Football Respect

Futbol Sadece Futbol Değildir

Simon Kuper‘ın futboldaki küfre, hakarete, şiddete, ırkçılığa karşı dimdik söylemiş olduğu ne kadar güzel bir söz; futbol sadece futbol değildir. Çok şey ifade ediyor aslında bu söz. Sayfalarca üzerinde yazılar yazılabilir, saatlerce konuşulabilir. Ama ben sadece birkaç kelam edeceğim.

Videoyu izlediyseniz şayet futbolun sadece bir oyundan ibaret olmadığını çok rahat görebilirsiniz. Mesela bir oyuncunun karşı kaleye istemeden attığı bir golden sonra takımının bile bile karşı takımdan gol yemesi, bir oyuncunun karşı takımdaki kalecinin ayakkabısını bağlaması, hakemin haksız yere penaltı verip oyuncunun penaltı değildi diyerek penaltıyı iptal ettirmesi. En hoşuma gideni, gözlerimi dolduranı ise Puyol‘un antremandayken engelli bir çocuğun yanına gidip onunla dakikalarca ilgilenmesi. Bu davranışları Türkiye’de en son ne zaman gördük sorarım sizlere. Sanırım geçtiğimiz sezon Semih Kaya‘nın hakemin verdiği yanlış aut kararını kornere çevirmesinden başka bir şey aklıma gelmiyor benim. Bırakın bu davranışları bizim futbocularımız penaltı alabilmek için şekilde şekile girecek kadar acizler. (bkz. Burak Yılmaz) Buna elbetteki profesyonellik diyebilirsiniz fakat bu göstere göstere ve her maçta defalarca kez yapılmaz. Videodaki gibi görüntüleri görmeyi çoktan geçtik artık sadece insan gibi futbol oynansın diyoruz onu da beceremiyoruz. Daha geçen gün Emre Belözoğlu hakeme yaptığı hakaretler sonucu kırmızı kart görüyor ve bunu ilk kez de yapmıyor fakat ne hikmetse ilgili kurum çıkıp da adam gibi ceza bile veremiyor. Bu oyuncunun ettiği küfürler dudak okunarak bile anlaşılıyor ve maçı izleyen herkes hemfikirken yöneticiler görmemezliklten geliyor. Futbolcuların küfür etmediğimiz akrabası kalmıyor o da yetmiyor yeni doğan çocuğuna bile küfür ediyoruz.

Futboldan az buçuk anlayan kime sorsanız futbolun kalitesini düşüren üç adam say diye verecekleri cevap aynen şu olur; Volkan, Emre, Melo.

Bir futbolsever olarak yukarıdaki gibi seyirlik görüntüler izlemekten de vazgeçtim, insan gibi futbol oynansın şu ülkede kâfi.

Bu konudaki diğer videoları görmek için buradaki kanalı ziyaret edebilirsiniz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

2 Yorum
  1. Lacivert
    5 Aralık 2014 - 17:10
    Cevapla
  2. eren
    16 Ocak 2018 - 17:16
    Cevapla