AutoHotKey

CTRL+Q ve ALT+Q ile Pencereyi Kapatmak ve Simge Durumuna Küçültmek

İşim gereği gün içerisinde bilgisayar başında kaldığım süre yaklaşık 10 saati bulabiliyor. Bu süre içerisinde işlerimi olabildiğince hızlı halletmeye çalışıyorum. Hayatta genel olarak uyuşuk bir yapıya sahip olsam da bilgisayarda işlerimi hallederken tam tersi bir hal alıyorum. Hal böyle olunca da bilgisayarı gözüm kapalı kullanabilmem gerekiyor. Fakat ne kadar bilgisayarı hızlı kullanırsam kullanayım bir türlü lanet ALT+F4’e alışamadım. ALT+F4’ün işlevini de üçüncü parti bir program kullanmadan farklı tuşlara da atayamadığım için mecburen AutoHotKey adında bir program kullanmak zorunda kaldım.

AutoHotKey aslında bir klavye ve fare işlevlerini makro haline getirmenize yarayan bir program. Ben bu program sayesinde aktif pencereyi kapatmayı ve simge durumuna küçültmeyi anlatacağım. Fakat siz çok daha komplike makrolar oluşturup kullanabilirsiniz. İnternette bununla ilgili pek çok kaynak mevcut. Programın yardım dosyasında da bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle programı sitesinden indirip bilgisayarınıza kurulumunu yapın. Ardından masaüstüne yeni bir metin belgesi oluşturun ve içerisine aşağıdaki kodları ekleyin.

^q::Send !{F4}
!q::WinMinimize, A

İlk satırdaki kod CTRL+Q kısayolu ile aktif pencereyi kapatırken ikinci satırdaki kod ise ALT+Q kısayolu ile aktif pencereyi simge durumuna küçültür. Kodları yazdıktan sonra dosyayı uzantısı .ahk olacak şekilde kaydedin. Ardından dosyaya sağ tıklayıp Run Script dediğinizde artık kısayollarınız hazır. Bu kısayollar sadece script dosyası açık kaldığı sürece çalışmakta. Yani bilgisayarı yeniden başlattığınızda bu dosya açılmayacağı için kısayollarınız da çalışmayacaktır. Bilgisayarınız yeniden başladığında da kısayolları kullanmak istiyorsanız başlangıçta script dosyasını otomatik çalıştırabilirsiniz. Bunun için WIN+R tuşlarına basıp gelen çalıştır ekranına shell:startup yazın ve giriş yapın. Hazırlamış olduğunuz script dosyasını bu klasörün içine taşıyın. Böylelikle bilgisayarınızın açılışında script dosyanız da otomatik olarak çalışacaktır.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

1 Yorum
  1. Sema Garip
    1 Mart 2023 - 01:16
    Cevapla