Kazaziye

En Güzel Kazaziye Modelleri

Kadınlar kendilerini daha iyi ve şık hissetmek, kombinlerini tamamlamak için aksesuarlardan yardım alır. Bu aksesuarlar arasında son dönemlerde en çok tercih edilen tür ise kazaziye takı modelleri olarak bilinir. Kazaz kelimesi Arapça’dan Türkçe’ye geçmiştir ve iplerin ham olarak alınıp işlenmesini ifade eder. Böylece büyük işçilik ve emek isteyen kazaziye takı modelleri özel günlerde sevilen kişilere hediye etmek için en uygun seçenekler arasında değerlendirilebilir. 

Kazaziye takı modelleri eski dönemlerde sıklıkla kullanılırdı. Özellikle Osmanlı zamanında zanaatkârlar ince işçilik ile farklı, özgün ve şık takılar üretirdi. Böylece hem erkeklere hem de kadınlara özgü en özel, kişiselleştirilebilir aksesuarlar yapılabilirdi. Kazaziye takılarda en çok kullanılan materyallerin başında püskül gelmektedir. Aynı zamanda bireylerin zevkine uyacak tarzda kazaziye çeşitleri bulunmaktadır. 

Kazaziye Nedir?

Osmanlı dönemlerinde adından sıklıkla bahsettiren kazaziye modelleri Trabzon yöresine ait olduğu bilinir. Özellikle ince işçilik gerektirdiği için kazaziye takılarının yapılması zaman alır. En çok tercih edilenler ise kazaz püskül ve gümüş seçeneklerde olanları alınır. Kazaziye modelleri hem kadın takılarında hem de erkek aksesuarlarında görmek mümkündür. Özellikle kazaziye püskül modelleri erkek tesbihlerinde bulunur ve çok ince el emeği vardır. Bu nedenle fiyatlarında da diğer aksesuarlara oranla fazladır. 

Kazaz Arapça’dan Türkçe’ye geçen bir kelime olmakla birlikte ip işçiliği olarak tanımlanmaktadır. İpleri, gümüş ya da altınlar tek tek, büyük emekler işlenerek önemli figürler ya da kişiselleştirilmiş modeller yapılarak oluşturulur. Bu nedenle kişiler sevdiklerine ya da kendilerine hediye almak istediklerinde gümüş kazaz püskül modelleri ve seçeneklerini gönül rahatlığı ile değerlendirebilir. Gümüş kazaz püskül takıları kişilerin teninde daha çekici görünmesini sağlar ve bu sayede şıklık elde edilebilir.

Kazaziye Çeşitleri Neler?

Bireyler aksesuarları uzun süre alerji olmadan kullanılabilmesi için kaliteli materyallerle üretilmesini ister. Bunun için gümüş ya da altın kullanılır. Son zamanlarda trend takı ve aksesuarları arasında yer alan modeller kazaziyedir. Kazaziye gümüş ve iplerin çok ince şekilde işlenmesi, farklı, özgün anlamlar yaratılarak istenilen büyüklükte aksesuarların elde edilmesini sağlar. Trabzon kazaz püskül modelleri üretilirken sadece gümüş ya da bireylerin isteğine göre altın olarak üretimi sağlanır. Aynı zamanda kadınların isteğine göre kazaziye bileklik, kazaziye kolye, kazaziye püskül ya da 22 ayar kazaziye set alınabilir. Bu seçenekler tamamen kişilerin beğeni ve kullanımına göre değişmektedir. Bireylerin zevklerine hitap edecek tarzda özel modeller de kazaziye püskül takı seçeneklerine bakıp oluşturabilmek mümkündür. 

Kazaziye Hangi Yöreye Aittir?

Kanuni Sultan Süleyman döneminde sıklıkla kullanılan kazaziye püskül modelleri Trabzon yöresine ait olduğu bilinmektedir. Kazaziye takı modelleri çeşitli şekillerde üretilmektedir. En sık üretilen kazaziye kelepçe, bileklik, kolye, yüzük, bilezik, küpe, tesbih gibi aksesuarlardır. Son dönemlerde ise 1000 ayar kazaz püskül modelleri ile bütün, şık ve göz alıcı kombinler yapabilmek mümkündür. Özellikle kişiler için özel günlerde kullanılmak için altın ya da gümüş kazaziye modelleri kullanılır. Kazaziye püskül detayları ve farklı özgün, kişiselleştirilmiş aksesuarlar içerdiğinden daha modern, yöresel ve şık takılar elde edilebilir. 

Kazaziye Fiyatları

Kazaziye modelleri kullanılan materyaller ve oranlara göre farklı fiyatlandırılmaktadır. Bazı kazaziye takılar gümüş olabilirken bazıları altın olabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan ayar miktarları, işçilik, emekler de fiyatı etkileyen diğer unsurlar arasındadır. Bireyler hediye olarak özgün ve şık kazaziye püskül modelleri almak istediğinde kişiselleştirilmiş, anlamı olan sembollerin olmasını isteyebilir. Bu durumda zanaatkârların daha titiz çalışmasını, kendi emekleri ile ortaya estetik aksesuarlar çıkarmasını talep edebilir. Bu durumda işçilik, gümüş ya da altın oranı, geçirilen süreler fiyata dâhil edilebilir.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?