AliExpress Üzerinden Alışveriş Yapmak

1- AliExpress Hakkında Genel Bilgiler
2- Bir Ürünün Adım Adım Siparişi
3- Dispute Açmak

AliExpress Hakkında Genel Bilgiler

Uzun süredir AliExpress üzerinden alışveriş yapmakla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum. Kesin bilgiler aktarabilmek için 10’a yakın ürün aldım. Hatta aldığım bir ürünün gönderiminde sıkıntı çıktı ve dispute açıp geri ödeme aldım. Bu yazıda da sizlere AliExpress üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri, herhangibir siparişten sonra neler yapılması gerektiğini, siparişinizde sorun çıkarsa neler yapmanız gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Hoş internet ile çok fazla haşır neşir olmayan bir insan yurtiçi e-ticarete bile sıcak bakmazken yurtdışından alışveriş yapmaya hiç sıcak bakmayabilir. Fakat şunu söyleyebilirim ki kargo süresi dışında yurtiçi alışveriş ile arasında fazla bir fark bulunmuyor. Hatta avantajları bile mevcut. Buradaki yazımda da kitaplarınızı internet üzerinden almanın faydalarından bahsetmiştim.

AliExpress Nedir?

İlk olarak AliExpress’in ne olduğundan bahsedeyim. AliExpress GittiGidiyor tarzı kullanıcıların satış yaptığı bir alışveriş sitesi. Site üzerinden aldığınız ürünlerin çoğu Çin’den gelmekte. Kısacası Çin malı diyebiliriz. Tabi bunun yanında orjinal ürünler de mevcut. Yapılan alışverişler havuz sistemine dayanıyor. Bir ürünü beğendinip satın aldınız, ödemeyi yaptınız, ödemeniz bir havuza aktarılıyor. Ürün elinize geldiğinde onay verdiğinizde havuzdaki para satıcının hesabına aktarılıyor. Eğer aldığınız ürün sorunluysa dispute açıp satıcının da onaylamasıyla ödediğiniz parayı geri alma imkanınız da var.

AliExpress’in en faydalı yanı ise Türkiye’de satılan 20 TL’lik bir ürünü AliExpress’te birkaç dolara bulabiliyor olmanız. Çin’de desek de yanlış olmaz sanırım.

AliExpress Üzerinden Neler Getirtemeyiz?

Birkaç aydır yaptığım araştırmalara göre aşağıdaki maddelerden herhangibirinin içerisine giren ürünler gümrükten geçmiyor.

 • Kozmetik ürünleri (her ne kadar gelmediği söylense de kadınlar çoğunlukla kozmetik alışverişi yapıyorlar)
 • Ateşleyici ve kesici ürünler
 • Sim kart takılabilen telefon, tablet vs. gibi ürünler (sim kart takılabilen akıllı saatler gümrükten çoğunlukla geçiyor)
 • Sporcu gıdaları
 • Tütün ürünleri
 • Elektronik sigaralar
 • Aynı üründen aynı anda birden fazla verilen siparişler (aynı üründen aynı anda 4-5 adetten -ürünün boyutuna bağlı olarak ürün sayısı değişebilir- fazla sipariş verildiğinde ticarete girdiği düşünülerek gümrükten geçmediğini duydum, yine de vergisi verildiği takdirde teslim alınabiliyor)
 • Nike, Adidas gibi markaların çakma ayakkabıları

Alışverişlerde Vergi Öder Miyiz?

€30’ya kadar ki siparişlerinizde vergi ödemeden siparişinizi teslim alabilirsiniz. €30-€1500 arası siparişlerinizde ise yüzde 20 gümrük vergisi ödeyerek siparişlerinizi teslim alabilirsiniz. Bu vergiyi ise kapınıza gelen PTT görevlisine ödeyebilirsiniz. €1500 ve üstü siparişlerinizde de ithalat vergisi oranları uygulanır. Fakat €1500 ve üstü alışverişlerde prosedürün nasıl işlediği konusunda bir bilgim yok.

Satıcılara Nasıl Güvenebiliriz?

Bu tarz sitelerden alışveriş yapanların sorun olarak baktığı en büyük şeylerden biri satıcının güvenilir olup olmadığı. Acaba aldığım ürünü yollar mı, yollarsa hatalı mı yollar diye düşünebilirsiniz. Bunun için sitenin satıcılara vermiş olduğu feedback skoru ve pozitif feedback denen iki oran var. Feedback skoru 1000 üzeri ve pozitif feedback yüzdesi 95 üzeri ise satıcının güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Bu skoru da ürün sayfasının sağında bulunan bölümden görebilirsiniz.

AliExpress Feedback

Yukarıdaki resimde satıcının feedback skoru 4866, feedback yüzdesi ise 97.9. Ürün başlığının altında yazan 379 orders ise ürünün 379 kez sipariş edildiğini gösteriyor. 379 orders yazan kısımın solundaki 85.7% oranı ise bu ürüne verilen puanı gösteriyor. Ortada yazan Free Shipping to Turkey via China Post Air Parcel yazısı ise ürünün China Post Air Parcel ile Türkiye’ye ücretsiz kargolanacağını belirtiyor. Şimdilik bu kadar bilginin yeteceğini düşünüyorum.

Aldığımız Ürünlerin Kargolanması Nasıl Oluyor?

