bitcoin

Bitcoin Nedir Nasıl Alınır?

Son yılların oldukça popüler sanal para birimlerinden biri Bitcoin. Günümüzde orta ve uzun vadede güzel kazançlar elde edilebilmekte. Aslında bundan yaklaşık 1 yıl öncesine kadar kısa vadede de büyük kazançlar elde etmek mümkündü. Fakat günümüzde kısa vadede eskisi kadar büyük kazançlar elde edilemiyor.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in en temel tanımı bir kripto para birimidir. Bankaya ve takas kurumuna ihtiyaç duymadığı için her ülkede geçerlidir. Gerçek para birimleriyle satılır veya alınabilir. 3 Ocak 2009 tarihinde hayatımıza girmiş ve Bitcoin Blockchain’deki ilk blok kazılmıştı. İlk kazılma süreci 6 gün sürmüş ve 50 Bitcoin kazandırmıştı. Basit bir hesap yaparsak şu an 50 BTC günümüzde yaklaşık 2 milyon liraya tekabül etmekte.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin’in gerçek para birimi olmadığı için herhangi bir yerde basılmaz veya bir bankası yoktur. Madenci dediğimiz kişiler belirli algoritmaları çözerek Bitcoin elde ederler. Bitcoin işlemlerinin onaylanması gerektiği için daha fazla madenci daha güvenli bir ağ oluşturur. Bu yüzden bu ağ matematik problemini her geçen saniye daha fazla zor hale getirir. Haliyle kazılan bloklardan eskiye oranla daha az Bitcoin elde edilir. Tabi Bitcoin’in de bir sınırı vardır. Bu sınırın 21 milyon olduğu bilinmekte ve bu sınıra da yaklaşık 2140 senesinde ulaşılacağı düşünülüyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak için pek çok farklı yol izleyebilirsiniz. Fakat Bitlo gibi güvenilir kaynaklardan alım yapmak her zaman için daha iyidir. Bitcoin alabilmek için önce bir cüzdanınızın olması gerekmekte. Bu cüzdan donanımsal veya yazılımsal olabilir. Bitlo’ya kayıt olurken yazılımsal cüzdanımız otomatik olarak oluşturulacak.

1- Bitlo Hesabı Oluşturma

Bitlo’dan heap oluştururken e-posta, adres, şifre, cep telefonu ve kimlik numarası gibi bilgilere ihtiyacımız olacak. Hesabımızı oluşturduktan sonra Bitlo üzerinden alış veya satış yapmaktan da bahsedeceğim.

Bitlo Kayıt Ekranı
Bitlo Kayıt Ekranı

Yukarıdaki bilgileri eksiksik bir şekilde girdikten sonra kullanıcı sözleşmesini kabul edip hesap oluştur diyerek Bitlo hesabınızı oluşturabilirsiniz. Burada referans numarasına n908vj yazabilirsiniz. Bitlo’ya kayıt olduktan sonra sizin referans kodunuzla başka biri Bitlo’ya kayıt olursa kayıt olanan kullanıcının harcadığı işlem ücretinin %50’sini kazanabilirsiniz.

Bitlo Telefon Doğrulama
Bitlo Telefon Doğrulama

Kayıt işleminden hemen sonra yukarıdaki gibi cep telefonu doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Buraya telefonuna gelen mesajdaki güvenlik kodunu girip kayıt oluştur demelisiniz.

Bitlo E-Posta Doğrulama
Bitlo E-Posta Doğrulama

Kayıt işlemlerimiz hemen hemen bitti sayılır. Telefon numaranızı doğruladıktan sonra gelen ekrandan kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, e-posta adresinizi ve adresinizi de girdikten sonra yukarıdaki gibi bir e-posta alacaksınız. Buradan e-posta adresimi doğrula diyerek hesabınızı oluşturmuş olacaksınız.

Önemli: Eğer BTC çekme işlemi yapacaksanız hesabınızda ileri seviye doğrulama yapmak zorundasınız. Bunun içinde hesap sayfasından ileri seviye doğrulama sayfasına girerek kimliğinizi arkalı önlü göndermeniz gerekmekte.

2- Bitcoin Satın Alma

Bitlo üzerinden çok kolay bir şekilde Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini satın alabilirsiniz. Öncelikle Bitlo hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Bunun için Para Yatırma/Çekme sayfasına girelim. Hemen karşımıza gelen sayfada para yatıracağımız hesabın bilgileri çıkmakta. Bu hesaba istediğimiz tutarda para yatıralım.

Bitlo Para Yatırma
Bitlo Para Yatırma

Para Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sadece şahsınıza ait hesaplardan gönderim yapmalısınız. Aksi takdirde gönderimleriniz kabul edilmez.
  • ATM kullanılarak yapılan transferlerde gönderici bilgileri teyit edilemediği için ATM kullanılarak yapılan transferler kabul edilmemekte.
  • Para yatırmada herhangi bir minimum limit bulunmamakta. İstediğiniz tutarda transfer yapabilirsiniz.
  • Gönderdiğiniz miktar belirli kontrollerden geçtikten sonra otomatik olarak hesabınıza yansıtılır.
  • Transfer işlemi yaparken açıklama kısmına size verilen açıklama kodunu muhakkak girmelisiniz. Aksi takdirde yatırmak istediğiniz tutar işlem ücreti düşülerek tekrar tarafınıza iade edilir.

Hesabımıza para yatırdıktan sonra artık Bitcoin alabiliriz. Bunun için https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/BTC-TRY sayfasına girerek Bitcoin Al butonuna basmamız yeterli.

3- Bitcoin Satışı Yapma

Bitlo üzerinden Bitcoin satışı yapmak da Bitcoin alışı yapmak kadar kolay. Bunun için yine Kolay Alış Satış sayfasına girerek soldaki sekmeden satışa tıklayalım. Buraya ne kadar BTC satışı yapmak istiyorsak yazalım ve Bitcoin Sat butonuna tıklayalım. İşte bu kadar. Sattığınız BTC’nin Türk Lirası karşılığı hesabına yansıtılacak.

Bitlo Komisyon Oranları
Bitlo Komisyon Oranları

Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan yukarıda anlattığım gibi bir başka kripto para olan Etheryum’da alabilirsiniz.
https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/ETH-TRY

Kapak görseli André François McKenzie

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?