İndirim Kuponu

Alışveriş Davranışlarında Değişiklik ve Online Alışveriş Çağı

İndirim Kuponu

İnsanların arasındaki alışveriş oldukça uzun yıllardır yapılmaktadır. Çok ilkel toplumlarda bile değiş tokuş gibi alışveriş davranışları bulunmaktaydı. Zaman içerisinde değerli metaller ve paranın kullanılmaya başlanması ile alışveriş mantığı gelişti ve ekonomilerin oluşmasını sağladı. Günümüzde ise artık dijital ortamlarda yapılan ve paranın fiziki olarak hiç kullanılmadığı alışverişler yapılmaktadır. Bu alışverişlerin yapılmaya başlanması ile belirli davranışlarında değişimi ortaya çıkmıştır. Özellikle dijital ortamların öncesindeki, mağazaların ziyaret edilmesi ve ürünlerin incelenerek denenmesi gibi alışkanlıklar yerini resim ve videolardan ürün incelenmesine bıraktı. Ürünlerin detaylı bir şekilde incelenebildiği ve binlerce ürünün tek çatı altında toplandığı online alışveriş siteleri oldukça geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Bu sitelerde ürünler hakkında birçok bilgi yer almaktadır. Ayrıca ürünler ile alakalı olarak kullanıcı yorumları da bulunabilmektedir. Bu durum ürün alımında ve kullanımında bilgi alınmasını sağlayabiliyor.

Online Alışverişlerde İndirim Kuponu Sistemi

Alışveriş konusunda ülkemizde de pazarlık ve ürünün denenerek alınması gibi istekler oldukça baskındır. Bu alışkanlıklardan basit ve kolay bir şekilde kurtulmak mümkün değildir. Ancak uygun fiyatların internet ortamında kolay bir şekilde bulunması ile sorunsuz olarak sanal alışverişe yönelmekte mümkün olmuştur. Başarılı bir şekilde yapılacak olan bu işlemler için site tercihleri oldukça önemli bir nokta. Online alışveriş konusunda insanların en büyük çekincelerinden birisi de kandırılma ve ürünün zamanında, istedikleri gibi ellerine ulaşmamasıdır. Böyle sorunlar alışveriş davranışlarının tam anlamıyla değişmesinin biraz zaman alacağını da gösteriyor. Her zaman alınacak ürünün görülmesinin ve incelenmesinin çok daha uygun ve gerekli olduğu düşüncesi mevcut olacaktır. Ancak başarılı şekilde yapılan online alışverişler ise bu davranışları zaman içerisinde değiştirecektir.

İndirim Kodu

Dijital alışverişlere özendirme konusunda son yıllarda e-ticaret siteleri indirim kuponu kullanımını ortaya koydular. Kullanıcılarına sundukları bu indirim kodları sadece sanal alışveriş sitelerinde geçerli olup fiziki mağazalarda kullanılamamaktadır. Bu durum internet alışverişlerinin tüketiciler için daha ucuza mal olmasını sağladı. Kısa sürede benimsenen bu indirim kuponları yurt dışında daha da popüler. Amerika’da 15 yıllık bir geçmişe sahip olan bu sistemle milyonlarca dolarlık alışveriş yapılıyor. Türkiye’de de 2011 yılından beri kullanılmaya başlayan kupon kodları gün geçtikçe daha çok insan tarafından tercih ediliyor. Bu sistem yeni bir pazar da oluşturdu. Sadece indirim kuponu yayını yapan birçok site var. Amerika’da coupons.com en büyük pazar payına sahip sitelerden biriyken, Türkiye’de ise indirimvekuponu.com bu sektörün öncülerindendir. Bu siteler kullanıcıları için tüm online satış sitelerinin kuponlarını toplar ve bedava yayınlar. Böylelikle indirim kuponu arama derdine de son verir. Bu durumda tüketicilere dijital ortamda ekonomik fayda sağlarlar.

Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de onlineşekilde yapılan alışverişlerde artışların olduğu ve bu artışlarında süreklilik kazandığı yönünde bilgiler sunmaktadır. Yapılan araştırmalar ayrıca online alışveriş konusunda yeni firmaların ve sitelerin arttığı ve bu alanda ciddi yatırımların yapıldığını da göstermektedir. Tüm bunlar sorunsuz olarak sanal alışveriş yapılması konusundaki artışına işaret etmektedir. Tüketiciler ürünlere veya hizmetlere ulaşmada bilgisayar, tablet ve telefonlarını daha fazla kullanmaya başlamış ve ürünler ile fiyatlarını buralarda incelemeye başlamışlardır. Bu da tüketicilere kolaylık sağlamaktadır. Para ve zamandan tasarruf yapılmasını sağlayan dijital alışverişlerin önümüzdeki dönemde de artış göstermesi beklenmektedir.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?