Polisiye

En İyi 5 Polisiye Dizi Önerisi

Tüketim toplumu haline dönüştüğümüz bu dönemde yavaş olan hiç bir şeye tahammülümüz kalmadı. Televizyonda saatlerce izlediğimiz dizileri artık internete düştüğü an sahnelerini atlayarak izlemeye başladık. Ben de hızlı içerik tüketen biri olarak özellikle konusu dram yoğunlukta olan dizilerden oldukça sıkıldım. Bu yüzden bir süredir çok fazla polisiye dizi izlemeye başladım. Polisiye dizilerin iyi olanlarını izlemeye doyamazken kötü olanlarını kendimi zorlasam da izleyemiyorum. Özellikle konu benzerliği olan dizileri izlemek oldukça sıkıcı bir hal alabiliyor. Benim gibi dizi izlemeden önce dizi yorumu okuyanlar için beğendiğim akıcı polisiye dizilerini sizler için listeledim.

Mare of Easttown (IMDb: 8.5)

Mare Of Easttown

HBO yapımı 7 bölümden oluşan Mare of Easttown mini dizi olması nedeniyle konusu çok akıcı ve hızlı ilerleyen bir dizi. Küçük bir kasabada yaşayan dedektif Mare, kasabada kaybolan bir genç kızın bulunamaması sorununun ardından öldürülen genç bir kadının cinayeti de eklenince zor bir sürece girer. Kasabada herkesle yakın olması ve yaşadığı ailevi sorunlar cinayeti çözmesini giderek zorlaştırır.

Mare karakterini canlandıran Kate Winslet dizide sergilediği oyunculuğu ile gerçekten göz dolduruyor. Bir polisiye dizisine nazaran sakin sahneleri olsa da oyunculukların çok iyi olması izlerken sıkılmamanıza neden oluyor.

Bodyguard (IMDb: 8.1)

Savaş gazisi olan David Budd, Londra Metropolitan Polisi’nde Özel Koruma Memuru olarak çalışmaktadır. Çocukları ile trenle yolculuk yaptığı sırada trende gerçekleşecek olan terör saldırısını önlediği için terfi alır ve İçişleri Bakanı Julia Montague’yu korumakla görevlendirilir. Hırslı bir bakan olan Julia David’in inandığı görüşlerin tam zıt görüşlere sahiptir. Bu yüzden David yeni görevinde oldukça zorlanmaktadır.

6 bölümden oluşan dizinin konusunun basit ve anlaşılır olmasının yanı sıra aksiyon sahnelerinin de tatmin edici oluşu dizinin akıp gitmesine neden oluyor. Bir oturuş da bitirilebilecek güzel bir dizi.

The Serpent (IMDb: 7.6)

The Serpent Charles Sobhraj adındaki seri katilin hayatının konu edildiği mini bir dizi. 1970’li yıllarda Güney Asya’ya gezmek için gelen turistleri öldürerek pasaport ve paralarına el koyan Charles Sobhraj ve suç ortaklarının o dönemde işledikleri cinayetleri konu ediyor. Belgesel türünde de sayılabilecek dizi de İlker Kaleli’nin de kısa bir rolü var.

Eski görüntülerle diziyi kıyasladığınızda ancak bu kadar gerçekçi çekilebilirdi diyebilirsiniz. Özellikle oyunculuklar çok iyi. Diziyi bitirdikten sonra bir süre etkisinden çıkamayabilirsiniz.

Your Honor (IMDb: 7.6)

İşine ve kurallara bağlı bir hakim olan Michael’ın inandığı değerler astım hastası olan oğlu Adam’ın trafik kazasında bir çocuğun ölümüne sebep olmasıyla sarsılır. Michael oğlunu polis merkezine teslim etmeye giderken öldürdüğü çocuğun ünlü mafya babasının oğlu olduğunu öğrenir ve oğlunu bu suçtan kaçırmaya çalışır.

Biraz yavaş başlayan bir dizi olsa da konusu itibariyle merak uyandıran bir dizi. Hareketli aksiyon sahneleri yerine aksine durağan ve gerilim dolu olan dizi 10 bölüm sürüyor.

Marcella (IMDb: 7.4)

Eski bir dedektif olan Marcella eşi ile yaşadığı sorunlar sebebiyle zor bir dönemden geçmektedir. Bir gün eski bir dava sebebiyle kapısını çalan eski dedektif arkadaşı sayesinde göreve tekrar dönmeye karar verir. Çalıştığı dönemde parlak bir dedektif olan Marcella yeni ortama ayak uydurmakta biraz zorlanır.

Farklı bir türde olan dizi bana ilk kez acaba dedektif katil mi sorusunu sordurdu. Davayı çözmeye çalışan Marcella’nın katil olabilme ihtimali ile oyuncu kadrosunun zenginliği birleşince biraz kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor. Anlaşılması kolay bir dizi olmamasına rağmen hızlı ilerleyen ve akıcı bir dizi.

Kaynak: denizella.com

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?