Özgeçmiş

CV’nizde Mutlaka Olması Gereken 9 Şey

İş arıyorsanız, doğru hazırlanmış bir özgeçmiş hayalini kurduğunuz işe kabul edilmenizin anahtarıdır. Peki, doğru CV nasıl hazırlanır? CV’nizde mutlaka yer vermeniz gereken hususlar nelerdir? İşvereninizi etkileyecek CV kategorileri ile işe alınma şansınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Gelin, şimdi birlikte CV’nizde mutlaka olması gereken 9 detayı ele alalım.

İsim ve İletişim Bilgilerine Yer Verin

Özgeçmişinizde ilk yer vermeniz gereken detay şüphesiz isminiz olacaktır. İsminizi yazarken mutlaka isim – soy isim şeklinde yazmaya özen gösterin. İletişim bilgileriniz ise isminiz ve profesyonel unvanınızın ardından CV’nizde mutlaka yer vermeniz gereken başka bir detaydır. İletişim bilgilerinde telefon numaranıza ve e-mail adresinize mutlaka yer verin. Bazı durumlarda işverenler yaşadığınız adresi de isteyebilmektedir.

Kişisel Profilinizi Oluşturun

CV’nizin diğer bir önemli parçası da profilinizdir. Bu profil profesyonel profil, kişisel durum gibi isimlerle de bilinmektedir. Kişisel profil işvereninize kim olduğunuz, mesleğiniz, iş pozisyonuna ne katabileceğiniz ve güncel kariyer hedefleriniz hakkında özet bilgi sunan kısımdır. Profilinizi mümkün olduğunca kısa ve öz tutmanızı öneririz. Kişisel profiliniz işe olan yatkınlığınızı ve CV’nizin geri kalanının okumaya değer olduğunu göstermelidir.

Çoğu zaman kişisel profilin olmadığı ya da özensiz, çok uzun açıklamaların yer aldığı özgeçmişler tamamen incelenmekten elenmektedir. Kişisel profil hakkında daha fazla detay almak ve örnek özgeçmişleri inceleyerek fikir sahibi olmak için https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/kariyer-akademi/ozgecmis adresini incelemenizi öneririz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesi olan Mesleğim Hayatım kariyer planlarınızı nasıl oluşturabileceğiniz ve etkileyici bir özgeçmişin nasıl hazırlanabileceği konusunda size ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sunmaktadır.

Temel Yetkinliklere Yer Verin

İş pozisyonu için sizi mükemmel bir aday haline getirecek becerileriniz ve nitelikleriniz varsa onları öne çıkarmanız gerekir. Kişisel profilinizin alt kısmında yer vereceğiniz temel yetkinlikler kısmında bu noktalara değinebilirsiniz. Temel yetkinlikleri maddelemeyle sıralamanız CV’nizi daha dinamik bir hale getirecektir. Yer vereceğiniz beceriler arasında sertifika ve ödüller, kullandığınız araç ve yazılımlar, teknik ve bireysel yetkinlikler gibi beceriler yer alabilir.

İş Deneyiminizin Altını Çizin

CV’nize dâhil etmeniz gereken bir diğer anahtar detay iş deneyiminizdir. Bu bölümde ters kronolojik sırada -en son çalıştığınız işten başlayarak- çalıştığınız iş deneyimlerinize yer vermelisiniz. Her iş için çalıştığınız tarihleri, iş unvanınızı, çalıştığınız firmayı, rolünüzü, görev – yetenek – başarılarınıza yer vermelisiniz. İşiniz hakkında detaylara girerken en büyük detayı en son çalıştığınız iş hakkında vermelisiniz. En eski işinizde ise vereceğiniz detayları azaltmalısınız. Neticede, işveren en son çalıştığınız işe, genelde kariyerinizdeki ilerlemeyi yansıtacağından daha büyük önem verecektir.

Gönüllü Çalışma Deneyimlerini Dâhil Edin

Başvurduğunuz işle ilişkiliyse katıldığınız gönüllü çalışmalar CV’nizi güçlendirecek detaylar olacaktır. Gönüllü çalışmalara yer verirken iş unvanınız, organizasyon ismi ve çalıştığınız tarihleri yazın. Daha sonra gönüllü çalışmadaki rolünüzü, görevlerinizi ve başarılarınızı yazın. İş pozisyonu için uygun bir aday olduğunuzu gösterecek anahtar kelimeler ve işvereninizin ilgisini çekecek aktif eylem fiilleri ile gönüllü çalışmanızı vurgulayın.

