Dünyada Ki Diğer Gündem Kuraklık

Atmosferdeki sera gazının yoğunluğu, çevre kirliliği gibi etkenlerden dolayı dünyada hava şartlarında değişiklikler hissedilir dereceler ulaştı, son 10 yılın en sıcak yazının geçeceği belirtiliyor. Dünyada gündem yalnız korona virüs salgını değil, artan sıcaklıklar virüsün bulaş hızını azaltacak ama bir kez daha küresel bir sorunla da karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyacak.

Ülkeleri Tedbir Almaya Zorlayacak

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok kuruluş sıcak hava uyarısında bulunmaya başladı, dünya haberleri arasında kendisine ilk sıralarda yer bulan hava koşulları ülkeleri tedbir almaya zorlayacak. Hava kirliliği, orman yangınları, kuraklık ve seller, sıcak dalgaları gibi aşırı hava olaylarının artması dünyada ki yaşam alanlarını gittikçe artacak şekilde tehdit ediyor. Dünya Meteoroloji Örgütü raporuna göre okyanuslarda ve karada hava sıcakları artmaya, deniz seviyesi yükselmeye ve buzullarda ki erimelerde hızlı artışlar yaşanmaya başladı.

Daha Sık Şekilde Doğa Olayı Yaşanacak

Bu durum halk sağlığı, göç ve sosyo-ekonomik kalkınmaya etki oluşturuyor, raporda sera gazı emisyonlarının artmaya devam etmesi halinde küresel ısınmanın da devam edeceği belirtiliyor. 80’li yıllardan bu yana her yılın bir önceki 10 yıla göre daha sıcak yaşandığı bilgisinin de yer aldığı raporda okyanus suyu sıcaklıklarında da rekor artış yaşandığına yer verildi. Birleşmiş Milletlerde yaptığı açıklamasında 2020 yılından itibaren dünyanın çok daha sık şekilde doğa olayı yaşayacağını duyurdu.

Rekor Seviyede Sıcaklar Yaşayacağız

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas maalesef 2020 ve gelecek 10 yılda atmosferde sera gazı salımı da dahil rekor seviyede sıcaklar yaşayacağız dedi. Türkiye’nin başkenti Ankara hava durumu da dünya genelinden farklı değil, İç Anadolu ve Başkentte yaşanan sıcaklıklar ve kuraklık insan hayatını etkilediği gibi tarımda da ciddi sorunları karşımıza çıkarmakta. Tatlı su kaynakları bakımından fakir olan ülkemizde yaşanan sıcaklıklara bağlı kuraklık tarım ürünlerinin su ile buluşmasında problemlere neden olmaya devam ediyor. 

Dünyada ki pandemiden sonra ki en önemli gündem olan konuları, dünya haberlerini ve Ankara Hava Durumu konusunda ki tüm bilgileri Haber 365 sitesini ziyaret ederek öğrenmeniz mümkün.

https://www.haber365.com.tr/gundem-haberleri/ankara-bugun-hava-durumu-h199279.html

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

1 Yorum
  1. İrem
    18 Haziran 2020 - 20:55
    Cevapla