımından, yangın bakımından dahi daha güvenilir bir üründür. Beton yığınlarının yanı sıra şimdilerde en çok tercih edilen bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnşaat sektöründeki yeri ve önemi olarak da güzel bir mevkie sahip olduğu da bir gerçek olmaktadır. Bir nevi dış cephe kaplaması olarak satın alınarak yapılara uygulanan bu malzeme sağlamlık ve uzun ömürlülük bakımından da rakiplerine fark atmayı başarmıştır. İlk olarak insan sağlığına duyarlı olması ve yapının daha iyi nefes almasını sağlamasından ötürü bu özelliğini de ahşap cephenin faydaları olarak sıfatlandırmak mümkündür. Geçmiş yıllarda her ne kadar bağ evleri olarak görmeye alışık olduğumuz bu sistem günümüzde yeni yapılar olarak da çıkabilmektedir. Yani yıllardan beridir özelliğini yitirmeyen ve günden güne daha kıymetli hale gelen bu malzeme birinci sınıf ağaçlardan elde edilmektedir. Ticari alanda lambri olarak isimlendirilen ve yapılmakta olan yeni nesil binaların dış cephesini kaplamak maksadı ile tercih edilen kaliteli ve sağlam bir malzemedir.

Rakipleri ile yapılabilecek en ufak karşılaştırmada dahi ahşap cephe çok daha avantajlı olduğunu da örnekler halinde sıralayabiliriz. Toplam da sadece 2cm kalınlığındaki bir lambirinin sağlamış olduğu ısı yalıtım 20 cm kalınlığındaki bir cam elyaf izolasyonuna eş değer olarak kabul edilir. Şunu anlıyoruz ki tek başına kullanılabildiği gibi aynı zamanda niteliklerinin artması ve daha da özellikli hale gelmesi için alt kısmına farklı yalıtımlar döşenerek de tercih edilebilir. Böylece ortaya çıkan bu güzel manzaraya da ahşap cephe avantajları adını vermekte yerinde olacaktır. Sadece içsel anlamda değil aynı zamanda estetik bakımından da hem daha şık hem de daha zengin bir duruş sergilemektedir. İnşaat işi ile uğraşanların yapılar için uygulanacağı en güzel dış yapı malzemesi olarak tercihlerin ilk sırasında yer aldığını da bilmekteyiz. Çevreye duyarlı ve sağlığa son derece faydalı olan bu malzeme sayesinde kullanan kişilerinde daha aktif ve dinamik olduğunu fark edebiliriz. Özel sipariş üzerine istenilen ebatlarda üretilmesi de mümkün bulunmaktadır.

Kapak görseli Jason Leung

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?