AliExpress Üzerinden Alışveriş Yapmak

AliExpress Hakkında Genel Bilgiler

Uzun süredir AliExpress üzerinden alışveriş yapmakla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum. Kesin bilgiler aktarabilmek için 10’a yakın ürün aldım. Hatta aldığım bir ürünün gönderiminde sıkıntı çıktı ve dispute açıp geri ödeme aldım. Bu yazıda da sizlere AliExpress üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri, herhangibir siparişten sonra neler yapılması gerektiğini, siparişinizde sorun çıkarsa neler yapmanız gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Hoş internet ile çok fazla haşır neşir olmayan bir insan yurtiçi e-ticarete bile sıcak bakmazken yurtdışından alışveriş yapmaya hiç sıcak bakmayabilir. Fakat şunu söyleyebilirim ki kargo süresi dışında yurtiçi alışveriş ile arasında fazla bir fark bulunmuyor. Hatta avantajları bile mevcut. Buradaki yazımda da kitaplarınızı internet üzerinden almanın faydalarından bahsetmiştim.

AliExpress Nedir?

İlk olarak AliExpress’in ne olduğundan bahsedeyim. AliExpress GittiGidiyor tarzı kullanıcıların satış yaptığı bir alışveriş sitesi. Site üzerinden aldığınız ürünlerin çoğu Çin’den gelmekte. Kısacası Çin malı diyebiliriz. Tabi bunun yanında orjinal ürünler de mevcut. Yapılan alışverişler havuz sistemine dayanıyor. Bir ürünü beğendinip satın aldınız, ödemeyi yaptınız, ödemeniz bir havuza aktarılıyor. Ürün elinize geldiğinde onay verdiğinizde havuzdaki para satıcının hesabına aktarılıyor. Eğer aldığınız ürün sorunluysa dispute açıp satıcının da onaylamasıyla ödediğiniz parayı geri alma imkanınız da var.

AliExpress’in en faydalı yanı ise Türkiye’de satılan 20 TL’lik bir ürünü AliExpress’te birkaç dolara bulabiliyor olmanız. Çin’de desek de yanlış olmaz sanırım.

AliExpress Üzerinden Neler Getirtemeyiz?

Birkaç aydır yaptığım araştırmalara göre aşağıdaki maddelerden herhangibirinin içerisine giren ürünler gümrükten geçmiyor.

 • Kozmetik ürünleri (her ne kadar gelmediği söylense de kadınlar çoğunlukla kozmetik alışverişi yapıyorlar)
 • Ateşleyici ve kesici ürünler
 • Sim kart takılabilen telefon, tablet vs. gibi ürünler (sim kart takılabilen akıllı saatler gümrükten çoğunlukla geçiyor)
 • Sporcu gıdaları
 • Tütün ürünleri
 • Elektronik sigaralar
 • Aynı üründen aynı anda birden fazla verilen siparişler (aynı üründen aynı anda 4-5 adetten -ürünün boyutuna bağlı olarak ürün sayısı değişebilir- fazla sipariş verildiğinde ticarete girdiği düşünülerek gümrükten geçmediğini duydum, yine de vergisi verildiği takdirde teslim alınabiliyor)
 • Nike, Adidas gibi markaların çakma ayakkabıları

Alışverişlerde Vergi Öder Miyiz?

€30’ya kadar ki siparişlerinizde vergi ödemeden siparişinizi teslim alabilirsiniz. €30-€1500 arası siparişlerinizde ise yüzde 20 gümrük vergisi ödeyerek siparişlerinizi teslim alabilirsiniz. Bu vergiyi ise kapınıza gelen PTT görevlisine ödeyebilirsiniz. €1500 ve üstü siparişlerinizde de ithalat vergisi oranları uygulanır. Fakat €1500 ve üstü alışverişlerde prosedürün nasıl işlediği konusunda bir bilgim yok.

