Doktor

Doktoron: En İyi Estetik Doktorları Nasıl Bulunur?

Doktoron, Türkiye’deki popüler estetik doktorlarını listeleyen bir web sitesi. Kurucusu Orhan Yayla. Kendisi bir sağlık sektörü çalışanı. Hedefi, Türkiye’de estetik tedavi yaptırmak isteyenlere dijital (online) rehberlik yapmak. Estetik adaylarına estetik tedavi sürecinin başından sonuna kadar en iyi deneyimi yaşatmak.

Doktoron şu anlık sadece Türkiye’nin en büyük 5 büyükşehri olan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’daki estetik doktorlarını listelemektedir. Estetik tedaviler en sık bu şehirlerde yapılmaktadır.

Doktoron, insanların araştırma yükünü nasıl alıyor?

Bir internet kullanıcısı için birçok estetik doktorunu tek tek farklı platformlardan incelemek ve kıyaslamak çok zaman ve enerji alan bir işlem. Doktoron, bir şehirdeki bir kategorideki en iyi estetik doktorlarını hazır olarak listeliyor. Kullanıcılara sadece sayfadaki doktorları incelemek ve iletişime geçmek kalıyor.

Örneğin İzmir’deki burun estetiği doktorları sayfasında, analiz yaparak oluşturdukları İzmir’deki en iyi burun estetiği doktorlarını listeliyor. Doktorların detaylı eğitim ve tecrübe bilgisi içeren biyografilerini, varsa öncesi sonrası görselleriyle birlikte paylaşıyor. Böylelikle estetik doktoru seçiminde mutlaka incelenmesi gereken bu veriler tek sayfada incelenebiliyor. Saatlerce sayfa sayfa gezmek yerine Doktoron’un daha önceden oluşturduğu hazır listeleri incelemek zaman kazandırıyor.

Peki tüm doktor listeleri oluşturulurken hangi veriler kullanılıyor?

İnternette estetik doktorları ile ilgili en sık yorum yapılan alanlar aşağıda ve Doktoron da bu alanlardan faydalanıyor.

  • Google Yorumları
  • Instagram Yorumları
  • Şikayet Var Yorumları
  • Ekşi Sözlük Yorumları
  • Kadınlar Kulübü Yorumları
  • Doktor Takvimi Yorumları

Estetik tedavi araştıran internet kullanıcılarının arama alışkanlığı nasıl?

Bir internet kullanıcısının adım adım estetik doktoru arama sürecini inceleyecek olursak aşağıdaki sıralamayı yapabiliriz.

  1. İnternet mecralarında estetik doktorları ile ilgili araştırma yapan bir kullanıcı genel olarak doktorların Instagram hesaplarını inceler. Çünkü aklında 10 doktor varsa bunları olabildiğince azaltması gerek. İlk adım yapılan tedavilerin öncesi sonrası fotoğrafları incelenerek en çok beğenilen doktor seçilir. Bu yüzden en güzel olduğunu düşündüğü doktorlar arasında sıralama yaparak sona 3 doktor bırakıyor. Doktorun Instagram fotoğraf beğenileri, takipçi sayısı, mavi tık durumu da büyük etmenler arasında yer alıyor.
  2. Öncesi sonrası fotoğraflarını inceledikten sonra beğendikleri doktorların internetteki yorumlarını araştırıyor. Çünkü Instagram’da paylaşılan kusursuz öncesi sonrası fotoğrafları tek başına güven vermiyor. Kullanıcılar doktorların sadece iyi geçen operasyonların görsellerini paylaştıklarını biliyor. Kötü geçen estetik operasyonları hiçbir doktor Instagram’ında paylaşmaz değil mi?
  3. Çeşitli sitelerdeki yorumları inceleyip doktorlara ikna olduktan sonra final aşaması fiyat almak ve kendisine en uygun fiyat vereni seçmek. Finale kadar geldiğini varsaydığımı 3 doktora da olur gözüyle bakan hasta adayı, kendisine en uygun olanını daima seçmektedir. Farklı bir tercih yapması için gerçekten ciddi bir yorum okumuş olmalıdır.

Estetik doktorlarının yorumları hangi platformlardan incelenebiliyor?

Google arama alışkanlıklarını incelediğimizde sıklıkla doktorun “adı soyadı + yorumlar” şeklinde bir arama trendi ile karşılaşıyoruz. Estetik tedavi yaptırmak isteyen adaylar sıklıkla Doktor Takvimi, Kadınlar Kulübü, Ekşi Sözlük ve Google’daki hasta yorumlarını inceliyor.

Yorumların olumlu/olumsuz oranı, yıldızlamalar, yorumların samimiyet seviyesi gibi etmenler hastaların fikirlerini ciddi oranda etkiliyor.

Bazen hasta adayları, internette araştırdığı doktor ile ilgili yorum yapan kişiye direkt ulaşıp özel soru sormayı deneyebiliyor. Özellikle Instagram ve Google yorumu yapan kişilere özel mesajla ulaşanlar her zaman oluyor. Çünkü yorumun gerçek olduğundan daha da emin olmak istiyorlar. Her ne kadar olumlu yoruma sahip olsa da yorumların yüzde kaçının doğru olup olmadığı da elbette bilinemez.

Doktoron’un yaptığı online asistanlık nedir?

Doktoron, anlaşmalı olduğu doktorların online asistanlığını yapmaktadır. Online asistanlık, Doktoron’a gelen soruların doktorlar adına cevaplandırılmasıdır.

Örneğin bir ziyaretçi Doktoron’a, ilgili doktorun ilgili tedavi ücretini öğrenmek istediğini iletiyor. Doktoron’daki temsilci de fiyat bilgisi iletiyor. Böylelikle o ziyaretçi direkt doktoru veya asistanı ile görüşmesine gerek kalmadan fiyatı öğrenip kararını çoktan belirlemiş oluyor.

Hem doktor, hem asistan, hem de estetik yaptırmak isteyen aday için bilgi alma ve bilgi verme süreci hızlı, net ve kolay oluyor.

Doktoron projesi ileride neler başarmak istiyor?

Doktoron, online bir estetik danışmanı diyebiliriz. Doktoron’un kurucusu Orhan Yayla projenin devamında çok daha fazla şehirde ve kategoride doktor inceleyip en iyileri paylaşmayı hedeflediklerini aktarıyor. Aynı hizmeti İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça gibi sağlık turizmine en çok katkı veren ülkelerin dilleri ile de vermek uzun vadeli planları arasında.

Estetik sektörünün mevcut döviz kurundan dolayı, özellikle yurtdışındaki hastalar için büyük fırsat olduğu aşikar. Haliyle Türkiye’de estetik yaptırmak isteyen adaylar için maddi sorun ortadan kalkmış durumda. Akıllarındaki tek soru hangi doktoru tercih edeceğim? Türkiye’de her şehirde yeterli oranda estetik cerrah ve dermatolog bulunuyor. Fakat bu kadar çeşit içinden hangisi en iyisi olabilir? Bu sorulara cevap olmak için kurulan Doktoron ile bu süreç daha az sorunlu ve daha hızlı bir duruma dönüşüyor.

Kapak görseli Sander Sammy

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?