zeytinyağı

Ege’nin En Leziz Zeytinyağlı Yemekleri

Ülkemizde zeytinyağlı yemek dendiğinde akla ilk gelen ege bölgesi oluyor. Lezzetli ve bir o kadar da faydalı olan zeytinyağlı yemekler arasında en çok tercih edilenleri sizler için araştırdık.

Patlıcan

İçerisinde hiçbir şekilde et ya da kıyma kullanmadan hazırlayabileceğiniz zeytinyağlı patlıcan yemeği patlıcanın bambaşka bir lezzet kazanmasını sağlıyor. Üstelik çok fazla yağ kullanmanıza gerek olmadığından kalorisi çok yüksek olmayan yemeklerden biri olduğunu da belirtelim. İçerisini biber ve domates ile birlikte  taze nane eklemeniz durumunda ortaya karşı konulamaz bir lezzet çıkacağından emin olabilirsiniz.

Mücver

Herkesin severek tükettiği ve sabah kahvaltısında bile tercih edilebilen mücver  aslında bir yemek pişirme tekniğidir.  Bu benzersiz yemeği yapmak için bal kabağı da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda patates ve kabağı bir arada kullanarak bambaşka mücver lezzetleri elde etmeniz de mümkün olabiliyor. Eğer geleneksel tarifi uygulayarak mutfağınızı bu lezzet ile taçlandırmak isterseniz mücver tarifini mutlaka Yemek.com adresinden alın. Çünkü bu sitede yer alan tarifi uygulamanız durumunda harika bir mücver yapma şansınız da olacak. Daha önce denemeyenler endişelenmesin çünkü tarifin gayet açıklayıcı olduğunu belirtelim.

Pırasa

Pırasa kimileri için  vazgeçilmez bir tutku olabiliyor. Böreklerin ya da gözleme gibi hamur işleri içerisinde bile kullanılabilen pırasayı zeytinyağı ile pişirdiğinizde sağlıklı ve hafif bir yemek elde edebilirsiniz. Pırasa zaten soğan ailesinden olduğu için bu yemeğin içerisinde ekstra soğan eklemenize gerek kalmıyor.  Az miktarda sarımsak eklemeniz durumunda çok daha lezzetli bir yemek elde edeceğinizi belirtelim. Bu yemek hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilecek yemek çeşitleri arasında yer alıyor.

Barbunya

Pek çok içi zeytinyağı ile sadece  sebze yemeklerinin pişirilebileceğini düşünüyor. Oysa baklagillerde zeytinyağı ile birlikte pişirilebilir. Bunun  en güzel örneği de barbunyadır. Barbunyadan çok daha yumuşak ve lezzetli bir kıvam almasını sağlayan bu özel yemeği mutlaka siz de denemelisiniz. Pek çok zeytinyağlı yemek gibi soğuk olarak da tüketilebiliyor. Aynı zamanda meze olarak da tercih edilen bir yemek olduğunun altını çizelim. Bu tarifi de Yemek.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Kapak görseli stevepb

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?