Data Recovery

Formatlanan Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Bilgisayarlarımız, akıllı cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri hatta uydu alıcılarında bile bir dahili hafıza mevcut. Yani işletim sistemi olan ve bilgiyi işleyen cihazlarda disk bulunuyor. Diskler bildiğiniz gibi veri saklama ve bu verilerin kullanılması işine yarayan bir donanım. Günümüzde boyutları küçülen diskler özelliklerini de geliştirip SSD halini aldı hızlarını artırdı. Hatta micro SD ve USB belleklerde disk sınıfına girmektedir, tabi onlar harici diskler.

Hatırlarsınız akıllı telefonlar hayatımıza girmeden sürekli bilgisayarlarımızın başında vakit geçirirdik. Bilgisayara format atmak moda bir tabirdi hatta her mahalle arasında internet kafeler format atabildiklerini söylerdi. Yukarda belirttiğimiz gibi harici disklere de format atılabiliyor. Örneğin virüs bulaşan USB bellekteki virüsü temizlemek için format attığımız çok olmuştur.

Format atma işlemi bilgisayarı hızlandırdığı düşünülse de aslında verilerin de kaybolmasına neden oluyor. Açılmayan cihazınıza format atmak zorunda kalırsanız dosyalarınızda kaybolur. Bu sizin için üzücü bir durum ama korkmanıza gerek yok. EaseUS şirketinin geliştirdiği çözüm sayesinde kaybolan verilerinizi ücretsiz kurtarabiliyorsunuz.

EaseUS Data Recovery Wizard Free programı sayesinde 2 GB’ta kadar verilerinizi ücretsiz kurtabilirsiniz. 2 GB’lık ücretsiz kurtarma hakkını alabilmek için sosyal medya hesaplarınızdan programı paylaşmanız yeterli olacaktır.

Formatlanan diskinizdeki veriler tamamen silinmez, aşağıdaki dosya türleri ile birlikten 1.000den fazla türü destekliyor;

  • DOC/DOCX, XLS/XLSX, PPT/PPTX, PDF, CWK, HTML/HTM, INDD, EPS
  • JPG/JPEG, TIFF/TIF, PNG, BMP, GIF, PSD, CRW, CR2, NEF, ORF, SR2, MRW, DCR , WMF, RAW, SWF, SVG , RAF, DNG
  • AVI, MOV, MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, MKV, ASF, FLV, SWF, MPG, RM/RMVB, MPEG
  • AIF/AIFF, M4A, MP3, WAV, WMA, APE, MID/MIDI, RealAudio, VQF,FLV, MKV, MPG, M4V, RM/RMVB, OGG, AAC, WMV, APE
  • ZIP, RAR, SIT, ISO, PST, DBX, EMLX
EaseUS Data Recovery Wizard Free ile Formatlanan Diskteki Veriyi Kurtarma – Resimli Anlatım

Kurtarma işlemine başlayabilmek için öncelikle programı bilgisayarınıza buradaki linkten indirin: https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm

Programı indirdikten sonra kurmak oldukça basit. Kurulum sonrası programı açın ve kurtarma yapmak istediğiniz diski de bilgisayara bağlayın. Program açıldığında aşağıdaki gibi bir seçim ekranı size karşılayacak burdan hangi diskten kurtarma yapmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz.

EaseUS Data Recovery Wizard Free

Disk seçimini yaptıktan sonra ekranın alt kısmında bulunan TARA butonuna tıklayıp tarama işlemini başlatın. Tarama işlemi diskinizin boyutuna ve verilerin kapladığı alana göre değişiklik göstermektedir.

EaseUS Data Recovery Wizard Free

Tarama işlemi sona erdikten sonra ki zaten yaklaşık kalan süreyi üst kısımdan izleyebiliyorsunuz, alttaki ekranda gördüğünüz gibi kurtarılabilecek dosyalar listeleniyor. Listeden kurtarmak istediğiniz dosyaları seçip işaretleyin ve sağ alt kısımdaki KURTAR butonuna basarak işlemi tamamlayın.

EaseUS Data Recovery Wizard Free

EaseUS 14. Yılına Özel iPhone 8 Kazandırıyor

Ayrıca program size iPhone 8 kazanma şansı da sağlıyor. 23 Ağustos 2018 tarihine kadar video çekip aşağıdaki adresten katılım sağlamanız durumunda ödülü kazanma şansı da yakalıyorsunuz. Kampanya süresince toplanan para yoksul çocukların eğitimi için EaseUS tarafından bağışlanacak.

EaseUS iPhone Kazandırıyor

Siz de yoksul çocukların eğitimi için destek olabilirsiniz, aynı zamanda %50’ye varan indirimle programları satın alabilirsiniz. Yarışmaya Katıl: https://www.easeus.com/campaign/anniversary-2018.php

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?