Foça Otelleri Arasında En İyisi Hangisidir?

Foça, hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusu ile sizi kendine hayran bırakacak huzurlu ve sakin bir tatil bölgesidir. Siz de tüm yazın yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmak aynı zamanda da kafa dinlemek istiyorsanız tatil rotası olarak Foça’yı tercih edebilirsiniz. Foça küçük ve butik oteller bu sezon yoğun ilgi görüyor. Bu oteller uygun fiyatları ile cebinizi yakmayacak, eğlence mekanlarına ve şehir merkezine yakınlığı ile de sizi cezbedecektir.  Konumu ve güzelliği ile sizi kendine hayran bırakacak bir otel arıyorsanız Foça otelleri arasında en iyisi olan www.focaotel1887.com sitesinde aradığınızı bulabilirsiniz.

 En Güzel Foça Otelleri

Foça, son zamanlarda yerli ve yabancı turisti kendisine çekiyor. Son yıllarda pek çok kişi büyük ve beş yıldızlı oteller yerine küçük ve butik otelleri tercih ediyor. Bu oteller gerek fiyatı gerek dekorasyonu ile insanların yüzünü güldürmeyi başarıyor.

 Butik Otel Fiyatları

Butik otel fiyatları diğer büyük otellere ve beş yıldızlı otellere göre daha uygun fiyatlı olduğu için büyük ilgi görüyor. Butik oteller hem sıcak yapısı hem de aile sıcaklığı sunması sayesinde özellikle de ailelerin tercih ettiği otellerdir. Huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız bütçenize ve arama kriterlerinize uygun butik otel seçeneklerine göz atmalısınız. Bu sayede sizi en mutlu edecek seçeneği avantajlı fiyatlara yakalayabilir ve unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Foça otelleri tarihi ambiyansı ve kendine has huzurlu yapısı ile yerli ve yabancı turistin dikkatini çekiyor. Bu oteller eğlence mekanlarına ve şehir merkezine uzaklığına göre farklı fiyatlandırılıyor.

Genellikle oda ya da oda kahvaltı seçenekleri ile hizmet veren bu küçük oteller aile sıcaklığını ve kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacak. Bunun yanında bazı butik oteller yarım pansiyon ve tam pansiyon seçenekleri ile de hizmet veriyor. Tatil kriterlerinize ve bütçenize en uygun otelleri önceden internetten Foça otelleri şeklinde araştırarak fikir edinebilir ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak avantajlı ödeme seçenekleri ile rahat bir tatil yaşayabilirsiniz. Kendinize hediye edeceğiniz muhteşem bir tatil ile kendinizi özel hissedebilir ve kendinizi şımartabilirsiniz. Otel seçimi yapmadan önce son zamanlarda en popüler butik otellere bir göz atmayı unutmamalısınız.

Foça Gezilecek Yerler

Antik Çağ’da İyonya’nın 12 yerleşim bölgesinden biri olması nedeniyle karşı koyulamaz bir tarihi barındıran Foça, İzmir’in kuzeyinde yer alıyor. Tarihi kalıntıları ve halk arasında söylenen efsanelerin dışında masmavi denizi, taş evleri, çiçeklerle bezeli sokakları, balıkçıları, mutlaka izlenilesi gün batımıyla insana huzur veren ve mutlaka yeniden gelme isteği uyandıran, İzmir’in belki de en güzel sahil kasabalarından biri.

Foça, İzmir Körfezi ve Çandarlı arasında kalan yarımada üzerine kurulmuş ve hala kasaba özelliğini koruyan bir yerleşim bölgesi. Günümüzde Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Adından da anlaşılacağı üzere Yeni Foça, daha çok şehirleşmenin beraberinde gelen olumsuzluklardan nasibini almış ama Eski Foça, hala hayallerdeki balıkçı kasabası özelliğini koruyor.

Homeros’un Foça’sı

Eski adı Phokaia olan Foça, Homeros’un destanlarında da adı geçen bir mitolojik kent. Simgeleri ise antik adını da şehre veren Akdeniz foku ve horoz. Antik çağlarda İspanya’nın doğusu ve Korsika Adası’nı bile kendi kolonisi haline getirmiş güçlü ve özgür bir kent; Perslilerin istilasına uğradığında bir gecede yurtlarını terk eden onurlu denizcilerin yurdu Foça… Bir daha da o görkemli zamanlarına geri dönememiş belki ama geriye, Foça gezilecek yerler dendiğinde akla gelen muhteşem eserler kalmış.

Athena Tapınağı

Antik Phokaia kentinin ana tanrıçası Athena adına M.Ö. 509-580 yıllarında yapılan tapınağın kalıntılarını mutlaka görmelisiniz. Arkeolojik kazılar halen devam ediyor.

Foça Kybele Açık Hava Tapınağı

Bir denizci kenti olan Foça’nın antik zamanlardaki denizcilerinin yaptığı ve bolluk, bereket dileyip adak adadıkları açık hava tapınağı da ısrarla ziyaret edilmeli. M.Ö. 850’li yıllarda inşa edilen tapınak, bugün de görkemini koruyor.

Siren Kayalıkları

Bu kayalıklar, nesli tükenmekte olan ve Foça’ya adını veren fokların volkanik adacıklardan oluşan yaşam alanıdır. Bu bölgede yüzmenin yasak olduğu unutulmamalı. Sadece foklarıyla değil, efsaneleriyle de ünlü bir bölgedir. Mitolojiye göre Sirenler, büyülü müzikleriyle ünlü, kuş şeklinde vücutlarının üzerindeki kadın başlarıyla bilinen yaratıklardır. Müzikleri sayesinde insanları etkileri altına aldıklarından, bu bölgeden geçen denizciler, müziğin sesini duyup da kayalıklara sürüklenmemek için kulaklarını tıkarlarmış.

Herodot Duvarı ya da Arkaik Duvar

Arkaik dönemde, Foça’nın sahip olduğu 5 kilometre uzunluğundaki duvarların günümüzdeki kalıntıları, Herodot’un eserlerinde sıkça bahsetmesi nedeniyle kendi adıyla anılıyor.

Pers Anıt Mezarı

Persli komutanlar için yapılmış bu anıt mezar, Foça’nın 7 kilometre doğusunda bulunuyor. Bugün Taş Ev olarak bilinen bu yapı, etkileyici görüntüsüyle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Beş Kapılar Kalesi

UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesinde yer alan Beş Kapılar Kalesi, Foça’nın can damarlarından birisi. Denize karşı dikdörtgen bir yapıda inşa edilen kalenin gerçekten de beş kapısı bulunuyor. Osmanlı zamanındaki onarımlar sayesinde bugün de ayakta kalan kalenin içinde şimdilerde kültürel aktiviteler yapılıyor.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?