AliExpress Üzerinden Alışveriş Yapmak

1- AliExpress Hakkında Genel Bilgiler
2- Bir Ürünün Adım Adım Siparişi
3- Dispute Açmak

Bazen işler umduğunuz gibi gitmeyebiliyor. Siparişiniz elinize ulaşmayabilir, sipariş ettiğiniz üründen farklı bir ürün gönderilmiş olabilir, hasarlı ürün gönderilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda dispute açarak ödediğimiz parayı geri almamız mümkün. Bunun için sipariş sayfasındaki Open Dispute butonuna tıklayıp dispute sayfasına geçelim. Dispute sayfasında iki farklı ana seçenek bulunmakta. Sipariş ettiğiniz ürünün elinize ulaşdı mı yoksa ulaşmadı mı? Ben bu iki seçeneği de anlatmaya çalışacağım. İlk önce sipariş ettiğiniz ürünün elinize ulaştığını varsayarak başlıyorum.

AliExpress Dispute Yes

Eğer ürün elinize geçmediyse aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

AliExpress Dispute No

Yukarıdaki resimde ise sipariş ettiğiniz ürün elinize ulaşmadığında dispute açmak istediğinizde doldurmanız gereken form mevcut. Elimden geldiğince Türkçe’ye çevirmeye çalıştım. Bir sonraki adımda ise ürün elinize ulaşsın veya ulaşmasın doldurmanız gereken form bulunmakta.

AliExpress Dispute

Yukarıdaki formda dikkat edilmesi gereken bir kısım var. O sipariş ettiğiniz ürünün tekrar gönderilip gönderilmemesi seçeneği. Burada hayırı seçmeniz daha iyi olacaktır. Eğer tekrar gönderilmesini istiyorsanız satıcı ile konuşup kargo ücretini satıcının karşılaması koşulu ile aynı ürünün tekrar gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra Submit diyerek satıcının cevap vermesini beklemelisiniz. Açtığınız dispute satıcı tarafından da onaylanırsa ödediğiniz para kredi kartınıza bir hafta içinde geri ödenir.

Benzer Yazılar