E-ticaret

E-ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sektörü günümüzde büyüyen sektörlerden biridir. E-ticaretin gelişmesi, online satış yapmak isteyenlerin sayısının artmasına neden oldu. E-ticaret yoluyla çevrimiçi ürün satmak isteyen çoğu kişi bunu e-ticaret siteleri aracılığıyla yapar, ancak bazıları e-ticaret pazar yerleri aracılığıyla satış yapar.

E-ticaret sitesi oluşturarak online ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin e-ticarette doğru adımları atabilmeleri için bilmeleri gereken önemli detaylar vardır. E-ticaret altyapısını seçmekten müşteri ilişkilerini yönetmeye kadar aklınıza gelebilecek her şeyi kapsarlar. Bu yazımızda sizler için e-ticaret sitesi kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

E-ticaret Sitesinin Alt Yapısı Seçimi

E-ticaret sitesi kurmak isteyenler, e-ticaret sitesi kurarken siteyi e-ticaret altyapısı ile kurmaya özen göstermelidir. Çünkü e-ticaret altyapısında firmaların e-ticaret süreçlerini yönetebilecekleri birçok modül bulunmaktadır. E-ticaret sitesi kurarken, genellikle iki farklı e-ticaret altyapısı kullanılır.

Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısı; E-ticaret sitesi kurarken kullanılabilecek e-ticaret alt yapılarından biri olan açık kodlu e-ticaret altyapısı, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz altyapıdır. Ancak kurulum, tasarım ve geliştirme aşamalarında yazılımcı ile çalışmak zorunda kalacağınız ve içerdiği güvenlik riskleri nedeniyle e-ticaret siteniz için açık kaynak altyapısı kullanırken dikkatli olmalısınız.

Hazır e-ticaret altyapıları; Bir e-ticaret firmasının e-ticaret süreçlerini yönetebileceği tüm özellikleri ve modülleri içeren bilişim firmaları tarafından tasarlanan e-ticaret altyapılarına verilen isimdir. Genellikle kullanıma hazır bir e-ticaret altyapısını tercih eden işletmeler, küçük düzenlemelerle hemen satış yapmaya başlayabilirler. Yazılımla uğraşmak yerine e-ticaret yapmak istiyorsanız hazır bir e-ticaret altyapısını tercih edebilirsiniz.

Alan Adı Seçimi

Online satış için e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli unsur da alan adı seçimidir. Alan adı bir İnternet e-ticaret şirketinin adı olduğundan, firmaların alan adı seçerken göz önünde bulundurması gereken önemli faktörler vardır;

  • Alan adınız internetteki marka kimliğinizdir ve mutlaka markanızla örtüşmelidir.
  • Kullanıcı alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak sitenizin alan adını .com uzantılı seçmeniz önemlidir.
  • Alan adınızı belirlerken 5 ila 13 karakter arasında karakter kullanmalısınız.
  • Alan adınızı akılda kalıcı ama diğer e-ticaret sitelerine benzemeyecek şekilde seçmelisiniz.

Bunlara ek olarak sitenizin dışarıdan saldırılara karşı güçlü olduğundan emin olmalı ve tasarımı da kullanıcı dostu, kullanıcıların site içerisinde kolay arama yapabileceği ve gezebileceği tasarımlarla kurmanızda önemlidir.

Kapak görseli Pixabay

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?