Argo

Argo

Birkaç sene önce Ömer Özkaya’nın Nasıl Darbe Yapılır adlı kitabını okumuştum. Kitapta İranlılar’ın 1951 yılında Muhammed Musaddık‘ı başa getirmesi ve Musaddık’ın ülkedeki petrol işletmelerini yeniden kamusallaştırmasından sonra CIA‘in İran’ın iç işlerine karışarak darbe yaptırdığından bahsediyordu. Kitabı çok beğenmiştim. Okumanızı tavsiye ederim.

Film eleştiri yazısına bu şekilde giriş yapmamın nedeni ise filmin konusunun kitapta okuduklarım ile bağlantılı olması. Film, Şah Muhammed Rıza Pehlevi‘nin rejimine son verip İran İslam Devrimi’nin önderi olan Ayetullah Humeyni döneminde Amerikan elçilik personellerinin kaçırılıp rehin alınması ve bu personellerin CIA tarafından yapılan bir operasyonla kurtarılmasını konu alıyor.

Başrollerinde Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman gibi oyuncuların oynadığı, yönetmenliğini ise Ben Affleck‘in yaptığı, 2012 yapımı film dram ve gerilimi iyi bir şekilde işliyor. Filmi aksiyon tadında bir beklenti içerisinde izlemenizi tavsiye etmem.

Film o kadar gerçekçi çekilmiş ki o dönemi yansıtması açısından kullanılan kostümler, materyaller, renk tonlaması, oluşturulan mekanlar çok iyi olmuş. Filmin sonunda o döneme ait gösterilen fotoğraflarla bunu anlayabiliyorsunuz.

Ayrıca filmin 85. Oscar Ödül Töreni‘nde en iyi film ödülünü aldığını da belirteyim.

Puanlama
Senaryo
7
Oyunculuk
8
Akıcılık
7
Puan : 7.3
Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?

2 Yorum
  1. Ali Yanan
    4 Mart 2016 - 03:49
    Cevapla
  2. Sıla
    23 Mart 2016 - 17:52
    Cevapla