Eğer kariyer planlarınızda bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız bu alan oldukça önemlidir. Gönüllü olarak çalıştığınız işler karakteriniz ve çalışma hayatı dışında aktif bir hayatınız olduğu hakkında potansiyel işvereninize bilgi verecektir.

Eğitim Bilgilerinizle Bilginizi Ortaya Koyun

İş deneyimleriniz gibi eğitim bilgileriniz de iş ilanı için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemede hayati öneme sahiptir. Yine eğitim bilgilerinizi yazarken de ters kronolojik sırada bilgilerinizi sıralamanızı öneririz. Sahip olduğunuz eğitim derecesi, mezun olduğunuz eğitim kurumu ve çalışmalarınızı yazın. Eğer iyi bir not ortalamasına sahipseniz buna da mutlaka yer verin. Eğitim bölümü CV’nizi ön plana çıkarmanızda size çok yardımcı olacaktır.

Ödüller ve Sertifikalarla Özgeçmişinizi Zenginleştirin

Ödüller ve sertifikalar özgeçmişinizi parlatmanızı sağlayacaktır. Bu ödüller çalıştığınız sektör, iş, gönüllü olduğunuz çalışmalar ya da akademik ödüller olabilir. CV’nizde sahip olduğunuz ödüllere yer verirken resmi ödül unvanı, ödülün amacı ve verildiği tarihi yazmalısınız. Örneğin, 2018 Medya Alanında En Başarılı Öğrenci Ödülü, 2016 Yılın En İyi Gazetecisi Ödülü gibi. Sertifikalar ise işle ilgili yeterliliklerinizi ve iş pozisyonu için harcadığınız emeği göstermede size yardımcı olacaktır.

Bazen, yeterliliklere göre açık pozisyonlara kuruluşlar çalışan seçebilmektedir. Örneğin, https://bigm.adalet.gov.tr/ muhtemel personel ihtiyaçlarını karşılamak üzere başvuranların özgeçmiş havuzunu oluşturmaktadır.  Bu kapsamda eğer başarı, yetenek ve eğitiminize göre yerleştirileceğiniz genel bir iş pozisyonuna başvuracaksanız ödül ve sertifikalar diğer adayların önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır.

Profesyonel Kuruluşlar ve Üyelikler

Eğer birkaç organizasyon ve kuruluşta üyeliğiniz varsa, sektördeki gelişiminizi vurgulamak ve işinize olan bağlılığınızı göstermek için CV’nizde bu kuruluşlara yer verebilirsiniz. Üyeliklerinizden bahsederken üye olduğunuz organizasyonun ismi, üyelik türünüz gibi bilgilere yer vermelisiniz. Örneğin, Hukuk Topluluğu (Üye) gibi. Eğer üçten fazla profesyonel kuruluşa üyeyseniz “Profesyonel Üyelikler” adından yeni bir başlık oluşturmanızı öneririz. Eğer daha az üyeliğiniz varsa bu üyeliklere başarılarınız ya da temel yetkinlikleriniz kısmında değinebilirsiniz.

Hobiler ve İlgi Alanları

Eğer iş pozisyonunuz için adaylığınızı güçlendirecek hobi ve ilgi alanlarına sahipseniz “Hobiler ve İlgi Alanları” adında yeni bir bölüm oluşturmanızı öneririz. Peki, iş pozisyonunuzdaki adaylığınızı güçlendirecek hobi ve ilgi alanlarını nasıl tespit edebilirsiniz? Örneğin bisiklet ve scooter satışı yapan bir firmanın pazarlama pozisyonuna başvuracaksanız ve iyi bir bisiklet sürücüsüyseniz bu hobinizden bahsedebilirsiniz. Özellikle, kariyer değişimi yapıyorsanız hobilerinizden bahsetmek CV’nizi renklendirmenizi sağlayacaktır. Hatasız, işverenin dikkatini çekecek ve ilgi çekici bir CV hazırlamak istiyorsanız CV hazırlama ve düzenleme hizmeti sunan cvmaker.com.tr sitesine bir şans verebilirsiniz. Sayısız kullanıcısının hayallerindeki iş pozisyonlarına kavuşmasına yardımcı olan CV maker, CV oluşturma stresinden sizi tamamen kurtaracak!

Kapak görseli cottonbro

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?