E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-Ticaret

Günümüzde internet üzerinden satış yapmak bilinen adıyla e-ticaret tüm dünya üzerinde en yaygın kullanılan, karlı ve çok fazla sermaye gerektirmeyen ticaret aracı konumuna gelmiştir. E-Ticaretin en büyük özelliği büyük, orta ölçekli firmaların yanı sıra, küçük ölçekli şahıs firmalarına da ticaret de aynı oranda şans tanımasıdır.

Eğer sizde e-ticaret bende yapmalıyım diyorsanız başlangıç olarak bilmeniz gereken bazı konular var.

İlk Ne Yapmalıyım?

İnternet üzerinden satış yapmaya karar vermeden önce satış yapacağınız ürünü, bu ürünü tedarik edebilme kabiliyetini ve internet üzerinde aynı ürünü satış yapan rakiplerinizi çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Site Kurulumu

Tüm değerlendirmeleri yaptınız, satacağınız ürünle ilgili piyasa araştırmanız da tamam şimdi geldi sanal dükkanımızı oluşturmaya. Bunun için internet deki yazılım firmaları ile ilgili makalelerden, bu işle uğraşan çevrenizdeki kişilerden araştırma yaparak bu işte uzmanlaşmış, güvenilir firmalara başvurarak e-ticaret sitenizi oluşturmanızı tavsiye ederim.

Site kurulumunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu mağazanızın ismi olacak yani sanal isminiz (Domain). Sanal ismini (Domain) alırken satacağınız ürün ile uyumlu, yakın olmasına mutlaka dikkat edin. Örnek verecek olursak çiçek satışı yapmak istiyorsunuz, alacağınız sanal ismin (Domain) www.cicekverin.com gibi sizin satmış olduğunuz ürünü belirtmesi gerekmektedir.

Mağaza ismini belirledikten sonra yazılımını yaptırdığınız firmadan hosting hizmetinizi de kolaylıkla alabileceksinizdir.

Satışa Başlama

Mağazanız oluştu satışa başlıya bilmek için internet sitenize sizin markanızı tanıtacak iyi bir logo ve satışa sunacağınız ürünleri yerleştirmeniz gerekli. Resimleriniz sattığınız ürünü tam ve birebir belirten net ve kaliteli resimler olmalı, ayrıca sattığınız ürün ile ilgili bilgiyi ne kadar detaylandırırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Unutmayın bu sizin mağazanız görseli ve verilen bilgi ne kadar detaylı, anlaşılır olursa müşteri memnuniyetiniz ve sayınız o kadar çok artacaktır.

Örnek olarak verdiğimiz çiçek sitesi üzerinden gidecek olursak siteyi kurdunuz, ürün resimleri ve fiyatları tamam fakat hiç gül siparişi yada çiçek siparişi gelmemekte bu ilk başta doğaldır. Çünkü arama motorları ya sizin sitenizi görmemekte veya görse bile çok arka sayfalarda çıktığınızdan sipariş alamamaktasınızdır. Satış yapabilmeniz için arama motorlarında ilk sayfalara gelmeniz çok önemli bunu kendi başınıza başarmanız çok zor olacaktır. Size tavsiyem iyi bir CEO hizmeti almanız böylece siteniz çok hızlı bir şekilde üst sıralara gelip artık çiçek olsun yada çiçek çeşitlerinden kaktüs siparişi olsun orkide siparişi olsun arka arkaya almanız çok rahat olacaktır.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?