Domain Konusunda İşinizi Şansa Bırakmayın

Alan adı olarak da bilinen domain, internete bilgi sunan bir web sitesinin ya da hizmetin adıdır. Örneğin, www.mukkemmel.net.tr bir alan adı yani domaindir. Her bir domain kayıtlı olan isimlerdir. Bu sebeple genelde firmalar ve kurumsal şirketler kendi isminde alan adı seçimini yaparlar. Domain uzantılarının sonunda tr, au ya da es gibi kısaltmalar ülke kodlarına aitken, net, com, org, edu ya da gov gibi uzantılar domain türüne bağlı olarak değişir.

Domain ile domain IP sıkı sıkıya bağlıdır. Aslında internet üzerinde domain olmadan sadece IP adresi ile de bir web sitesine ulaşılabilir. Ancak IP adresleri, kullanıcılar tarafından akılda tutulamayacağı için hatırlaması kolay bir alan adı almak gerekir. Domain sahibi olmak için internet servis sağlayıcılarına (internet service provider) başvurulabilir ya da hosting (barındırma) hizmeti veren firmalar aracılığı ile de alan adı kaydı yapılabilir.

Domain Sorgulama İle Eşsiz İsimler Sizin Olsun

Web sitenizin, kullanıcılar tarafından bulunabilir olmasını sağlamak için alan adı satın almadan önce sorgulama yapılması ve tescil edilebilir bir isim olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Başka bir deyişle, web siteniz için satın almak istediğiniz alan adının, başka bir site tarafından daha önce alınıp alınmadığını sorgulamanız gereklidir. Domain sorgulama, aynı zamanda istediğiniz alan adı satın alınmış bile olsa tekrar satışa çıkarılıp çıkarılmadığı ya da istediğiniz alan adının alternatif uzantılara sahip olanlarını görüntülemenizi sağlayan çok yönlü bir arama işlemidir. Dünya genelinde yapılan sorgulama işlemlerinde en fazla sorgulanan uzantılar .com, .net ve org uzantılarıdır.

Alan adı sorgulama işlemlerinde ccTLD (country-code Top Level Domain) yani internet ülke alan kodu uzantılara sahip alan adları da yerel siteler tarafından güvenilir olduklarında sıkça tercih edilir. Alan adı sorgularken Türkçe karakterler kullanılabilir. Hatta toplu sorgulama işlemi de yapılabilir.

Whois Sorgulama İle Alan Adı Sahibine Ulaşabilirsiniz

Kayıt edilmiş domainlere ait sahiplik bilgileri whois olarak bilinir. Whois domain sorgulama ile daha önceden kayıtlı bir alan adının kim tarafından alındığını ve hangi firma üzerinden kayıt edildiğini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda domainin hangi tarihte tescil edildiği ile en son ne zaman yenilendiği ve kayıt tarihinin ne zaman sona ereceği bilgileri de aynı sorgulama sonuçlarından görülebilir. Buna karşın bazı sorgulamalar yanıtsız kalabilir. Çünkü alan adı satın alınırken, işim ve iletişim bilgileri Whois veritabanına kayıt edilmektedir. İnternette sorgulama yapan herkes bu veritabanını görüntüleyebilir. Bu sebeple bilgilerinin paylaşılmasını istemeyenler “whois gizleme” özelliği ile domain sahibi sorgulama özelliğini kapatabilirler.

Domain Sorgula, İnternetin Kapılarını Arala

Domain sorgularken aynı zamanda IP ve domain yaşı sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz. İnternet üzerinde yer almak için alan adı satın alırken, size bir IP numarası verilir. Internet protokol numarası adresi olarak da bilinen IP, bilgisayarlar arası bağlantı kurabilmek için gereklidir. Diğer bir deyişle, internet üzerindeki diğer bilgisayarlar sizi bu IP üzerinden bulabilirler. Domain ise bu IP adresinin sadece görünen kısmıdır. Yani domain sorgulama yapılırken aynı zaman domain ip sorgulama da yapılıyor demektir.

Domain yaşı ise alan adının kaç yılından itibaren yayında olduğunu gösterir. Domain yaşı arama motorları için önemli bir kriterdir. Bununla birlikte satın alındığı günden itibaren siteye tıklayan ziyaretçi sayısı, içeriklerin nasıl kurgulandığı ve hangi aralıklar ile güncellendiği gibi konular indekslenme açısından önemlidir.

Web sitesinin domain isimleri, uzantıları, SSL sertifikaları, sunucu hizmetleri, Whois bilgileri gibi detaylar arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda önemlidir. Sitenizin sıralamadaki yerini riske atmak istemiyorsanız, Güzel Hosting’ten profesyonel destek alabilir internet dünyasındaki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?