Android Uygulamalar

Android Telefonumda Kullandığım Uygulamalar

Daha önce burada böyle bir yazı yazmıştım fakat Android’i yeni yeni kavramaya başladığım için pek fazla açıklamada bulunamamışım. O yüzden yeniden böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazıda kullanmış olduğum uygulamaları daha anlaşılır bir şekilde açıklamayı düşünüyorum.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Android işletim sistemine sahip orta düzeyde bir telefon kullanıyorsanız kesinlikle telefona root atıp custom rom yükleyin. Custom rom nedir diye soracak olursanız custom rom bizim kullandığımız işletim sistemi yerine yüklenen farklı bir işletim sistemi. Tabi ki yine Android fakat telefonlarımızda yüklü olarak gelen stock romdan hem daha hızlı hem daha kullanışlı oluyor genelde. En ünlü custom romlardan biri de CyanogenMod. Saf Android’in üzerine eklenen birkaç özellikten sonra adamlar müthiş bir sistem çıkarmışlar. Mesela ben Samsung Galaxy Wonder telefonumda CyanogenMod 9 kullanıyorum. Üstelik de Android 4.0. Normalde Samsung benim telefonuma güncelleme vermezken bu şekilde istersem Jelly Bean bile kullanabilirim. Bunun için en güzel kaynak ise burasıdır. Burada bu konularla ilgili her şeyi bulmanız mümkün. Bu kadar bilgi yeter diyerek uygulamalarımıza geçelim.

Analytics

Google’ın web site sahipleri için sunmuş olduğu sayaç hizmetinin Android uygulaması. İlk başta ne gerek var fazlalık diye düşünüyordum ama kullanmaya başladıktan sonra öyle olmadığını farkettim. Çok iyi bir şekilde Android’e optimize edilmiş. Bırakın günlük tekil veya çoğul kişi sayısını anlık olarak sitenizdeki online kişi sayısını bile telefonunuzdan takip edebiliyorsunuz.

Clean Master

Şimdiye kadar kullanmış olduğum en iyi dosya temizleme uygulaması. Boş klasörleri, gereksiz dosyaları temizleyebileceğiniz gibi çalışan uygulamaları da durdurabiliyorsunuz. Ayrıca root izni verirseniz telefonunuzdan silemediğiniz uygulamaları silebilmenize yardımcı oluyor. Telefonunuzu rahatlatan en iyi uygulamalardan biri desem yalan olmaz sanırım.

Dolphin Browser

Önceki yazımda Oper Browser kullandığımı yazmışım. Yazmaz olaydım. Son güncellemeden sonra çok da güzel bir arayüze sahip olmuş. Tarayıcıda eklenti desteği bile mevcut. Çeşitli eklentiler kullanarak işlerinizi daha da kolaylaştırabiliyorsunuz.

Dropbox

Adından sıkça söz ettiren bulut depolama servisinin uygulaması. Dropbox’dan sonra Google, SkyDrive gibi birden çok bulut depolama servisi çıktı. Ama Dropbox ilklerden olduğu için bir türlü bırakıp başka bir servise geçemedim. Bu uygulamanın en güzel yanı ise fotoğraf veya video çeker çekmez bunu Dropbox hesabınıza yüklemesi. Bir fotoğraf mı çektiniz anında o fotoğraf Dropbox hesabınızda. Tabi internet paketinizin kotasına dikkat edin. Tabi isterseniz sadece wifi açıkken fotoğraf veya videoların yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Foursquare

Sıklıkla kullandığım uygulamalardan biri. Mesela bir yere gittiniz bu uygulama sayesinde gittiğiniz yeri belirtebiliyorsunuz. Aynı zamanda Twitter ve Facebook’da paylaşmanız da mümkün. Bence çok iyi düşünülmüş sosyal ağlardan biri.

HepsiBurada

Her ne kadar gereksiz gibi gözüksede kullandıktan sonra ne kadar gerektiğini anladım. Bir ürünün fiyatını merak mı ettim direk buradaki uygulama sayesinde öğrenebiliyorum. Veya bir telefonun özelliklerini öğrenmem mi gerek hemen bu uygulama sayesinde öğrenebiliriyorum. İsterseniz uygulamadaki barkod okuyucu sayesinde elinizde bulunan ürünün HepsiBurada’daki fiyatını kolayca öğrenebiliyorsunuz.

Keep

Telefonun kendisinin not tutma uygulaması pek hoşuma gitmediği için Google’ın sunduğu bu uygulamayı kullanıyorum. Notların arkaplanına istediğiniz rengi koyabiliyorsunuz. Notlarınıza fotoğraf veya alarm ekleme gibi seçeneklerde mevcut. Diğer not uygulamarına göre en iyisi bu diyebilirim.

Kingsoft Office

Word, Excel gibi dosyaları bu uygulama sayesinde kolaylıkla açabilirsiniz. Bu uygulamadan pek memnun kalmadım ama diğer office uygulamaları pahalı olduğu için mecburiyetten kullanıyorum. En kısa sürede değiştirebilirim.

