Televizyon

Dijital Yayın Platformları Karşılaştırması ve Satın Alma Yöntemleri

Ülkemizde Netflix’in 2016 yılında yayın hayatına başlamasının ardından diğer dijital yayın platformları da kısa zamanda bu pazara giriş yapmaya başladılar. Öyle ki dünya genelinde oldukça başarılı olan Netflix Türkiye’ye adım attıktan sonra yaklaşık 6 yıl gibi bir sürede 3,5 milyondan fazla üyeye ulaştı. Ciddi bir potansiyelin olduğu bu pazara Netflix’ten sonra BluTV, Puhutv, Gain, beIN Connect, Exxen, Prime Video ve son olarak Disney+ giriş yaptı. Birbirinden farklı içeriklerin bulunduğu bu platformların birkaçını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Netflix

Netflix şüphesiz ki pazarın en büyük pay sahibi ve en popüleri. Dünya çapında 220 milyondan fazla abonesi bulunmakta. Türkiye’de ise bu sayı 3,5 milyonu geçmiş durumda. Bu abone sayıları tabii ki tesadüf değil. Yayın yaptığı ülkelerdeki sinema ve dizi sektörüne yaptığı yatırımlar ile her geçen gün artan içerik sayısı aslında neden bu kadar fazla abonesi bulunduğunu gayet iyi bir şekilde açıklıyor.

Abonelik ücretleri 37,99 TL ile 77,99 TL arasında değişmektedir. 37,99 TL olan temel pakette HD içerikler bulunmadığı için çok tavsiye edilmemekte. 57,99 TL’lik standart paketinde HD içeriklerin yanı sıra aynı anda 2 kişi de Netflix’teki herhangi bir içeriği izleyebilir. Özel paketi ise 77,99 TL olup ultra HD içerikler bulunmaktadır. Özel pakette ise aynı anda 4 kişi izleme yapabilir.

BluTV

Doğan Holding bünyesi altında 2015 yılında kurulan BluTV’nin ilk orijinal internet dizisi 2017 yılında yayınlanan Masum dizisidir. Türkiye’nin en eski dijital yayın platformu konumunda olan BluTV Formula 1 ve S Sport gibi içeriklerin de yayın hakkını satın aldıktan sonra abone sayısını hızlı bir şekilde artırdı. Öyle ki geçtiğimiz yıl hisselerinin yüzde 35’lik kısmını ABD menşeili Discovery şirketine sattı. Bu da BluTV’nin başarısının bir sonucu.

7 gün ücretsiz olarak BluTV’yi denedikten sonra aboneliğinizi devam ettirmek isterseniz aylık 34,90 TL ödemeniz yeterli. BluTV’de Netflix gibi farklı farklı paketler yok. Tek paket olup aylık veya yıllık ödeme yapıyorsunuz. Yıllık ödeme yaparsanız 274,80 TL ödemeniz gerekmekte. Bu sayede aylık 22,90 TL’ye BluTV’ye abone olabilirsiniz.

beIN Connect

Digiturk’un dilediğin zaman ve dilediğin yerde adlarıyla kurduğu iki farklı sistemin 2017 yılında tek çatı altında toplamış olduğu dijital yayın platformudur. beIN Connect’te pek çok içeriğin yanı sıra süper lig maç yayınları da bulunmaktadır. beIN Connect’in popüler olmasının en büyük nedeni de zaten süper lig maçlarıdır.

beIN Connect’te süper lig, spor extra+ ve eğlence olmak üzere 3 farklı paket seçeneği bulunmaktadır. Tüm süper lig maçlarının olduğu ve smart televizyonda da izlenebilen bir abonelik almak isterseniz 12 ay taksitle ayda 75 TL’ye alabilirsiniz. Eğer maç yayını istemiyorsanız film, dizi veya belgesel gibi içerikler izlemek istiyorsanız aylık 24,90 TL veya yıllık alım yaparsanız da 178,80 TL ödeyerek abone olabilirsiniz.

Kapak görseli Nicolas J Leclercq

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?