beton

Beton Panel Nedir?

Paneller, taşıyıcı niteliği olmayan ve bölme olarak kullanabileceğiniz duvarlar olarak anlatılabilen yapı malzemeleridir. Panellerin çimento esaslı olarak hazırlandığı, önceden kalıplanan çimentonun duvar biçimine getirildiği haline ise ‘beton panel’ adı verilmektedir.

Beton panellerin hazırlanmasında kullanılan asıl hammadde çimentodur ama buna uyumlu olan bazı katkı maddeleri de eklenmektedir. Bu şekilde karıştırılarak hazırlanan malzeme kalıplara dökülür ve duvar biçiminde kullanılabilecek olan paneller, beton paneller haline gelmeleri sağlanır. Bu yöntemle hazırlanan beton paneller, uygulama alanlarına, monte edilecekleri alanlara götürülen ve kolay bir şekilde monte edilen yapı malzemeleridir.

Beton Panellerin Kullanıldıkları Yerler

Beton paneller sıfırdan yapılan binalarda ve yapı işlerinde kullanılabilen yapı malzemeleridir. Yeni yapılan projelerde, özellikle esneklik payının fazla olduğu (bina yapımıyla dekorasyon işlerinin birlikte yürütüldüğü binalar gibi: tiyatrolar, operalar vb.) yeni projelerde önemli kolaylıklar sağlayan malzemelerdir. Önemli miktarda uygulama kolaylığı sağlayan ve zamandan kazandıran beton panel, esneklik payının yüksek olmasının gerektiği yeni projelerde zamandan, işçilikten ve maliyetlerden tasarruf edilmesini sağlayabilirler.

Beton panellerin asıl kullanım alanları ise tadilat yapılan ya da yeniden düzenlenen binalardır. Bu binaların tekrar projelendirilmeleri çok zor hatta imkânsız olabilir. Dolayısıyla yapılması düşünülen değişikliklerin beton panel gibi yeni bölmeler, odalar, mekânlar yaratabilen yapı malzemeleri aracılığıyla yapılması gerekir. Panellerin ve beton panellerin eski binalarda yapılan düzenlemelerde hayati önem taşıyan malzemeler oldukları söylenebilir.

Beton Panellerin Sağladıkları Avantajlar

Beton panel seri olarak üretilebilen yani tek kalıp kullanılarak aynı ebatlarda üretilen yapı malzemeleridir. Genellikle standart kabul edilen ebatlarda olduklarından, uygulama alanlarına monte edilmeleri kolay olan malzemelerdir. Yani diğer alternatiflerde olduğu gibi uygulama alanında hazırlanmaları, ebatlarının ayarlanması, monte edilebilecek duruma gelmelerinin beklenmesi gerekmez. Dolayısıyla işçilik ve zaman açısından önemli tasarruflar sağlarlar, bu tasarruflar maliyetlerin düşmesini sağlar. Projenin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayan uygulama kolaylıkları, beton panellerin en önemli avantajları olarak gösterilebilir.

Hafif olarak nitelendirilebilecek bir ağırlığa sahip olan beton paneller, bu özelliklerine rağmen dayanıklı ve uzun ömürlü yapı malzemeleridir. Farklı estetik beklentilere cevap verebilen beton paneller, sanatsal tasarımların yapılmasına izin verirler ve kolay şekilde uygulanmasını sağlarlar. Hava koşullarına ve diğer dış etkenlere dayanıklı olmaları, suya ve neme direnç göstermeleri de sağladıkları en önemli avantajları sağlayan niteliklerdir. Proje başlamadan, inşaat başlamadan önce istenen ölçülerin belirlenmesi durumunda istenilen ölçülerde üretilebilmeleri de uygulamayı yapan kişilere sağladıkları önemli avantajlar arasında bulunmaktadır.

Kapak görseli Taylor Smith

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?