Satıcılara Nasıl Güvenebiliriz?

Bu tarz sitelerden alışveriş yapanların sorun olarak baktığı en büyük şeylerden biri satıcının güvenilir olup olmadığı. Acaba aldığım ürünü yollar mı, yollarsa hatalı mı yollar diye düşünebilirsiniz. Bunun için sitenin satıcılara vermiş olduğu feedback skoru ve pozitif feedback denen iki oran var. Feedback skoru 1000 üzeri ve pozitif feedback yüzdesi 95 üzeri ise satıcının güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Bu skoru da ürün sayfasının sağında bulunan bölümden görebilirsiniz.

AliExpress Feedback

Yukarıdaki resimde satıcının feedback skoru 4866, feedback yüzdesi ise 97.9. Ürün başlığının altında yazan 379 orders ise ürünün 379 kez sipariş edildiğini gösteriyor. 379 orders yazan kısımın solundaki 85.7% oranı ise bu ürüne verilen puanı gösteriyor. Ortada yazan Free Shipping to Turkey via China Post Air Parcel yazısı ise ürünün China Post Air Parcel ile Türkiye’ye ücretsiz kargolanacağını belirtiyor. Şimdilik bu kadar bilginin yeteceğini düşünüyorum.

Aldığımız Ürünlerin Kargolanması Nasıl Oluyor?

AliExpress üzerinden alacağınız birçok ürün free shipping olarak yani ücretsiz kargo ile gönderiliyor. Tabi yine de ücretsiz kargo olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Sipariş ettiğiniz ürün satıcı tarafından kargoya verildiğinde satıcı ürünün izleme numarasını (tracking number) sipariş sayfasına ekliyor. Kargo takibini ise birkaç gün içinde yapabiliyorsunuz.

Siparişinizin detay sayfasına girdiğinizde (ürünün teslimine kalan sürenin veya ürünün durumunun gözüktüğü sayfa) alt taraftaki logistics information bölümünde, kargo takip numarasının gözüktüğü yerin sağ kısmında siparişinizin hangi kargo firması ile gönderildiğini gösteren bağlantıya tıkladığınızda kargo takip numarası ile kargonuzun durumunu sorgulayabilirsiniz. Eğer sonuç çıkmıyorsa satıcı siparişinizi takipsiz kargo ile göndermiş olabilir.

1-2 dolarlık siparişlerinizde satıcı bazen siparişinizi takipsiz kargo ile gönderebiliyor. Bu gibi durumlarda kargo takibi yapamıyorsunuz. Siparişiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra PTT aracılığıyla evinize kadar geliyor. Fakat takipsiz kargo ile gönderilen siparişleri genellikle PTT görevlileri zilinize basıp bu size gelmiş demiyor. Ya apartman kapınıza bırakıyor, ya bahçeye bırakıyor. İyi birine denk gelirseniz posta kutunuza da bırakabiliyor. Genellikle siparişiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kargo takibini PTT üzerinden yapabiliyorsunuz fakat takipsiz gönderilerde PTT’nin internet üzerinden kayıt tutmadığı da olabiliyor. Benim aldığım ürünler ortalama 3 haftada elime ulaştı. En erken 7 günde en geç 25 günde… Yalnız bu süreler değişkenlik göstermekte. Bazen 60 günde siparişiniz elinizde olurken bazen 5 günde bile elinizde olabiliyor.

Not: Sipariş verirken kargo firması olarak China Post Air Mail‘i seçerseniz kargo takibi yapabilirsiniz. Ücreti ise yaklaşık 2-3 dolardır. Bu şekilde alım yaptığınızda PTT görevlileri siparişinizi direkt size teslim edeceklerdir.

