Eleman

Eleman Arayan ve Eleman Alımı Yapan Firmalar

Eleman

Türkiye sanayi ve ekonomi açısından bakıldığında başta Avrupa sonra da dünyada sayılı ülkelerden biri haline geldi. Ekonomi ve sanayinin dinamik olduğu söylenebilir ancak işçi ve elemanının bundan ne kadar yaralanabildiği veya memnun olup olmadığı da büyük bir tartışma konusu. Evet ekonominin birçok ülke ekonomisinden daha güçlü olduğu sıkça dile getiriliyor fakat bahsi geçen bu ekonominin vatandaşa faydası var mı, işte önemli olan bu.

Günümüzde Türkiye’de ekonomi çerçevesinde hemen hemen her tür sektör faaliyet gösterir durumda ve tabiki bu sektörlerde on binlerce irili ufaklı firma mevcut ve söz konusu bu firmaların bazıları gerçekten lokomotif konumunda. Eleman alımı açısından bakıldığında Türkiye’de bankalar, sanayi şirketleri, gsm şirketleri, inşaat şirketleri, turizm şirketleri, lojistik şirketleri ve perakende şirketleri en fazla alım yapan kuruluşlar. Ve yine bu şirketler içinde de bazıları hem Türkiye’de hem de bu bölgede uluslararası kuruluşlar durumunda.

En fazla eleman arayanlar arasında Tüpraş, Ford Otomotiv, EÜAŞ, Oyak Renault, Arçelik, Tofaş, İçdaş ve Ereğli Demir Çelik ve Aygaz gibi daha onlarca büyük sanayi kuruluşu var. Diğer yandan yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalar arasında kamu ve özel teşebbüs bankaları, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Garanti, İş Bankası, Akbank ve daha birçok banka da her yıl binlerce eleman alımı yaparak istihdama katkı sağlıyorlar.

Eleman alımı yapan firmalar yapacakları eleman alımı veya toplu personel alımlarını ilk olarak insan kaynakları birimden tasarlıyor ve sonrasında ilana çıkıyorlar. Firmalar eleman ilanları için kendi web sitelerinde insan kaynakları bölümünü veya iş ilanları yayınlayan insan kaynakları portallarını kullanıyorlar. İş arayanlar gerekli şartları taşıdıkları taktirde iş ilanı açılan pozisyonlara iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu yapıyorlar ve ardın seçilen adaylar değerlendirmeye alınıyorlar.

Diğer yandan firmalar eleman alımı kapsamında genel iş başvurusu da kabul ediyorlar. İş arayanlar söz konusu firmalar bünyesinde kendilerine uygun bir pozisyon bulamadıklarında firmalara genel iş başvuru formu ile iş başvurusu yapabiliyorlar. 2015 yılında eleman alımı ekonominin dinamiklerine göre devam edecek.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?