Derin Öğrenme Nedir Kullanım Alanları Nelerdir

Derin öğrenme yani İngilizce ismi ile deep learning, son yılların hem bilim hem de teknolojisi dünyasındaki en popüler tabirleri arasında yer almaya başladı. Her geçen gün hem çalışmaları hem de çalışma sonuçları ortaya çıkmaya devam ederken, bu konudaki soru işaretleri de beraberinde artış göstermiş oldu.

Derin öğrenme nedir ya da deep learning nedir? sorularının artış göstermesi ile beraber, bu konuya da net bir şekilde açıklama yapmak ve konunun detaylarını net olarak aktarmak gerekiyor.

Deep learning – derin öğrenme nedir?

Derin öğrenme yani deep learning, makinelere insanlara doğal gelen şeyleri öğreten bir öğrenme tekniği olarak bilinmektedir.

Derin öğrenme konusuna, makinelerin insan gibi öğrenme yeteneği kazanmasını sağlamak adına geliştirilen yöntemlerin bütünü şeklinde de bir açıklama getirilebilir.

Bir bilgisayar, görüntü, metin ya da ses aracılığı ile birlikte sınıflandırma yapma yeteneğine kavuşur. Öğrendiği bilgileri gerçek hayattaki tanımlamalarda kullanması için bilgisayar sistemlerine, çeşitli yöntemlerle yetenek aktarılmasıdır.

İlk olarak 20. yüzyıl başlarında kendini göstermeye başlayan deep learning, günümüzde gelişen bilgisayar teknoloji ile birlikte hiç olmadığı kadar anlamlı ve sonuç odaklı bir hale gelmiştir. Öyle ki günümüzdeki birçok günlük kullanıma dahil olan cihazlar, bu sistemi kullanmaya başlamıştır.

1950 yılında ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing’in çalışmaları ile birlikte ortaya çıkan derin öğrenme, internet teknolojisi ve iletişim yöntemi ile beraber günlük kullanıma çok daha entegre edilebilir bir hale gelmişti.

Derin öğrenme – deep learning nasıl çalışır?

Derin öğrenme kullanılabilmesi için, ilk olarak belirli miktarda ve etiketlenmiş olan veri gereksinimi bulunmaktadır. Temel olarak analiz etme ve karşılaştırma adımlarını uygulayacak olan bilgisayar sistemleri, bundan dolayı ne kadar çok etiketli veriye erişebilirse, bu verilerden öğrenebilecek ve uygulanabilecektir.

Bu kadar çok veriye ihtiyaç olması, bu dev verinin işlenmesi için gerekli olan işlem gücünü ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla deep learning yani derin öğrenme teknolojisi için, işlem gücü yüksek bilgisayar ihtiyacı bulunmaktadır.

Hem işlemci hem de GPU yani grafik işlemcisi büyük önem taşımaktadır. Özellikle de GPU yani grafik birimi gücü, çok daha önemli olmaktadır. Bilhassa da söz konusu olan görüntü analizi ve işlemi olduğunda, bu ihtiyaç çok daha fazla kendini belli etmeye başlayacaktır.

Derin öğrenme nasıl çalışır ve derin öğrenme kullanım alanları nelerdir?

Derin öğrenmenin nasıl çalışabilir olduğu konusuna da geçiş yapılacak olursa, daha önce de belirtildiği gibi temel olarak analiz etme ve karşılaştırma durumu söz konusudur.

Örneğin bir bilgisayara, çeşitli ses kayıtlarını analiz ettirilirse, daha sonrasında bilgisayar bu sesi başka bir yerde duyurduğu zaman tanımlama yapabilmektedir. Aynı durum görsellerde de geçerlidir. Birçok farklı insan fotoğrafı üzerinde analiz yapan bilgisayar, bir görselde insanları birbirinden ayırabilecek duruma gelecektir.

Keza yapay zeka çalışmaları kapsamında da sık sık bu konuya temel hazırlanmaktadır ve çalışma mantığı bu konuya dayandırılmaktadır.

Derin öğrenme örnekleri arasında elbette ki bu kadar basit detaylar yer almamaktadır. Günümüzde insanları ayırmakla kalmayan sistemler, detaylı yüz analizden ölçü analizine kadar birçok detay ortaya çıkarabilmektedir.

Deep learning yani derin öğrenme ile ilgili daha fazla bilgiye, Haber Tekno tarafından hazırlanan şu başlıklı haber üzerinden erişebilirsiniz: Deep Learning & Derin Öğrenme Nedir?

Temel kullanım alanlarında ise ses analizi, yüz analizi, obje analizi ve haritalandırma gibi başlıca detaylar bulunmaktadır.

Son olarak belirtmek gerekirse başta yapay zeka olmak üzere birçok alanda kendini belli eden bu sistem, önümüzdeki yıllarda hem akıllı telefonlar hem de otonom araçlar gibi birçok örnek ile daha da günlük hayatın içerisinde yer alıyor olacak ve hem bilim hem de teknoloji alanının en gözde konuları arasında yer almaya devam edecektir.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?