Aşağıdaki bağlantılardan da kargo takibinizi yapabilirsiniz.

http://track-chinapost.com/startairmail.php – R ile başlayıp CN ile biten izleme numaralarını bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.
http://www.17track.net/en/result/post.shtml – Birçok kargo firmasının takibini bu site üzerinden yapabilirsiniz.
http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php – PTT’nin kargo takip sitesi, detaylı olarak olmasa da buradan da kargo takibi yapabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip – Burası ürünün Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra detaylı olarak takibini yapabileceğiniz site.

Ürün Arama Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

AliExpress’ten önemli konulardan biri de ürün aramadır aslında. Aradığınız ürünün satıcısı hem güvenilir olmak zorunda, hem en ucuz ürünü bulmalısınız hem de ücretsiz kargo olmak zorunda. Tüm bunlar arama yaptıktan sonra birkaç filtre aracılığıyla yapabilirsiniz. Aşağıdaki resim bu konuda yardımcı olacaktır.

AliExpress Arama

Yukarıdaki resimde telefonum için kapak araması yaptım. Arama yaptıktan sonra Free Shipping, 1 Piece Only ve Ratings kutucuklarını işaretledim. Free Shipping sadece ücretsiz kargo olan ürünleri listeledi. 1 Piece Only 1 adet satılan ürünleri listeledi. Ratings ise feedback skoru yüksek olan satıcılardan düşük olan satıcılara doğru listeleme yaptı. Burada fiyatı en düşük olan ürünleri en başta da listelettirebilirdik fakat çoğunlukla bu ürünlerin satıcılarının feedback skorları düşük olduğu için yukarıdaki şekilde listeleme yapmanız daha iyi olacaktır.

Satıcılarla Nasıl İletişime Geçebiliriz?

Öncelikle biraz İngilizceniz varsa translate yardımıyla kolaylıkla satıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. İster sipariş sayfasının altındaki mesaj kutusu aracılığıyla isterseniz satıcı online ise satıcının ismine tıklayarak anlık olarak iletişim kurabilirisiniz.

Birkaç Güvenilir Satıcı

Saat alışverişleriniz için (satmış olduğu saatler orjinaldir) – TimeZone
Gümüş bayan takıları için – only jewelry Co., Ltd.
Telefon kılıfları için – K-Tech

Bir sonraki sayfada bir ürünün sipariş verilmesindeki adımları görebilirsiniz.

Bir Ürünün Adım Adım Siparişi

AliExpress üzerinden alışveriş yapmayı düşünen arkadaşlar için bir ürünü nasıl sipariş verebileceğinizi bu sayfada sizlere anlatmaya çalışacağım.

Ben Smart Key Quick Button adında, telefonun kulaklık girişine takılabilen ve üzerinde tuş bulunan, bu tuşa da belli görevlerin atanabildiği bir aparat almaya karar verdim. Bunun için en güvenilir satıcıyı ve uygun fiyatlı ürünü daha önce arayarak bulmuştum.

AliExpress 1

Yukarıdaki resim alacağım ürünün satış sayfası. Bu sayfada ortadaki Buy Now butonu ürünü hemen almanızı, Add to Cart butonu ise ürünü sepetinize eklemenizi sağlar. Ben Buy Now diyerek ürünü hemen almak istiyorum. Ama satın alma işlemine geçmeden önce ürünün yorumlarına da bir göz atalım.

AliExpress 2

Yukarıda bu ürüne yapılan yorumları ve ürünün feedback değerini görüyorsunuz. Buradaki yorumlar sizin ürünü alıp almayacağınız konusunda büyük katkı sağlamakta. Ara sıra Türkçe yorumlar da görmeniz mümkün. Konuyu dağıtmadan satış işlemine geri dönelim.

AliExpress 3

Buy Now dedikten sonra karşımıza bu sayfa gelecek. Ben daha önce adres bilgilerimi girdiğim için tekrar adres bilgisi girmiyorum. Ama eğer sizin ilk alışverişiniz ise adres bilgisini doğru bir şekilde girmelisiniz. Siparişiniz bu adrese gelecektir. Adresinizi Türkçe karakter kullanmadan Türkçe yazmalısınız.

