Hasta Bakımı

Felçli Hasta Bakımı

Yaşanan ani üzüntüler, geçirilmiş bir kaza sonucu gibi çeşitli nedenlerden dolayı kişilere inme inebilir ve bunun sonucunda hasta kolunu, bacağını veya tüm vücudunu kullanamaz hale gelebilir. Bu gibi durumlarda felçli hasta konumuna geçen kişinin bakımı oldukça zor ve bilgi, beceri gerektiren bir süreç olacaktır. Dolayısıyla bu süreci hasta yakınları kendi başlarına aşmaya çalışırsa hem kendi psikolojileri bozulacak hem de hastaya profesyonel yaklaşımda bulunamadığından ötürü iyileşme süreci uzayacaktır. Bu aşamada tavsiyemiz uzman bir kuruluştan felçli hasta bakımı hizmeti almanız olacaktır. Bu sayede hastalarınız profesyonel ellerde özel bir bakıma tabi tutulacak ve gelişim evreleri izlenerek her aşama da bakım programı değiştirilerek hastanın yaşamsal faaliyetleri geri kazandırılmaya çalışılacaktır.

Hasta Bakımı

Sizlere sunulacak olan yatalak hasta bakımı, isteğinize bağlı olarak kurum içinde ya da evinizde almanız mümkündür. İşinde ehil sağlık personeli, üst düzey eğitimlerden geçmiş ve her biri hasta bakımı konusunda birbirinden becerikli ve işinin gerekliliği hassasiyeti taşıyan kişilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla hastalarınızın psikolojik sorunları dahil her türlü rahatsızlıkları, uzman personel tarafından anında hissedilmekte ve hastanın hem kişisel rahatsızlığına hem de psikolojik sorunlarına çözüm üretilmektedir. Hizmet sağlanan her hasta için günlük yapılan bakımlar bulunmaktadır. Bu bakımları merak edenler için aşağıda kısaca bir açıklama yapılmıştır.

  • Her yatan hastada olduğu gibi felçli hastaların bakımında da masaj oldukça önem teşkil etmektedir. Bu konuda özel eğitim alan sağlık personeli düzenli olarak her gün hastaya masaj uygulaması yapmakta ve hastanın kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır.
  • Beslenme uygulamasında bakıcı hastanın görebileceği şekilde pozisyon almalı ve hastanın dik şekilde oturtulmuş olması gereklidir. Hastanın çiğneme ile yutma işlemine odaklanabilmesi adına beslenme sürecinde odanın sessiz olmasına özen gösterilmektedir. Reflekslerini kontrol edemeyen hasta, beslenme sırasında başını birden geri veya öne doğru atabileceğinden hasta bakıcı her ihtimali göze alarak kullanılan kaşık ya da çatal, hastanın yüz bölgesinden uzak tutulmalıdır. Yemek esnasında aceleci tavırlar hastayı strese sokabileceğinden oldukça sakin yedirilmeli ve ağzına aldığı lokmanın yutulduğuna emin olunmalıdır.
  • Beslenmeden sonra yasta bir süre oturur pozisyonda bekletilmeli ve mide rahatsızlıklarını önlemek adına hasta yatarken başı biraz dik konumda tutulmalıdır.
  • Hastanın hareket kaybına göre uzman hekimin önerdiği egzersizler yaptırılmalıdır.
  • Her gün Felçli Hasta Bakımı yapan sağlıkçı, hastanın ağız, kulak ve burun temizliğini yapmalıdır.
  • Yatak yaralarını engellemek adına, hastanın pozisyonu sürekli olarak değiştirilmeli ve vücudu sabunla bezle silinip temizlendikten sonra nemlendirici krem sürülmelidir.

Yukarıda bahsi geçen bakım işlemleri, gün içinde yapılan birçok uygulamadan sadece birkaçı olup, hastanın ağırlık derecesine göre değişen bakım işlemleri bulunmaktadır. Hastalarınızın uzman ellerde bakımının özenle ve her daim güler yüzle yapılmasını arzu ederseniz, bu konuda sizlere Doktor Şefkat hizmetlerini önermekteyiz. Uzun yıllardır başarılı ekibiyle yol alan kurum, hastaların yaşamsal faaliyetlerini geri kazanabilmeleri adına her türlü imkanı seferber etmektedirler.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?