Maçkolik

Futbolu yakından takip ettiğim için böyle bir uygulama olmazsa olmaz. Futbola dair haberler, fikstür, puan durumu ve maç sonuçlarını bu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz.

OI Dosya Yöneticisi

Telefonumda custom rom kullandığım için stock romun uygulamalarını kullanmak zorunda değilim. O yüzden dosya yöneticisi de stock romdaki dosya yöneticisine göre farklı. Birkaç tane dosya yöneticisi kullandım fakat aralarında en kullanışlısı bu diyebilirim. Tabi daha detaylı bir dosya yöneticisine ihtiyacınız varsa Root Explorer gibi dosya yöneticilerini deneyebilirsiniz.

Poweramp

Çok iyi belki de en iyi müzik oynatıcılardan biri. Verdiğiniz parayı fazlasıyla hakediyor. Özellikle widget desteğinin olması çok iyi. Ayrıca ses ayarlarını da yapmanızı sağlayan bir bölümü mevcut. Sıklıkla müzik dinliyorsanız kesinlike bu uygulamayı kullanmanızı öneririm.

Scan

En sade barkod okuyucu. Benim gibi sadeliğe önem veriyorsanız bu uygulamayı kullanmalısınız.

Seeder

Telefonunuzu root etmişseniz kullanmanız gereken uygulamalardan biri. Bir nevi overclock işlemi görüyor diyebilirim. Bu uygulamayı kullandıktan sonra telefonunuzdaki performans gözle görülür şekilde artacaktır.

Tapatalk

Forumlarda gezinmeyi kolaylaştıran bir uygulama. Gerçekten forumlara telefondan girişi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Daha sade ve kullanışlı bir arayüz sunuyor.

Twitter

Bu uygulama hakkında pek fazla bir açıklama yapmaya gerek duymuyorum. Twitter’ın Android uygulaması. Yeni arayüzü daha bir hoş.

WhatsApp

Sms olayını çöpe atan bir uygulama. Operatörlerin baş belası. Eğer internetiniz varsa ve karşıdaki kişi de bu uygulamayı kullanıyorsa rahatlıkla mesajlaşabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf, video, müzik dahi paylaşabilirsiniz. Birde çok seri bir şekilde mesajlaşıyorsunuz.

WordPress

Dünyadaki en iyi içerik yönetim sisteminin Android uygulaması. Yeni arayüzü eskisine göre daha kullanışlı. Yeni yazı eklemek istiyorsanız telefonunuzdan bu uygulama sayesinde ekleyebilirsiniz. Son güncellemeden sonra blogunuza yorum geldiğinde bildirim gelmiyor. Ya da bende böyle bir sorun var.

Nova Launcher

Android’in standard TouchWiz Launcher’ının on kat daha iyisini düşünün. Telefonunuz bu launcher sayesinde daha da hızlı oluyor. Eğer ücretli sürümünü alırsanız simgeleri gruplama, okunmamış sayısı gibi daha fazla özelliğe sahip oluyorsunuz. Benim bu uygulamada kullandığım en güzel özellik ise şu; mesela parmağınızı ekranın üstüne doğru veya altına doğru nasıl isterseniz o şekilde kaydırdığınızda istediğiniz uygulamanın açılmasını sağlayabiliyorsunuz.

ExDialer & Contacts

Android’in standard çevirici ve rehber görünümünden sıkılmışsanız eğer bu uygulama tam size göre. İstediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Rehberdeki kişilerin fotoğraflarını görmek istemiyorsunuz diyelim ayarlardan kaldırmanız mümkün. Çok da kullanışlı bir arayüze sahip.

Telefonumda kullandığım uygulamalar bu şekilde. Bu uygulamarı Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

Eğer sizin de tavsiye ettiğiniz uygulamalar varsa belirtebilirsiniz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

12 Yorum
 1. Ömer Faruk
  2 Temmuz 2013 - 01:35
  Cevapla
  • Usluer
   2 Temmuz 2013 - 09:05
   Cevapla
 2. Enes Gündoğdu
  2 Temmuz 2013 - 13:05
  Cevapla
 3. Meriç Gerçeker
  3 Temmuz 2013 - 20:13
  Cevapla
 4. Eren
  4 Temmuz 2013 - 03:49
  Cevapla
 5. Hale
  6 Temmuz 2013 - 12:27
  Cevapla
  • Usluer
   6 Temmuz 2013 - 13:36
   Cevapla
 6. ibo
  14 Temmuz 2013 - 13:11
  Cevapla
  • Usluer
   14 Temmuz 2013 - 14:14
   Cevapla
 7. Semih Keçecioğlu
  1 Ağustos 2016 - 00:54
  Cevapla
  • Usluer
   1 Ağustos 2016 - 10:24
   Cevapla