AliExpress 4

Adres bilgilerinizi girdikten sonra sayfayı biraz aşağıya indirdiğinizde ürün hakkında detayları göreceksiniz. Free shipping yazması bu ürünün ücretsiz kargolanacağını belirtmekte. Hemen altındaki Delivery Time ürünün elimize ulaşması için satıcının belirttiği gün sayısı, Processing Time ise satıcının ürünü en fazla aç günde kargoya vereceğini belirttiği gün sayısı. Total yazan kısım ise sizin ödeyeceğiniz toplam miktar. Buraya kadar her şey tamamsa Place Order butonuna basalım ve sıradaki adıma geçelim.

AliExpress 5

Sıra geldi ödeme işlemine. Sol menüde ödeme yöntemleri bulunmakta. Ne yazık ki PayPal kabul edilmediği için ödemelerimizi kredi kartı ile yapmak iyi olacaktır. Fakat her ihtimale karşı sanal kart tanımlamanız en güvenilir yöntem.

AliExpress 6

Bu adım ise ödemeyi gerçekleştirdiğimizi söylüyor. Başarılı şekilde ödenen tutar $1.60 ve Payment Successful olarak bize gösteriliyor. Hemen altındaki Order Processing Time ise siparişin kargo için en geç hazırlanma süresi.

AliExpress 7

Tim siparişlerimizi görmek için My Orders sayfasına girdiğimizde karşımıza yukarıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Burada siparişlerimiz listelenmekte. Siparişimizin yanında yazan Your Payment is Being Verified yazısı ödememizin henüz banka tarafından onaylanmadığını gösteriyor. Bununla ilgili olarak bir sonraki resme bakalım.

AliExpress 8

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Status kısmının hemen yanında Your Payment is Being Verified yazmakta. Yukarıda da dediğim gibi bu ödememizin bankamız tarafından henüz onaylanmadığını gösteriyor. Ödememiz genellikle birkaç saat içinde onaylanıyor fakat bunun için verilen en fazla süre 24 saat. Kalan süreyi ise status satırının alt satırda görebilirsiniz. Ödememiz onaylandıktan sonra da karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

AliExpress 9

Bu resimde ise ödememiz onaylandıktan sonra satıcının siparişimizi kargoya verme süreci görünmekte. Status kısmında yazan The supplier is processing your order yazısı satıcının siparişimizi işlediğini belirtmekte. Bunun için kalan en fazla süre ise hemen alt satırda gözüküyor. Bu süre içerisinde satıcı siparişi kargoya vermezse sipariş otomatik iptal oluyor ve ödemeniz iade ediliyor. İsterseniz siparişiniz kargoya verilmeden Request Order Cancellation butonuna tıklayarak siparişinizi iptal edebilirsiniz. Request Order Cancellation butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

AliExpress 10

Yukarıda siparişinizin iptali için size uygun seçeneği seçtikten sonra Submit butonuna tıklayarak siparişinizin iptal aşamasına geçebilirsiniz.

AliExpress 11

Siparişini verdiğim ürün henüz kargoya verilmediği için farklı bir ürün üzerinden anlatımıma devam edeceğim. Satıcı ürünü kargoya verdiğinde sipariş sayfasında The seller has shipped your order yani satıcı siparişi sevk etti yazacaktır. Tracking Number yazan kısımda ise kargo takip numarası gözükmekte. Bu numara ile bir önceki sayfada verdiğim kargo takip siteleri aracılığıyla kargonuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. The seller has shipped your order yazan kısmın hemen altındaki kalan gün sayısı ise satıcının size vaad ettiği ürünün elinize ulaşması için verilen en fazla süre. Yani satıcı bu süre içerisinde siparişiniz elinize ulaşacaktır diyor. Eğer bu sürenin bitmesine birkaç gün kaldıysa satıcı ile irtibat kurup Request to extend Purchase Protection bağlantısına tıklayarak bu süreyi uzatmanız mümkün.

