çamaşır makinesi

Çamaşır Makinesi Alırken Tercihimizi Etkileyecek Özellikler Nelerdir?

Çamaşır makinelerinin hayatımıza olan etkisini anlat anlat bitmez. Ama çamaşır makineleri sadece kıyafetlerimizin temiz kalmasının yanı sıra önemli bir iş yükünü de üzerimizden alıyor.

Çamaşır Makinesi Yıkama Kapasitesi

Haftalık yıkanması gereken çamaşırlarınız kaç kg kapasiteli bir çamaşır makinesi alacağınızı belirler. 7 kg bir çamaşır makinesine sıkıştırarak 7.3 kg dolduruyorsanız çamaşırlarınızı daha fazla kırışmasına sebep olursunuz. Çamaşırların yoğunluğundan her alana dokunamayan bir yıkama işlemi yapmamak için çamaşırlarınız yıkama esnasında rahat nefes alması, ekstra hijyen sağlaması için yıkama kapasitesini doğru seçmeniz önemlidir. Kendinize göre en uygun çamaşır makinesi modelini seçmek için novabazar.com’un ürün gamına göz atabilirsiniz.

Devir Hızı

Çamaşır makinesi tercihi yaparken devir hızının seçimi önemli bir unsurdur. Devir hızı çamaşırlarınızı ne kadar sıkacağıyla ilgili bir özelliktir. 1000 devirli bir çamaşır makinesi aldığınızda çamaşır makinesi dakikada 1000 devirde çamaşırınızı 1 dakika içerisinde 1000 defa döndürerek sıkmaktadır. Devir hızı yüksek makineler çamaşır yıkama işlemini daha az nemli olarak bitirdiğinden çamaşır kurutma işleminizi çamaşır askılarına asarak veya kurutma makinesinde yapmaktansa devir hızı yüksek makineler az nemli çamaşır yıkadığından daha hızlı kurutabilir vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Enerji Tasarrufu

Satın alacağınız çamaşır makinesinin 10 yıldan fazla bir ömrünün olacağını dikkate alarak, karar verme aşamasında hem ev içi ekonomiye katkıda bulunmak hem de çevreyi korumak anlamında makinenin enerji performansını da değerlendirmeniz önemli bir konudur. Ucuz bir makine alırken çamaşır makinenizi uygun fiyata alarak kazandığınızı düşünürken; enerji tasarruf özelliği haftalık yoğun bir yıkama programınızın içerisinde düşük özellikte bir makine ise ödeyeceğiniz elektrik faturalarıyla sizi zarara uğratır.

Kurutma Özelliği

Günlük hayatınızda pantolonunuzu, gömleğinizi, bluzunuzu acilen yıkayıp giymeniz gereken anları sık sık yaşıyorsanız, Size yardımcı olacak bir kurutma makinesi ya da kurutmalı bir çamaşır makinesi şart.

Bunun dışında bazı önemli bilgiler:

  • Bosch, Siemens Yabancı üretimli markalarda SpeedPerfect özelliği ile çamaşır makineniz seçilmiş olan programa bağlı olarak %65’e kadar daha hızlı* yıkar. Diğer yandan, ecoPerfect seçeneği ile çamaşır makinenizin enerji tüketimini %50’ye kadar azaltabilirsiniz.
  • Eğer evde küçük çocuk varsa, çocuk kilidi olan çamaşır makineleri arkanızın dönük olduğu durumlarda içinizi ferah tutabileceğiniz şekilde çalışırlar.
  • Piyasadaki birçok çamaşır makinesi çamaşırları kolayca çıkarabileceğiniz genişçe açılan kapaklara sahipler; Fakat makineyi evdeki bir köşeye yerleştirecekseniz kapağın hangi tarafa doğru açıldığını önden tespit etmeniz şart.
  • Günümüzdeki hemen hemen tüm çamaşır makineleri hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebileceğiniz, 30 dakika civarında kısa yıkama programları sunarlar. Sizin de vaktiniz değerliyse satın alacağınız çamaşır makinesinde bu özelliğin olup olmadığına bakmayı ihmal etmeyin.

Kapak görseli stevepb

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?