bebek eli

Bebekler İçin Nazar İğnesi

Nazar iğnesi, Türk kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir. Yeni bir iş yeri açıldığında, yeni bir bina yapıldığında, yeni bir eve taşınıldığında ve daha birçok mutlu eden gelişme de bir kenara mutlaka bir nazar boncuğu iliştiriliyor. Aileye minik birisi katılmış ise doğum tebriği esnasında nazar iğnesi hediye ediliyor. Nazar iğnesinin, hem üzerindeki nazar boncuğu ile bebeği kötülüklerden koruduğuna inanılıyor, hem de altından yapılan iğneler ya da iğneye altın takılmasıyla yeni doğum yapmış aileye bir hediye verilmiş oluyor. Aileye yeni bireyler katıldıkça masraflar artıyor. Bu nedenle yıllar öncesinden geliştirilmiş ve bir gelenek halini almış olan nazar iğnesi, terbrikleri iletmek ve aileye destek vermek amacı güdüyor.

Alacağınız nazar iğnesini kendi isteklerinize göre şekillendirebilirsiniz. Örneğin; nazar iğnesi üzerinde yer alan nazar boncuğu bebeğin cinsiyetine göre pembe ya da mavi olarak değiştirilerek daha tatlı bir görünüm elde edilebilir. Üzerine eklenebilen uçak, çilek gibi minik şekiller de nazar iğnesine hareket katıyor. Eğer yeni doğum yapmış birisini ziyarete gidiyorsanız bir nazar iğnesi ile şık bir hediye verebilirsiniz.

Yeni doğan bebeklere verilen ve gelenekselleşmiş bir hediye daha vardır. O da bebek künyesi. Bebek künyesi çocuğun doğumundan 3-4 yaşına kadar taktığı bir takıdır. Bu nedenle bebek künye modelleri genellikle genişleyen bileğe uygun olması için büyütülebilir tarzda üretilir. Üzerine bebeğin ismi yazdırılan bebek künye modelleri çok çeşitlidir. İster altın, ister gümüş ya da rose kaplamalı olarak üretilebilen bebek künyeleri, bebeğinizin minik ellerinde çok tatlı duruyor. Çoğumuz küçüklüğümüzü hatırlarız hatırlamasak da fotoğraflarda görmüşüzdür. Hemen hepimizin küçüklüğünde bir zamanlar bebek künye bulunurdu. Bu bebek künyelerinin modası hiçbir zaman geçmiyor.

Bebek künyesi de nazar iğnesi gibi, hediye verilmesi gereken durumlarda oldukça anlamlı ve güzel bir seçenektir. Yeni doğan bebeği tebrik etmek için gitmişken aylarca onu karnında taşıyan mükemmel anneyi unutmak olmaz. Bu mükemmel annelere üzerinde minik bebek ayakları motifi olan ve isim yazan altın kolyeler çok anlamlı bir hediye olacaktır. Sevdiklerinizi bu mutlu günlerinde mutlu etmek elinizde.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?