barkod etiketleri

Barkod Etiketleri Ne Amaçla Kullanılır

Barkod etiketleri tüketimin hızlı olarak gözlendiği sahalarda kullanılmaktadır. Bu alanlar arasında, postaneler, gıda sektörüne yönelik marketler ya da işletmeler, elektronik ürünlerin satışının gerçekleştiği alanlar, hastaneler, lojistik firmaları ve kargo şirketleri yer almaktadır. Amaçları, ihtiyaç duyulan sektörlerde, işlemlerin sürat ile yerine getirilmesi ve uygulanan işlemler neticesinde gerekli olan bilgilerin, tek merkezden yönetilerek toplanmasıdır.

Barkod Etiket Cinsleri

Barkod etiketleri baskı yöntemlerine göre sınıflandırılmaktadır. Ribonlu yazdırma ve ribonsuz yazdırma, iki ana başlık altında barkod etiketlerini toplamaktadır. Ayrıca barkod etiketleri genel anlamda da kağıt bazlı barkod etiketleri ile plastik bazlı barkod etiketleri olarak da sınıflandırılmaktadır.

Kâğıt bazlı barkod etiketler, tabirden de anlaşılacağı gibi, hammaddesi kâğıt olan etiket cinsleridir. Orta sınıf dayanıklılık kategorisinde yer almaktadırlar. En çok kullanılan çeşitleri kuşe etiket ve vellum etikettir.

Kuşe etiket, kağıt bazlı sınıfının en düşük maliyetlere sahip olan etiket cinsidir. Pürüzsüz ve yarı parlak yüzeyi, kaliteli ribon baskısı yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu özelliği, en fazla tercih edilen etiket cinsi olmasında ön plana çıkmaktadır. Kaliteli baskı alınmak isteniyor ise, kullanılacak ribonun kalitesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vellum etiketler, çukurlu yüzeye sahip olan kâğıt bazlı etiket cinsleridir. Üretim maliyetleri kuşe etiketler ile aynı seviyededir. Mat yüzeyi sayesinde, barkod cihazları özellik ile yoğun ışık altında daha sağlıklı çalışmaktadır. Okuma yönünden net sonuçlar verilmesine bu mat yüzeyler neden olmaktadır.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?