AliExpress üzerinden alacağınız birçok ürün free shipping olarak yani ücretsiz kargo ile gönderiliyor. Tabi yine de ücretsiz kargo olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Sipariş ettiğiniz ürün satıcı tarafından kargoya verildiğinde satıcı ürünün izleme numarasını (tracking number) sipariş sayfasına ekliyor. Kargo takibini ise birkaç gün içinde yapabiliyorsunuz.

Siparişinizin detay sayfasına girdiğinizde (ürünün teslimine kalan sürenin veya ürünün durumunun gözüktüğü sayfa) alt taraftaki logistics information bölümünde, kargo takip numarasının gözüktüğü yerin sağ kısmında siparişinizin hangi kargo firması ile gönderildiğini gösteren bağlantıya tıkladığınızda kargo takip numarası ile kargonuzun durumunu sorgulayabilirsiniz. Eğer sonuç çıkmıyorsa satıcı siparişinizi takipsiz kargo ile göndermiş olabilir.

1-2 dolarlık siparişlerinizde satıcı bazen siparişinizi takipsiz kargo ile gönderebiliyor. Bu gibi durumlarda kargo takibi yapamıyorsunuz. Siparişiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra PTT aracılığıyla evinize kadar geliyor. Fakat takipsiz kargo ile gönderilen siparişleri genellikle PTT görevlileri zilinize basıp bu size gelmiş demiyor. Ya apartman kapınıza bırakıyor, ya bahçeye bırakıyor. İyi birine denk gelirseniz posta kutunuza da bırakabiliyor. Genellikle siparişiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kargo takibini PTT üzerinden yapabiliyorsunuz fakat takipsiz gönderilerde PTT’nin internet üzerinden kayıt tutmadığı da olabiliyor. Benim aldığım ürünler ortalama 3 haftada elime ulaştı. En erken 7 günde en geç 25 günde… Yalnız bu süreler değişkenlik göstermekte. Bazen 60 günde siparişiniz elinizde olurken bazen 5 günde bile elinizde olabiliyor.

Not: Sipariş verirken kargo firması olarak China Post Air Mail‘i seçerseniz kargo takibi yapabilirsiniz. Ücreti ise yaklaşık 2-3 dolardır. Bu şekilde alım yaptığınızda PTT görevlileri siparişinizi direkt size teslim edeceklerdir.

Aşağıdaki bağlantılardan da kargo takibinizi yapabilirsiniz.

http://track-chinapost.com/startairmail.php – R ile başlayıp CN ile biten izleme numaralarını bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.
http://www.17track.net/en/result/post.shtml – Birçok kargo firmasının takibini bu site üzerinden yapabilirsiniz.
http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php – PTT’nin kargo takip sitesi, detaylı olarak olmasa da buradan da kargo takibi yapabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip – Burası ürünün Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra detaylı olarak takibini yapabileceğiniz site.

Ürün Arama Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

AliExpress’ten önemli konulardan biri de ürün aramadır aslında. Aradığınız ürünün satıcısı hem güvenilir olmak zorunda, hem en ucuz ürünü bulmalısınız hem de ücretsiz kargo olmak zorunda. Tüm bunlar arama yaptıktan sonra birkaç filtre aracılığıyla yapabilirsiniz. Aşağıdaki resim bu konuda yardımcı olacaktır.

AliExpress Arama

Yukarıdaki resimde telefonum için kapak araması yaptım. Arama yaptıktan sonra Free Shipping, 1 Piece Only ve Ratings kutucuklarını işaretledim. Free Shipping sadece ücretsiz kargo olan ürünleri listeledi. 1 Piece Only 1 adet satılan ürünleri listeledi. Ratings ise feedback skoru yüksek olan satıcılardan düşük olan satıcılara doğru listeleme yaptı. Burada fiyatı en düşük olan ürünleri en başta da listelettirebilirdik fakat çoğunlukla bu ürünlerin satıcılarının feedback skorları düşük olduğu için yukarıdaki şekilde listeleme yapmanız daha iyi olacaktır.

Satıcılarla Nasıl İletişime Geçebiliriz?

Öncelikle biraz İngilizceniz varsa translate yardımıyla kolaylıkla satıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. İster sipariş sayfasının altındaki mesaj kutusu aracılığıyla isterseniz satıcı online ise satıcının ismine tıklayarak anlık olarak iletişim kurabilirisiniz.

Birkaç Güvenilir Satıcı

Saat alışverişleriniz için (satmış olduğu saatler orjinaldir) – TimeZone
Gümüş bayan takıları için – only jewelry Co., Ltd.
Telefon kılıfları için – K-Tech

Bir sonraki sayfada bir ürünün sipariş verilmesindeki adımları görebilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

Yorumlar 1 35 36 37
2.715 Yorum
 1. Ayhan
  19 Şubat 2019 - 21:38
  Cevapla
  • Usluer
   19 Şubat 2019 - 22:12
   Cevapla
  • B
   22 Şubat 2019 - 18:49
   Cevapla
 2. Uğur Kaya
  27 Şubat 2019 - 23:06
  Cevapla
  • Usluer
   28 Şubat 2019 - 07:13
   Cevapla
 3. Sumeyye
  7 Şubat 2020 - 13:19
  Cevapla
  • Usluer
   10 Şubat 2020 - 08:24
   Cevapla
 4. adil
  15 Mart 2020 - 00:28
  Cevapla
  • Usluer
   15 Mart 2020 - 10:33
   Cevapla
 5. atilla
  15 Mart 2020 - 00:30
  Cevapla
Yorumlar 1 35 36 37