Firmalar İçin Kurumsal Kimlik Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin birçoğunun kuruluş yılları çok eskilere dayanmasına rağmen kurumsallaşma konusunda büyük eksiklikleri bulunmaktadır. Bir markanın kurumsallaşması iki aşamadan oluşur; Biri iç kurumsal yapı diğeri ise görsel kurumsal kimlik tasarımı. Bu yazımızda işin müşterilere yansıyan kısmı yani kurumsal kimlik tasarımı kısmını anlatacağız.

Kurumsal kimlik çalışması hazırlanmadan önce markanın faaliyet alanı, rakipleri, hedef kitlesi ve ileri dönük stratejilerinin iyice araştırılıp raporlanması gerekmektedir. Bu ön çalışma logonun tasarımı ile başlayacak olan sürecin hangi stiller çerçevesinde hazırlanması gerektiğini ortaya çıkarmış olacaktır.

Kurumsal kimlik tasarımının içeriği şirketlerin faaliyet alanlarına göre değişiklik gösterecektir. Markaların ürün ve hizmetlerinin üretim aşamasından sunumuna kadar geçen süreçte tanıtımı için ihtiyaç duyulan materyallerin belirlenerek tasarlanması gerekir. Kartvizit, cepli dosya, antetli kağıt veya fatura gibi olmazsa olmaz materyallerin yanı sıra, otel için gerekli olan oda giriş kartı, makine üreten bir şirket için gerekli olmayacaktır. Bu içerik yukarıda bahsettiğimiz markanın faaliyet alanının incelenmesi sırasında keşfedilerek iş planına alınmalıdır.

Logo tasarımı kuşkusuz kurumsallaşmanın en önemli aşamalarının başında gelir. Çizilecek logonun profesyonel kullanım kriterlerine tam uyumlu olması gerekir. Renk kartelası, et kalınlığı, optik denge, espas gibi birçok teknik detay yine markanın faaliyet alanında gerekli olan kullanımları için belli sınırlar çizmektedir. Ağır sanayi de imalat yapan bir markanın, metal üzerine kabartma kullanılması ihtiyacı duyulan logosunun belli bir et kalınlığına sahip olması gerekir. Aynı zamanda algı açısından da ince hatlara sahip zarif bir logo tipi böyle bir marka için doğru etki bırakmayacaktır. Benzer bir sınırlama da renk kullanımlarında yaşanmaktadır.

Renk seçimi kurumsal kimliğin en önemli diğer aşaması diyebiliriz. Bir markanın hizmet verdiği sektörde ayırt edilmesini sağlayan en önemli kriter kurumsal rengidir. Algıyı kolaylaştırmak için rakip markaların renkleri birbirlerinden farklı olmalıdır. Rakip analizi bu noktada önem arz eder. Örneğin Turkcell ve Vodafone markaları aynı kurumsal renklere sahip olsaydı bir alışveriş merkezinde dolaşırken aradığımız mağazayı karıştırma olasılığımız yükselecekti. Daha önemlisi televizyonda gördüğümüz bir reklam kampanyasını hangi Gsm operatörünün yapmış olduğunu yanlış algılamamız marka açısından hoş bir durum olmayacaktı. İşi kobiler açısından değerlendirirsek benzer durumlar fuar alanlarında veya ürün ambalajlarında da yaşanacaktı.

Kurumsal Kimlik Tasarımları

Kripton Ajans sitesinden aldığımız örnek 2 şablon üzerinden bakmak gerekirse, bir otel logosunun sadece sayfa üzerinde değil kullanılabilecek tüm alanlara göre hazırlanması gerektiğini görüyoruz.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

http://kriptonajans.com/kurumsal-kimlik-tasarimlari
Bu sayfadan daha fazla örnek kurumsal kimlik tasarımlarına erişebilirsiniz.

Kurumsal kimlik tasarımı yeni markalar için oluşturulabileceği gibi hali hazırda faaliyet gösteren ve mevcut logosu bulunan markalar için de hazırlanabilir. Bir bütünlük içerisinde tasarlanacak kurumsal kimlik, markanın gücüne güç katarak güven algısını pekiştirecektir. Bu algı müşteriler nezdinde olduğu kadar şirket çalışanları açısından da aynı etkiyi sağlamaktadır. Markalaşma çalışmaları kurumsal yapının profesyonelleşmesi ile başlar.

Kurumsal kimliğin görsel kısmının hazırlanması kreatif reklam ajansları tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren her markanın profesyonelce hazırlanmış bir kimliğe sahip olması gerekmektedir. Aksi halde markalaşmanın mümkün olmadığı kesin olan bir gerçektir.

Kaynak: kriptonajans.com

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?