bebek ayakları

Bebek Mevlüdü Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Anneler, bebekleri dünyaya geldikten sonra tatlı bir telaş içerisine giriyor. Bebek görmeye gelen akrabalar, komşular, arkadaşlar derken liste başını alıp gidiyor. Annelerin özellikle bebek mevlüdü yaparken dikkat etmesi gereken noktalar var. Bunları sayacak olursak;

Bebeğin Kırkından Sonra Mevlüdünüzü Yapın

Hastane dönüşü yorgun olan anne için iyi bir dinlenme şart. Bu süre ne kadar uzun olursa hem anne için, hem de bebek için o kadar yararlı olacaktır. Halk arasında kırkı olarak olarak bilinen bebeğin 40. günden sonra dışarı çıkarılması vb. uygulamalar, ülkemizde hala bir çok yerde var.

Bebeğinizin Odasını Sık Sık Havalandırın

Kalabalık vb. ortamdan dolayı havayla geçebilecek bulaşıcı hastalıklar karşı odayı sürekli havalandırın. Bebeğinizin mümkün olduğunca misafirlerin olmadığı odada tutmaya çalışın. Misafir sayınız burda önemli bir değişken kısımdır. Çok fazla misafirinizin olması, her gelen misafirin bebekle direk temasından kaçının.

Misafirleriniz İçin Mevlüt Hediyesi Alırken Dikkat Edin

Mevlüt organizasyonunu yapmadan önce mevlüt hediyelikleri ile ilgili nelerin dağıtıldığı hakkında bilgiler edinin. Kısaca sayacak olursak yasin kitabı, kokulu tesbih, bebek şekerleri ve çikolataları gibi hediyeler verildiğini göreceksiniz. Ayrıca misafirlerine yiyecek, içecek gibi ikramlar da yapabilirsiniz. Mevlüt hediyelikleri ve mevlüt süsleri hakkında aradığınız herşeyi bulabileceğiniz mevlidimvar.com’dan siparişlerinizi güvenle verebilir, kapıda ödemeli olarak satın alabilirsiniz.

En Uygun Zamanda Yapın

Bebek mevlütlerinde şu gün yapılır diye herhangi bir vakit yok. İllaki bebeğin kırkı çıkınca mevlüt okunacak diye bir kural asla yok. Ebeveynler ne zaman müsaitse, organizasyonlarını ne zaman tamamlarsa o zaman mevlüdü yapabilir. Anne ve bebeğin sağlık durumu, hediyelikleri tedarik etme bu konudaki değişken kısımlardır. Hediyelik ürünleri ve organizasyonun tüm malzemelerini tamamladıktan sonra misafirlerinize haber verin. Böylece hiç zaman problemi yaşamadan, mevlüdüzü yapabilirsiniz.

Mevlüdün Asıl Sebebini Unutmayın

Mevlüt okuturken hangi niyetle okuduğunuza dikkat edin. Allah’a bir evlat verdiği için şükür niyetinde bir iş mi yaptığınızı yoksa, misafir ağırlamak, sohbet etmek için yapılan bir tören gibi mi yaptığınızı sorgulayın. Kur’an okuyanları dinleyin, dinlenmesine engel olacak bir ortamda misafirlerinizi ağırlamayın. Daha sade, geniş odalar ve alanlar seçin.

Kapak görseli Fé Ngô

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?