sınıf

Dershaneler Mi Dersbahaneler Mi

Uzun süredir gündemde olan ve bir bu kadar daha gündemde olacağı belli olan bir konu üzerine bir yazı yazmak istedim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bir parti veya cemaat yanlısı olarak değil (ne parti tutarım ne bir cemaate mensubum) sadece 21 yaşında, hayatında 2 kez dershaneye gitmiş bir öğrenci olarak bu yazıyı yazıyorum.

Malum konumuz dershaneler efendim. Bu öyle bir konu ki uzun yıllardır iktidar ile cemaatin kol kola olan görüntüsünü birden tersine çevirip iktidar ve cemaati karşı karşıya getirmiştir. Geçtiğimiz günlerde başbakanın dershaneleri kapatacağız demesinde sonra sanki ülke öyle bir çıkmaza girdi ki gündemde sadece dershaneler var. Peki cemaat neden dershanelerin kapatmasına karşı çıkıyor diye soracak olursanız dershanelerin hemen hemen yarısı cemaatin elinde. Bu cemaat için hem çok büyük bir maddi kaynak hem de cemaatin kendi işlerini yürütmesi için gerekli olan bir kapı desek yanlış olmaz sanırım. Haliyle böyle olunca iktidar ile cemaat de karşı karşıya geldiler.

Öncelikle olayı iktidar açısından değerlendirmek istiyorum. Başbakanın dershaneleri kapatması ilk başta bana mantıklı gelmişti. Fakat biraz düşünüp Türkiye’de şuanki eğitimi göz önüne getirdiğimde şimdilik hiç mantıklı bir karar gibi gelmiyor. Tabi burada Türkiye’deki eğitim sistemini tartışmak istemiyorum. Ama mecburen üstünkörü birkaç şey söylemek zorundayım. Ben anadolu teknik lisesi mezunuyum ve sayısalcıyım. Sayısal adına hiçbir şey öğrenemedim fakat bu öğretmenlerimin suçu değildi. (Sadece matematik öğretmenleri için, diğer sayısal derslerinde başarısız olmamın suçu öğretmenler yüzündendir.) Tamamen kendi aptallığım. Anadolu teknik lisesinde olduğum için öğretmenler de iyiydiler. Fakat endüstri meslek lisesi için malesef aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sayısalın ne olduğunda bihaber öğrenciler dahi vardı. Emeklilik yaşı çoktan gelmiş hatta üzerinden yıllar geçmiş, eski kafa öğretmenler mi dersiniz yoksa endüstri meslek lisesi diye öğrencileri takmayan öğretmenler mi dersiniz, hepsinde vardı yani. Aynı şeyleri imamhatip liseleri için de söyleyebiliriz. Bu liselerde okuyan öğrencilerin suçu ne? Bu liselerde okuyan öğrenciler eczacı, doktor, mühendis olamaz mı? Verilen eğitim yüzünden olamıyorlar işte. Peki ne yapıyorlar, güzel bir üniversite kazanmak için dershaneye gidiyorlar. Aynı olaylar benim de başıma geldi. Fakat beni babam diğer arkadaşları dershaneye gidiyor ileride beni niye göndermedin demesin diye gönderdi. Hah işte püf nokta bu cümle. Çocuklarını dershaneye gönderen velilerin en azından yarısı bu düşünceyle gönderiyor. Durumu iyi olmayan veliler çocuğunu düşünüp sağdan soldan bulup buluşturup öyle dershaneye gönderiyorlar çocuklarını. Birde öyle bir duruma gelmişiz ki artık okuldan çok dershanelere güveniyoruz. Tabi bu da eğitim sistemindeki bozukluktan kaynaklanıyor. Ben de dershanelerin kapatılması taraftarıyım fakat eğitim sistemi düzelmedikçe malesef bunun olması büyük bir yanlış olur.

Şimdi de cemaat tarafından olayları ele alalım. Cemaat haliyle dershanelerin kapatılmasını istemiyor. Dershanelerin kapatılması cemaat için büyük bir kayıp olacaktır. Cemaat de dershanelerin kapatılmaması için elindeki medya gücünü fazlasıyla kullanıyor. Öyle bir kullanıyor ki kendi kanalındaki haber yayınında 10 haberden 8’i dershanelerin kapatılması ile ilgili. Türkiye’deki tüm gazeteler başbakanın Barzani ile görüşmesini manşet atarken cemaatin gazetesi dershanelerin kapatılmasını manşet olarak atıyor. Ben cemaatin öğrencileri ve eğitimi düşündüğüne zerre inanmıyorum. Şunu biliyorum ki en pahalı dershaneler cemaatin dershaneleri ve bu dershanelerde sadece zeki öğrencilerin üzerine oynanıyor. Diğer öğrenciler pek de umurlarında değil gibi. Birde televizyonlarda küçücük çocukları ağlatıp dershanelerin kapatılmasını haber yaptıklarını görünce cemaatin söylediklerinde hiç samimi olduklarını sanmıyorum. Hele o haber spikerleri yok mu, bu haberleri sunarlarken öyle komik oluyorlar ki.

İşin bir de atanamayan öğretmenler yanı var. Atanamayıp dershanede öğretmenlik yapan öğretmenlerimiz dershaneler kapandığında ne iş yapacaklar? Veya eğitim sistemi düzeltilmeyip dershaneler kapatıldığında parası olan özel ders alacak parası olmayan kendi imkanlarıyla mı çalışacak? İktidarın her şeyi düşünüp doğru bir karar vermesi gerekli.

Birde daha önce dershaneleri kapatacağız vaatlerinde bulunup da iktidar dershanaleri kapatacağız deyince çemkiren muhalefet yok mu, çok şekerler.

Dershaneler dersbahanelere dönüşmeden olayların çözülmesi dileğiyle…

Kapak görseli weisanjiang

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

14 Yorum
 1. Hale Nur Kumcuoglu
  6 Aralık 2013 - 17:48
  Cevapla
  • Usluer
   6 Aralık 2013 - 18:48
   Cevapla
   • Hale Nur Kumcuoglu
    6 Aralık 2013 - 22:35
    Cevapla
 2. Tuncay Şahin
  6 Aralık 2013 - 17:59
  Cevapla
  • Usluer
   6 Aralık 2013 - 18:54
   Cevapla
 3. mdtrdl
  7 Aralık 2013 - 18:35
  Cevapla
  • Usluer
   7 Aralık 2013 - 18:40
   Cevapla
   • mdtrdl
    7 Aralık 2013 - 23:59
    Cevapla
 4. Derin
  8 Aralık 2013 - 14:00
  Cevapla
 5. Dost Biri
  8 Aralık 2013 - 15:23
  Cevapla
 6. Mustafa Türk
  12 Aralık 2013 - 12:04
  Cevapla
 7. Onur K.
  5 Ocak 2014 - 17:19
  Cevapla
 8. Sayha
  10 Kasım 2015 - 12:49
  Cevapla
 9. Yıldıray
  1 Ekim 2017 - 21:26
  Cevapla