10 Lira Banknot

FAST ile EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Kısaca FAST olarak ifade edilen Fonların Anlık ve Sürekli Transferi, Merkez Bankası tarafından yeni nesil anlık ödeme sistemi olarak faaliyete geçirildi. Buradaki temel amaç, bankalar arası para transfer sürelerini en aza indirmek ve anlık olarak gerçekleştirmekti.

Faaliyete geçen FAST sistemi sayesinde, banka müşterileri belirli tutarlar dahilinde, bankalar arası EFT işlemlerini zaman kısıtlaması olamadan 7 gün 24 saat gerçekleştirebilmektedir.

Söz gelimi, FAST ile EFT anlık olarak karşı hesaba geçmektedir. Konupara sitesindeki verilere göre, standart EFT sisteminde ise para transferleri 09.00 ile 17.30 saatleri arasında hesaba geçmektedir. Diğer yandan eski yöntemle EFT’ler iş günleri ve mesai saatleri arasında yapılabilmektedir.

FAST ile EFT Yapmanın Avantajları Nelerdir?

FAST sistemini kullanarak EFT yani para transferi yapmanın birtakım avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi de para aktarma işlemlerinin saniyeler içerisinde yapılabiliyor olmasıdır.

FAST’teki anlık bilgilendirme metodu da bir diğer avantaj arasında yer almaktadır. Çünkü anlık bilgilendirme özelliği sayesinde, para aktarımı gerçekleştiren ve parayı alan taraflar ödeme konusunda doğrudan bilgilendirilmektedir.

Sistemde yer alan kolay adres ekleme özelliği de FAST’te EFT işlemlerini basit hale getirmektedir. Kişiler banka hesaplarını telefon numarası, kimlik numarası veya elektronik posta adresi ile eşleştirebilmektedir. Böylece bu bilgiler ile eşleştirilen banka hesabına kolayca ödeme alınabilmektedir.

Örneğin, kolay adres özelliğini kullanarak bir bankada bulunan hesabını telefon numarası ile eşleştiren bir kişi, para aktarımı yapacak karşı tarafa yalnızca bu bilgiyi verebilmektedir. Bu şekilde, ilgili bilgi ile para aktarımı gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Kolay adres, hiç kuşkusuz ki FAST ile EFT yapmanın en büyük avantajlarından bir diğeridir.

EFT Yapmak İçin FAST Sistemi Nasıl Kullanılır?

EFT yapmak için FAST sistemi, bankaların mobil veya internet bankacılığı kanalları üzerinden kullanılmaktadır. Bankaların internet bankacılığı ya da mobil uygulamaları aracılığıyla 7 gün 24 saat FAST sistemi ile EFT yapılabilmektedir.

Para gönderen tarafın, EFT talimatı yaparken alıcının isim soy-isim ve IBAN bilgilerini girmesi yeterli olmaktadır. Diğer yandan, alıcı daha önce kolay adres tanımlamış ise telefon numarası, kimlik numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerinden herhangi biri girilerek de para transferi tamamlanabilmektedir.

Talimat oluşturduktan sonra FAST ile EFT işlemi dakikalar içerisinde tamamlanacaktır. Bu süreçte alıcıya anlık olarak bilgilendirme mesajı veya bildirimi EFT’nin gerçekleştiği banka tarafından da iletilecektir.

FAST ile EFT İşleminde Kısıtlamalar Nelerdir?

EFT işlemleri için FAST kullanmak isteyenlerin bilmeleri gereken bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, FAST ile yapılacak para transfer işlemlerinin yalnıza Türk lirası cinsinden gerçekleşebileceğidir.

Söz gelimi, şu anda Amerikan doları, İngiliz sterlini veya Euro gibi dövizler cinsinden FAST yapmak mümkün değildir. Döviz cinsinden para transfer desteğinin FAST sistemine dahil edileceği beklense de bunun için açıklanmış net bir tarih yoktur.

Son olarak, FAST sisteminde EFT yapmak için bir üst sınır bulunmaktadır. Bu üst sınır 5000 Türk lirasıdır. Bu hizmeti kullananlar şu an için belirtilen tutara kadar EFT işlemi yapabilmektedir.

Kapak görseli PublicDomainPictures

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?