Dövme

Dövme Acıtır Mı

Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan vücut süsleme sanatıdır denilebilir. Tam olarak ne zaman ve kimler tarafından kullanıldığı bilinmese de çok eski uygarlıklar tarafından çok farkı şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Eskilerdeki kullanım amacı ile şimdiki arasında dağlarca fark vardır. Öncelerde özellikle askeri birlikler tarafından askerlere ordunun bir mensubu olmasının göstergesi olarak dövme vurulurdu. Günümüzde ise daha çok vücut süsleme ve moda olarak insanlar tarafından fazlaca takip edilmektedir. Günümüzün en büyü modalarından biridir. Arkeolojik kazılara bakıldığı zaman bundan yüzyıllarca önce özellikle mısırlılar ve yunanlıların dövmeyi yaptıkları görülmüştür. Mısırlılarda mumyalanmış insanlarda dövmelere rastlanmıştır ama hangi amaçla kullanıldığı bilinmemektedir. Yunanlılarda ise mitolojik bir figür olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Tatoo günümüzde o kadar farklılaşmıştır ki çok farklı zevklere ve tasarımlara göre karşımıza çıkmaktadır. Özellikler renkli olan tattoolar hem gerçekçi olması hem de görsel anlamda hitap etmesi ile insanların ilgisini çekmektedir. Tattoo yaparken uyulması gereken bir dizi hijyen koşulları vardır. Bu koşullara uyulmaması daha sonra olumsuz şeylerin yaşanmasına neden olur. Avrupa’da tattoo sözcüğü tahiti dilinden gelen tautau’dan gelmiştir. 20. Yüzyılın başlarından itibaren denizciler arasında sıklıkla kullanılan tattoo ardından tüm insanlar arasında hızla yayılmıştır. Bir çok kesim tarafından en yeni modelleri ilgi ile beklenmektedir. Ayrıca kendinize ait modeller de belirleyebilirsiniz. Bu modeller ile kendinize ait tarzınızı yaratmış olursunuz.

Dövme yaptırmak planlansa da acıya dayanıksız olan kişiler geri adım atarak planlarını erteleyebilmektedirler. Çünkü dövme yapılış olarak insan canını acıtabilme ihtimali ürkütmekte ve kararlardan vazgeçilmektedir. Bazı insanlar görsel olarak hayranlık yaşasalar bile sadece acı eşikleri düşük olduğu için vazgeçebilmektedirler. Ancak birçok insan yaptırabildiği için işin acı kısmı çok büyütülmemelidir.

Dövme acıtmaması için seçilecek alanında iyi belirlenmesi gerekir. Daha sert bölgelere dövme yapabilmek daha kolay olacaktır. Kemikli aynı zamanda daha ince olan deriler çok daha fazla acıyabilecektir. Bu konular için iyi bir dövme salonu da kişilere yardımcı olacaktır.

Hassas olan bölgelere dövme yaptırmak isteniyorsa acı içinde biraz sabırlı olmak gerekebilecektir. Göğse işlenecek olan bir takım dövme desenleri daha çok can yakabilir.

Dövme modelleri de uygulama zamanı açısından ve acı açısından önemli olacaktır. Beş dakikada sonlanabilecek minik bir yıldız ile kol boyu uzanacak kocaman bir objenin zaman ve acı açısından farklı olacakları kesindir. Bunun için acıya karşı dayanıksız olan kişiler daha küçük nesneleri işletmeliler ve bölge olarak daha dayanıklı alanları tercih etmelidirler.

Dövme yapılırken acıyı ortadan kaldırmak maksadıyla uyuşturucu uygulanması çok fazla tercih edilen bir durum değildir. Çünkü işlemler bittikten sonra sürülen kremin etkisi geçebilecek ve daha fazla acı yaşanabilecektir. Bu güne kadar denenmiş ve acıyı ortadan kaldırmış çok farklı bir teknik yoktur. Zaten dövme yaptırırken duyulacak acıda dayanılmaz noktalara ulaşacak bir acı olmayacaktır. Böyle olmuş olsaydı dövme sevdalıları bir kere yaptırıp sonrasında cesaret edemezlerdi.

Dövme yapılırken ilk başlarda ağrı daha fazla hissedilip, sonrasında ise vücut bu acıya alışma noktasına girmektedir. Tıpkı epilasyon işlemlerinde vücudun ilk başta acıması ve sonrasında kendiliğinden uyuşması gibi…

Bunları da okuyabilirsin