Ex Machina

Ex Machina

Son zamanlarda robotlara ve yapay zekaya olan ilgim biraz daha arttı. Gerek yaptığım araştırmalar gerek edindiğim bilgiler beni daha çok araştırma yapmaya teşvik ediyor. Bu konu üzerine araştırma yaptıkça ve günümüzde bu konu üzerine yapılan çalışmaları gördükçe ileride robotlarla insanların kapışmasını izlemek artık hayal olmaktan çıkacak gibi. Buna en güzel örnek de geçtiğimiz haftalarda Boston Dynamics tarafından tanıtılan Atlas robotunun yeni jenerasyonu. Hatta geçe gün haberlerde okuduğum Micosoft’un Tay adını verdiği yapay zekaya sahip Twitter botunun 1 gün içerisinde nasıl bir psikopata dönüştüğünü de örnek olarak gösterebiliriz.

Filme geçmeden önce filmde çokça karşılacağınız turing testinden bahsetmek istiyorum. İlk olarak 1950’li yıllarda Alan Turing denen bir muhteremin ortaya attığı bir kavram turing testi. Bir makinenin düşünüp düşünemediği bu test ile sınanıyor. Test ise şu şekilde işliyor; gönüllü bir insan ve makine sorgulayıcının kendilerini göremeyeceği bir yerde sorgulayıcının soracağı sorulara yazılı olarak cevap verirler. Bu testler sonunda sorgulayıcı makineyi insandan ayırt edemezse makine testi geçmiş kabul edilir.

Ex Machina

2015 yılında vizyona girmiş bu filmde de Ava adında robotumuz Caleb adında bir mühendisin testine tabi tutulur. (Filmde yapılan turing testi yukarıda anlattığımdan biraz farklı.) Ava ile her gün bir araya gelen Caleb ona sorduğu sorular ile Ava’nın bir insan gibi düşünüp düşünemediğini test eder. Tabi burada Caleb’in bu test için neden sorgulayıcı olarak seçildiği de önemli. Bunun hakkında spoiler vermek istemiyorum ama testi yapanın Blue Book adında bir şirket olduğunu ve Caleb’in de bu şirketin çalışanı olduğunu söyleyebilirim.

Yönetmenliğini Alex Garland’ın yaptığı bilim kurgu ve dram türündeki bu filmin başrollerinde ise Domhnall Gleeson, Oscar Isaac ve Alicia Vikander oynuyor.

Film genel olarak güzel olsa da senaryonun bazı yerlerinde eksiklikler var gibi. Böyle güzel bir konu daha iyi işlenebilirdi diye düşünüyorum. En azından biraz daha akıcı olabilirdi. Fakat yine de izlemenizi tavsiye ederim, özellikle böyle konulara ilginiz varsa. Benzer film önerilerinizi veya yapay zeka hakkında okumamı tavsiye ettiğiniz kitap veya farklı bir kaynağı yorum formundan benimle paylaşırsanız sevinirim.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

9 Yorum
 1. Oğuz Veli Yavaş
  28 Mart 2016 - 10:54
  Cevapla
 2. Burak Göç
  31 Mart 2016 - 23:24
  Cevapla
 3. MasivaTurk
  15 Nisan 2016 - 06:09
  Cevapla
 4. Muaccel
  9 Mayıs 2016 - 22:00
  Cevapla
  • Usluer
   10 Mayıs 2016 - 05:43
   Cevapla
 5. Buğra
  14 Mayıs 2016 - 03:03
  Cevapla
 6. Salim
  25 Ekim 2016 - 02:25
  Cevapla
 7. Doğan
  29 Eylül 2018 - 23:28
  Cevapla
 8. İslam
  27 Mayıs 2019 - 21:09
  Cevapla