Petshop

Evde İkinci Nefes: Kediler ve Diğerleri

Yalnızlığın tek çaresi; ikinci bir nefesi hayatınıza dahil etmektir. Bazen bunu duymak, bazen hissetmek isteyebilirsiniz. Bunu gerçekleştirebilmenin birçok yolu vardır, onlardan biri de ede evcil hayvan beslemektir. Evcil hayvanların beslenilmesinin birçok sebebi vardır ancak en çok beslenilen hayvanlardan bir olan kediler hakkında birkaç ilgi çekici şeyler okumak isteyebilirsiniz.

Petshop

Kedilerin geçmişten günümüze insan yalnızlığına çare olarak görüldüğü tek hayvan olarak düşünebiliriz.  İster bir petshop isterse sokaktan alınan bir kedi olsun, size alıştığı zaman; size vereceği değerlerin bazıları şunlardır:

Moral yükseltici: Kedilerin, en önemli etkilerinden birisi, moral yükseltmektir. Birçok araştırmaya göre, kedilerin sizdeki olumsuz düşünceleri uzaklaştırdığı görülmüş ve hastanelerde, terapilerde kullanılmaya başlanmıştır.

Düzenli bir hayata adım: Evcil bir hayvan beslemek, kişinin eve bağlı olmasına olanak sağlar ve düzenli bir hayata kavuşturur. Aslında bu gençler veya dışarda çokça kalanlar için sıkıntılı bir durum olarak görülebilir ancak, iyi bir düzenli hayata geçiş için kullanılabilir. Ayrıca düzenli sevginizi vermek ve ona bakım yapmanız, sizi daha da düzenli bir hayata sürükler.

Bakımları kolaydır: Evcil hayvanların bakımları çok kolaydır. Bir balık besliyor olsanız; akvaryuma balık yemi atarsınız, akvaryumun suyunu değiştirirsiniz. Ya da bir kedi besliyor iseniz; haftalık duş aldırma, haftalık kedi kumu kabını değiştirme gibi bakımları vardır.

Sportif kişilik olursunuz: Evcil hayvan sahipleri, evde hantal vakit geçireceklerine; evcil hayvanlarına vakit ayırırlar. Özellikle hareketli ve şirin hayvanlarla yaşamak, kişilerin hareketli dakikalar geçirmesine yol açar.

Diğer durumlar: Evcil hayvanlar; ailelerin ilişkilerini geliştirir. İlişkilerinde sıkıntı çeken çiftlerin arasına bir aracı olarak gelen evcil hayvanlar, iletişimlerin kuvvetlenmesine yol açmaktadır. Birçok terapist ve psikolog tarafından kullanılmaktadır. İkinci olarak; evcil hayvanlar evde sürekli hareketli oldukları için, ev sahiplerini de peşinden koşturur. Bu durumda stresli ve kötü zamanlarda, unutmanız gereken şeyleri size unutturup; sağlığınızı düzeltir. Özellikle tansiyon hastalarına birebirdir.

Evcil hayvan beslemek artık çok kolaydır. İlk zamanlarda eve aldığınız kedi, insani yaşama ayak uydurmakta zorluk çeker ancak petshoplarda satılan kedi mamaları, kedi kumu, kedi kıyafetleri ve araçları ile evde yaşama daha kolay alışacaktır.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?