Siparişiniz sorunsuz bir şekilde elinize ulaştıysa sipariş sayfasına girip siparişinizi işaretleyerek Confirm Goods Received butonuna basıp siparişin sorunsuz bir şekilde elinize ulaştığını onaylamalısınız. Onay verdikten sonra yapmış olduğunuz ödeme satıcın hesabına aktarılacaktır.

Bir sonraki sayfada siparişiniz ile ilgili bir problem olduğunda (elinize ulaşmaması, hatalı ürün yollanması vs.) yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Dispute Açmak

Bazen işler umduğunuz gibi gitmeyebiliyor. Siparişiniz elinize ulaşmayabilir, sipariş ettiğiniz üründen farklı bir ürün gönderilmiş olabilir, hasarlı ürün gönderilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda dispute açarak ödediğimiz parayı geri almamız mümkün. Bunun için sipariş sayfasındaki Open Dispute butonuna tıklayıp dispute sayfasına geçelim. Dispute sayfasında iki farklı ana seçenek bulunmakta. Sipariş ettiğiniz ürünün elinize ulaşdı mı yoksa ulaşmadı mı? Ben bu iki seçeneği de anlatmaya çalışacağım. İlk önce sipariş ettiğiniz ürünün elinize ulaştığını varsayarak başlıyorum.

AliExpress Dispute Yes

Eğer ürün elinize geçmediyse aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

AliExpress Dispute No

Yukarıdaki resimde ise sipariş ettiğiniz ürün elinize ulaşmadığında dispute açmak istediğinizde doldurmanız gereken form mevcut. Elimden geldiğince Türkçe’ye çevirmeye çalıştım. Bir sonraki adımda ise ürün elinize ulaşsın veya ulaşmasın doldurmanız gereken form bulunmakta.

AliExpress Dispute

Yukarıdaki formda dikkat edilmesi gereken bir kısım var. O sipariş ettiğiniz ürünün tekrar gönderilip gönderilmemesi seçeneği. Burada hayırı seçmeniz daha iyi olacaktır. Eğer tekrar gönderilmesini istiyorsanız satıcı ile konuşup kargo ücretini satıcının karşılaması koşulu ile aynı ürünün tekrar gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra Submit diyerek satıcının cevap vermesini beklemelisiniz. Açtığınız dispute satıcı tarafından da onaylanırsa ödediğiniz para kredi kartınıza bir hafta içinde geri ödenir.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

