Altın Yatırım

Altına Yatırım İçin En Karlı Altın Hesabı

Altına yatırım yapmak, özellikle ekonomik çalkantı zamanlarında, bir yatırım portföyüne istikrar ve çeşitlilik katabiliyor. Altına yatırım yapmak için de en karlı altın hesabı hangi bankada birçok yatırımcı tarafından merak ediliyor.

İşin aslı şu ki, günümüzde pek çok banka altın hesabı olarak da bilinen mevduat tasarruf ürünlerine sahip ve bunları müşterilerine sunuyor. Üstelik altın bankacılığı konusunda gelişen bazı bankalar ek avantajlar da sağlıyor.

Diğer yandan standart vadesiz altın mevduat hesaplarına ek olarak yine her banka farklı bir seçenek sunuyor. Bu alternatif seçenek ise vadeli altın mevduat hesabı olarak karşımıza çıkıyor. Vadeli altın mevduat hesapları gram cinsinden altının birikimine ek olarak faiz getirisi de sunuyor.

En karlı altın hesabı hangi bankada?

Kişisel finans sitesi Konupara’da yer alan en karlı altın hesabı incelemesinde birçok banka listede yerini alıyor. Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası ve VakıfBank sağladıkları avantajlardan dolayı inceleme listesinin ilk sıralarında konumlanıyor.

Örneğin, listede yer alan Garanti BBVA’nın altın mevduat hesabı, diğer birçok banka gibi, tasarruf sahiplerinin diledikleri tutar ve gram miktar cinsinden alım yapmasını mümkün kılıyor. Böylece tasarruf sahipleri bütçelerine göre günlük, haftalık ve aylık vadelerde diledikleri zaman gram altın yatırımı yapabiliyor.

Akbank, İş Bankası ve Ziraat Bankası da dahil olmak üzere listedeki birçok banka vadeli altın hesabı seçeneği de sunuyor. Bu anlamda, altın hesaplarına işletilen faiz oranları her ne kadar düşük olsa da, hesap bakiyesine göre iyi bir getiri elde etmek mümkün olabiliyor.

Kuveyt Türk altın hesabı ürünlerinde öne çıkıyor

İncelemede, Kuveyt Türk altın hesabı listenin en başında yer alıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında ise Kuveyt Türk’ün altın hesabı bankacılığı konusunda geniş ürün ve hizmet yelpazesi sunması gösteriliyor.

Katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk, altın alış satış fiyatı arasındaki düşük farklar sağladığı için de tercih ediliyor. Katılım bankası olduğu için Kuveyt Türk altın hesabı ürünlerinden hiçbiri bir faiz getirisi sağlamıyor. Ancak tabii, bankanın altına katılma hesapları kâr payı getirisi sunuyor.

Ek olarak, katılım bankaları aracılığı ile altın yatırımı yapmak isteyenlerin Ziraat Katılım, Albaraka Türk veya Vakıf Katılım gibi sektördeki diğer bankalar ile de çalışmaları mümkün olabiliyor. Bu açıdan alternatiflerin doğru bir şekilde karşılaştırılması önem arz ediyor.

Bankada altın hesabı ile yatırım avantaj sağlıyor

Bankalar tasarruf sahiplerine altın yatırımında göz ardı edilemeyecek avantajlar da sağlıyor. Bunlardan en önemlileri arasında da gram cinsinden altın alışı yapabilmek yer alıyor. Böylece tasarruf sahipleri bütçelerine uygun şekilde altına yatırım yapabiliyor.

Halk arasında bilinen şekilde altınları yastık altında tutmak çalınma ve kaybolma gibi sorunlara yol açabiliyor. Ancak bir bankada altın hesabı ile tasarruflar güvence altında tutuluyor. Elbette, altın hesapları için 200 bin TL’ye kadar sigorta kapsamı da sunuluyor.

Portföy çeşitlendirmesi için de önemli bir alternatif olan altın, banka hesapları aracılığı ile tutulduğunda daha makul sonuçları beraberinde getirebiliyor. Ancak tabii, tasarruf sahiplerinin gerekli karşılaştırmaları yaparak en karlı altın hesabı hangi bankada sorusuna ihtiyaçları bazında cevap verebilmeleri gerekiyor.

Kapak görseli Debraj Chanda

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?