Fon Perde

Fon Perde Modelleri

Fon Perde

Diğer perde modelleriyle birlikte yani stor perdelerle ya da tül perdelerle birlikte dekoratif amaçlarla kullanılan fon perdeler, özellikle geniş mekânların görünümüne, dekorasyonuna büyük katkı yapabilen perde modelleridir.

Kullanılan tül perdenin iki tarafına eklenen mekânın renkleriyle uyumlu fon perdeler ya da tercihe/ihtiyaca göre kontrast renklerde kullanılabilen fon perdeler, mekânınızın dekorasyonunu tamamlamanızı, odaya-bölüme farklı bir görünüm kazandırmanızı, farklı bir anlam yüklemenizi sağlayabilir.

Uygun fiyatlarla satışa sunulan fon perde modellerini incelemenizi ve evinizde ya da diğer yaşam alanlarınızda kullanma imkânlarını değerlendirmenizi öneririz.

Tercih Edilen Fon Perde Modelleri

Farklı çeşitleri, modelleri ve renkleri olan fon perdelerin en çok tercih edilen modelleri hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Düz Fon Perde

Uzun yıllardır evlerde tercih edilen perde modelleri arasında bulunan düz fon perde modelleri, tek renk ve desensiz olarak üretilen fon perde modelleridir. Tamamlayıcı olarak kabul edilen düz fon perdeler, genellikle mekânda kullanılan koltukların rengiyle uyumlu olarak seçilen perdelerdir.

Tül Fon Perde

İsminden de anlaşılabileceği gibi tül kullanılarak imal edilen ama farklı renklerde üretilen tül fon perde modelleri, kullanıldıkları odaların aldığı güneş miktarına ve ihtiyaca (dışarıdan içerisinin görünme durumuna) göre değerlendirilen, seçilen perde modelleridir.

Japon Fon Perde

Diğer perde modellerinin aksine Japon perde olarak adlandırılan biçimde yani düz bir şekilde yukarıdan aşağıya uzanan, stor perde biçiminde konumlandırılan ve üzerlerinde varak süslemeler gibi süslemelerin kullanıldığı perde modelleridir. Varaklı japon perde modelleri, son yılların en çok tercih edilen fon perde modelleri arasında yer almaktadır.

Damask Fon Perde

Rönesans dönemine ait olan ve o dönemlerdeki şatoların, sarayların dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen damask desenlerin kullanıldığı fon perde modelleridir. Rokoko üslubunun öne çıkan damask deseninin kullanıldığı bu modeller, kullanıldıkları mekânların daha zengin ve etkileyici bir görünüm almasını sağlayan perde modelleridir.

Sarmaşık Fon Perde

Üzerindeki desenlerle öne çıkan sarmaşık fon perde modelleri, evlerde sıklıkla tercih edilen fon perde modelleri arasında yer almaktadırlar.

Kruvaze Tül Fon Perde

Genellikle Fransız dantel işlemelerinin kullanıldığı fon perde modelleridir. Evlere şık bir görünüm kazandırmaları nedeniyle en çok tercih edilen fon perde modelleri arasında yer alırlar. Bu modeller tülün mekanizmaya monte edilerek iki kanat halinde dikilmesi şeklinde imal edilen perde modelleridir. İp perde, boncuk ve diğer perde aksesuarlarıyla da şekillendirilebilen perde modelleridir.

Fon Perdelerin Kullanım Alanları

Dekoratif amaçlı ve diğer perde türleriyle birlikte kullanılan fon perdeler, genellikle evlerin salonlarında veya oturma odalarında kullanılan perde modelleridir.

İşlevsel olmamaları nedeniyle (açılıp kapanmamaları nedeniyle) genellikle yatak odalarında kullanılmayan fon perdeler, istenildiği takdirde yatak odalarında ya da diğer odalarda da kullanılabilen perde modelleridir. Ama diğer perde modellerinin iki tarafına konumlandırıldıkları hesaba katıldığında, genellikle küçük odalarda kullanılmayan, salonlar ve oturma odaları gibi yaşam alanlarının geniş bölümlerinde kullanılan perde modelleridir.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?