Yorumlar 1 20 21 22
2.718 Yorum
 1. Can
  15 Kasım 2017 - 22:43
  Cevapla
  • Usluer
   16 Kasım 2017 - 13:56
   Cevapla
 2. Bülent
  22 Kasım 2017 - 17:18
  Cevapla
  • Usluer
   22 Kasım 2017 - 20:17
   Cevapla
 3. Ali
  27 Kasım 2017 - 21:07
  Cevapla
  • Usluer
   28 Kasım 2017 - 10:34
   Cevapla
 4. Ali
  28 Kasım 2017 - 21:22
  Cevapla
  • Usluer
   29 Kasım 2017 - 10:31
   Cevapla
 5. mert
  19 Aralık 2017 - 18:08
  Cevapla
 6. LOXY
  22 Aralık 2017 - 16:43
  Cevapla
 7. gul
  23 Aralık 2017 - 16:03
  Cevapla
 8. Merve
  31 Aralık 2017 - 19:47
  Cevapla
  • Emre güran
   1 Şubat 2018 - 03:27
   Cevapla
 9. zekican
  6 Ocak 2018 - 14:26
  Cevapla
  • Usluer
   13 Ocak 2018 - 11:46
   Cevapla
 10. Ali
  21 Ocak 2018 - 13:22
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:47
   Cevapla
 11. Merve
  10 Şubat 2018 - 16:02
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:46
   Cevapla
 12. Begüm çelikci
  21 Şubat 2018 - 20:23
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:43
   Cevapla
 13. Uğur
  24 Şubat 2018 - 15:21
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:39
   Cevapla
 14. Yaren
  26 Şubat 2018 - 00:01
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:39
   Cevapla
 15. Buralar44322
  5 Mart 2018 - 22:19
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:37
   Cevapla
 16. Tuğba güven
  18 Mart 2018 - 17:04
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:35
   Cevapla
 17. Mehmet
  31 Mart 2018 - 14:20
  Cevapla
 18. Zülal
  4 Nisan 2018 - 20:02
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:34
   Cevapla
 19. Ddlkdkd
  21 Nisan 2018 - 06:11
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:33
   Cevapla
 20. ünsal özcimbit
  26 Nisan 2018 - 02:38
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:32
   Cevapla
 21. GÖKHAN LEVENTOĞLU
  8 Mayıs 2018 - 14:32
  Cevapla
  • Usluer
   7 Haziran 2018 - 11:30
   Cevapla
 22. Yesim
  9 Haziran 2018 - 09:18
  Cevapla
  • Usluer
   9 Haziran 2018 - 13:33
   Cevapla
 23. burak
  20 Haziran 2018 - 18:53
  Cevapla
  • Usluer
   22 Haziran 2018 - 23:40
   Cevapla
 24. engin
  20 Temmuz 2018 - 09:25
  Cevapla
  • Usluer
   20 Temmuz 2018 - 12:17
   Cevapla
 25. Tarkan
  26 Temmuz 2018 - 14:44
  Cevapla
 26. engin
  29 Temmuz 2018 - 22:19
  Cevapla
  • Usluer
   30 Temmuz 2018 - 12:36
   Cevapla
 27. Burak
  5 Kasım 2018 - 03:02
  Cevapla
 28. fatih
  10 Kasım 2018 - 18:53
  Cevapla
  • Usluer
   10 Kasım 2018 - 19:03
   Cevapla
 29. Ahsen
  19 Kasım 2018 - 14:51
  Cevapla
  • Usluer
   20 Kasım 2018 - 11:04
   Cevapla
   • Ahsen
    20 Kasım 2018 - 11:49
    Cevapla
 30. emine
  21 Kasım 2018 - 23:40
  Cevapla
  • Usluer
   23 Kasım 2018 - 16:21
   Cevapla
   • Ömer
    14 Aralık 2018 - 20:09
    Cevapla
    • Usluer
     14 Aralık 2018 - 20:25
   • melek
    6 Ocak 2019 - 12:38
    Cevapla
    • Usluer
     7 Ocak 2019 - 12:06
  • emine
   6 Şubat 2019 - 22:52
   Cevapla
 31. Ayhan
  19 Şubat 2019 - 21:38
  Cevapla
  • Usluer
   19 Şubat 2019 - 22:12
   Cevapla
  • B
   22 Şubat 2019 - 18:49
   Cevapla
 32. Uğur Kaya
  27 Şubat 2019 - 23:06
  Cevapla
  • Usluer
   28 Şubat 2019 - 07:13
   Cevapla
 33. Sumeyye
  7 Şubat 2020 - 13:19
  Cevapla
  • Usluer
   10 Şubat 2020 - 08:24
   Cevapla
 34. adil
  15 Mart 2020 - 00:28
  Cevapla
  • Usluer
   15 Mart 2020 - 10:33
   Cevapla
  • Defne
   29 Temmuz 2020 - 02:37
   Cevapla
   • Usluer
    29 Temmuz 2020 - 08:47
    Cevapla
 35. atilla
  15 Mart 2020 - 00:30
  Cevapla
 36. Ufuk
  9 Haziran 2020 - 17:38
  Cevapla
Yorumlar 1 20 21 22