seyahat

En Rahat Yolculuk Türü Hangisidir

Taşımacılık ve ulaşım konusunda gün geçtikçe imkanlar artış göstermektedir. Gelişmeler yolcuların konforlu bir seyahat gerçekleştirmesinden daha ucuz dilediği yere gitmesine kadar farklılık gösteren bir alanda yaşanmaktadır. Bu nedenden ötürü yolcular hangi yolculuk türünün çok daha rahat olduğu konusunda tereddüt yaşarlar. Çünkü onlar için rahatlık sadece sunulan konfor ve imkanlarla sınırlı değildir. Fiyat ve performans ikilisini bir araya getirerek zihinlerindeki rahatlık olgusunu oluştururlar ve seyahat konusunda karar vermeden önce bu düşüncelerini gözden geçirirler.

Ülkemizin şehirden şehre ulaşım anlamında farklı seçenekleri bulunmaktadır ama coğrafi koşulların bir getirisi olarak her şehre mutlaka dört ana taşımacılık türüne yönelik fırsatların olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Anadolu coğrafyasının göbeğine deniz yolculuğu yapamazsınız dediğim zaman her şeyi anlatmış olabilirim. Buna rağmen Anadolu coğrafyasının göbeğine tren, otobüs veya uçak ile gitme şansınız vardır. Burada seçim yaparken ise verdiğiniz paraya ve size sunulan imkânlara göz atarsınız. Elbette bir de yolculuk süresinin kısalığı veya uzunluğu bulunmaktadır. Kısacası, seçim yapmak için birçok farklı kriteri bir araya getirmeniz gerekir.

Şehirler arası ulaşım için akıllara ilk gelen seyahat türü otobüs yolculuğudur. Otobüs yolculuğunun avantajı diğer ulaşım türlerine göre biraz daha ucuz olmasıdır. En büyük dezavantajı ise yolculuk süresinin uzunluğudur. Fiyat konusunda otobüs bileti fiyatları turizm firmalarının fiyat politikalarına göre ve size sunulan imkânlara göre değişim gösterir. Bu nedenle ulaşım türünü seçmeyi başarsanız bile bir de tercih edeceğiniz firmayı belirlemeniz gerekecektir. Beklentiniz fiyatın düşük olması ise ve yolculuk süresinin uzunluğu sizi rahatsız etmiyorsa otobüs ile yolculuğu tercih edebilirsiniz.

Otobüs ile gidebileceğiniz bir yere aynı zamanda tren ile gidebiliyorsanız iyi bir alternatifiniz var demektir. Otobüs bileti fiyatları ile tren bileti fiyatları arasında pek fazla fark yoktur ama çoğu zaman tren fiyatlarının daha ucuz olduğu görülmektedir. Seyahat süreleri açısından arada trenin türüne göre farklılıklar bulunmaktadır. Bunları inceleyerek otobüs ve tren arasında bir seçim yapabilirsiniz.

Otobüs ve tren ile gidebileceğiniz bir yere uçak ile seyahat etme şansınız varsa kendinize ulaşım süresi açısından iyi bir alternatif oluşturmuş olursunuz. Ancak burada en büyük dezavantajınız bilet fiyatları olacaktır. Uçak bileti fiyatları diğer tüm ulaşım alternatiflerine göre çok daha pahalıdır. Çeşitli kampanyalardan ve imkânlardan yararlanarak bilet fiyatlarını düşürebilirsiniz ama yine de çok büyük farklılık olmayacağını bilmelisiniz. Uçak ile yolculuk en rahat, en konforlu, en hızlı ama aynı zamanda en pahalı ulaşım türüdür.

Otobüs, tren ve uçak dışında tercih edebileceğiniz seyahat türü deniz yoluyla ulaşım şeklidir. Limanı olan birçok şehre deniz otobüsleri veya vapurlarla gidiş şansınız vardır. Deniz yoluyla ulaşım tercihinizi gideceğiniz noktaya göre belirleyebilirsiniz. Tüm diğer ulaşım türlerinin yanında deniz yolu taşımacılığı rahat, keyifli, dinlendirici ve aynı zamanda ekonomik olabilmektedir.

Hangi ulaşım türünü seçecek olursanız olun seçim kriterleriniz birbirine göre farklılık gösterebilecektir. Ulaşım zamanının düşük olmasını istiyorsanız uçak, keyifli bir seyahat istiyorsanız ve aynı zamanda imkânınız varsa gemi, ucuz ulaşım istiyorsanız otobüs veya tren yolculuğunu seçebilirsiniz. Yapmanız gereken beklentilerinizi belirlemek ve seyahat türünü ona göre belirlemektir.

Kapak görseli Simon Migaj

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?