Diyadin Domatesi

Diyadin Domatesi

Ağrı’nın Diyadin ilçesinden ilham alarak ismi verilen Diyadin Domatesi, bölgenin en meşhur ürün çeşitlerinden biri haline geldi. Gerek lezzeti, gerekse organikliği ile pek çok kitlenin büyük ilgi gösterdiği bir çeşit oldu. Onu diğerlerinden farklı kılan şey ise, Ağrı’da bulunduğu alandaki üretim şekli. Bu ilçede yılın her ayında domates üretimi devam ediyor. Binbir zorlukla üretimi devam ederken, domates üreticisinin de hayatını kökten değiştirecek şekilde satışları yapılıyor.

Diyadin Domatesi Başlangıcı Evresi

Diyadin Domatesin ilk olarak ortaya çıkmasını ise Ağrılı bir iş adamı sağlıyor. Ünlü iş adamı Abdulbari Güzel, ilçedeki jeotermal kaynaktan da yararlanarak bir sera kurdu. Toplamda 8 milyon harcanan bu sera 20 dönümlük bir alanı kapsıyordu. Jeotermal kaynakların kullanılmasıyla kış günlerinde seranın ısıtılmasına katkı sağlanarak üretime ara vermeden devam ediliyor… Bu alanda yapılan hasatta 5 tona yakın Diyadin domatesi toplandı. Bununla birlikte bu alan Tarım ve Hayvan Bakanlığınca “Organize seracılık bölgesi” olarak belirlendi. Kısa zaman içinde ilin beğenisini kazanmış olan bu domateslerin şöhreti, civar illere de yavaş yavaş yayılmaya başladı. Domateslerin lezzet olarak bu kadar farklı olmasının nedeni de, üreticisine göre doğallığı. Üretimin son anına kadar doğallık kaybedilmeden türlü aşamalardan geçen domatesler, ilin de en büyük gelir kaynaklarından biri olmuş durumdadır.

Diyadin Domatesi Üretimi

Diyadin ili kışın en zor şekilde geçtiği yerlerden biri olarak biliniyor. Burada yaşayan kişiler kışın havanın eksi 38 dereceye ulaştığını belirtiyor. Diyadin domatesinin ise bu zor şartlara rağmen, kışında üretimi yapılabiliyor. 40 dönümlük serada üretimler sürerken, 267 metrelik derinlikten çıkarılan sıcak su ile ıslatılıyor. Yıllık ortalama 640 ton domates toplanırken, burada toplamda 46 kişi çalışıyor. Çalışanların 22’sini ise kadınlar oluşturuyor. Burada çalışan kadınlar ise uzun zamandan beri ataerkil bir toplumun vermiş olduğu sıkıntılardan kurtuldukları için çok mutlu olduğunu söylüyor. Aynı zamanda çalışmak için başka illere göç etmeninde kalktığından memnun kaldıklarını belirtiyorlar.

Özellikle üreticiler buranın zengin topraklarla bezeli olmasından dolayı şanslı hissettiğini söylüyor. Diyadin domatesi üretimi sırasında uygulanan tekniklerde bu domatesi diğerlerinden ayıran şeylerden oluyor.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?