Çince Çeviri

Hepimizin bildiği gibi, dillerin önemi ve sahip olduğu çeviri potansiyeli, dilin konuşulduğu ülkenin sosyal, ekonomik ve siyasi konumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Hepimizin bildiği gibi, Çin son dönemde her geçen gün daha fazla siyasi ve ekonomik saygınlığa sahip olmakta, dolayısıyla Çince de dünyada en çok ilgi gösterilen dillerin arasına girmektedir.

Çincenin yapısıyla ilgili olarak genel bir değerlendirme yaptığımızda, ülkede yaşayan etnik grupların sahip olduğu farklı lehçelere bağlı olarak farklı dil yapılarının bulunduğunu görürüz. Çince çeviri yapan çevirmenler genellikle ülkede, kendi bölgelerinde konuşulan lehçelere hâkimdir. Ülkede en yaygın konuşulan lehçe mandarin adı lehçedir ve ülkede bu lehçenin genel standart kabul edilmesi düşünülmektedir. Çince dilinde çeviri hizmeti veren çevirmenlerin bazıları ise aynı anda birden fazla lehçede de çeviri hizmeti verebilmektedir.

Tercüme

Ülkemizde de son dönemde Çinceye gösterilen ilgi artmış ve gerek üniversite gerekse özel kurslar aracılığıyla Çince öğrenmek isteyenlerin sayısı artmıştır. Aynı şekilde, Çin Halk Cumhuriyetinin özellikle Şanghay bölgesindeki işletmelerle ticari ilişki kuran Türk firmalarının Çince çeviri ihtiyacı da giderek artmaktadır. Çin’deki işgücünün diğer ülkelerle mukayese edildiğinde daha ucuz olması, Çin mallarının daha düşük maliyetli olmasını sağlamakta, böylelikle dünyanın birçok ülkesinde üretilen malların sahip olduğu pazarların Çin Halk Cumhuriyetinde üretilenlerin eline geçmesine neden olmaktadır. Çin mallarının düşük maliyetli insan gücü ve sermayeyle üretilebilmesi, birçok ülkede yatırım yapan sermayenin Çin Halk Cumhuriyetini tercih etmeye başlaması, bu ülkede üretilen malların potansiyelini de arttırmıştır. Sonuç olarak, tüm bu ekonomik hareketlilik sonucunda ülkemize gelen mallarla ilgili olarak gerek kullanım kılavuzlarının Türkçeye çevrilmesinde gerekse bu ülkeyle ticari ilişkilerin yürütülmesinde Çinceye çevirinin önemi daha da ortaya çıkmaktadır.

Konunun ekonomik boyutunun yanında, Çin ile ilgili siyasi gelişmeler de Çince ve Türkçe dilleri arasında akademik alandaki çeviri potansiyelini de gözler önüne sermektedir.

Diğer dillerde olduğu gibi, Çince dilinde de uzman ve deneyimli kadromuzla her alanda ve tüm lehçelerde kusursuz ve zamanında çeviri hizmeti vermekte, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine yön vermekteyiz.
Sitemiz aracılığı ile aynı zamanda İngilizce Türkçe Çeviri yapabilmektesiniz.

Bunları da okuyabilirsin