Domain Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting almak gibi domain almak da bizler için oldukça önemli bir konu. Çünkü domaini bir kere aldıktan sonra daha sonra değiştirmeniz hiç de kolay değil. Tabi domainin önemi kadar domaini hangi firmadan aldığınız da çok önemli. Ucuz diye adı sanı belli olmayan firmalardan domain aldığımızda memnun kalmama ihtimalimiz baya bir yüksek. Ben de bu yüzden domain firması seçerken dikkat edilmesi gereken hususları birkaç madde ile açıklamak istedim.

Merdiven Altı Diye Tabir Ettiğimiz Firmalardan Domain Almayın

Pek çok şeyde geçerli olduğu gibi domain satın alımında da bu durum geçerli. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda karşınızda bir muhattap bulamazsanız emin olun hoş bir durum olmuyor. Hem domain kontrollerinde hem de müşteri ilişkilerinde merdiven altı firmalar baya bir sorun çıkarmakta. Bu yüzden kurumsal firmalardan domain almak daha doğru olacaktır.

Name Server Değişikliği Yapabildiğinize Emin Olun

Türkçe karşılığı isim sunucusu olan name server domainimizin belirli bir IP adresiyle bağdaştırılmasını sağlar. Bu sayede adres çubuğuna IP adresi yazarak değil de direkt domainimizi yazarak sitemize ulaşabiliriz. Bu desteği hemen hemen tüm firmalar sağlıyor. Ama yine de name server değişikliğini yapabildiğimizden emin olmakta fayda var.

Whois Bilgilerinizi Gizleyebilmenize İzin Verilsin

Bu madde benim için yazdıklarım arasında en önemlisi olabilir. Öncelikle whois bilgisi nedir kısaca bahsetmek gerekirse; domaini satın alan kişinin adı ve soyadı, adresi, e-postası, telefon numarasıdır. Domaininizin whois bilgilerini sorgulayan biri bu bilgileri kolayca görebilir. Takdir edersiniz ki telefon numaranıza varana kadar kişisel bilgilerinizi internette paylaşmak çok doğru değildir. Bir sürü e-posta listelerine istemeden kayıt olursunuz, telefonunuza spam mesajlar yağar. Bu yüzden whois bilgilerinin gizlenebilmesi çok önemlidir. Bu hizmeti kimi firmalar ücretsiz sağlasa da kimisi de bunun için bir ücret talep ediyor. Tavsiyem bu hizmeti ücretsiz sağlayan firmadan domain almıyorsanız bile bu hizmetin ücretini verip kullanmanız.

Bunların dışında küçük bir not daha düşeyim. Eğer bir firmada kayıtlı domaininiz varsa ve firmanızı değiştirmek istiyorsanız bazı firmalar domain taşıma için cüzi miktarlarda ücret talep ediyor. Bu sayede hem domaininizi daha iyi bir firmaya taşıyıp hem de yenileme ücretinden kâr etmiş olursunuz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?